Тема : вимова йотованих звуків [ йе ]- буква є, [йу]- буква ю.
Мета:
навчальна : формувати правильну вимову йотованих звуків[ йе ], [йу], вчити розрізняти їх звучання у словах та реченні,навчати звуко повторюванню, закріплювати набуті навички вимови та артикуляції;
розвивальна : розвивати навички слухового сприймання, мовлення, мислення, уяву,пам'ять ,увагу та спостережливість;
виховна: виховувати бажання правильно говорити;
корекційна: корегувати чітку вимову .
Наочне оформлення : профіль артикуляції,картки із зображеннями, дзеркало, малюнки із зображенням.
I.Організаційний момент.
Не махай на все рукою,
Не лінуйся, а учись,
Бо , чого навчишся в школі,
Знадобиться ще колись!
II.Дихальні вправи.
«Пір’їнка»
Зробити вдих, потім довгий безперервний видих здуваючи пір’їнку.
«Задуй свічку»
Короткий спокійний вдих носом, потімпауза(затримати дихання 1-2 сек.) і довгий безперервний видих через ледве зімкнуті губи з промовлянням «пФ»,начебто задуваємо свічку.
«Носик »
Ми трохи помукаємо
І по носі постукаємо.
І. п. - о. с.1 - зробити вдих через ніс; 2 - на видиху протяжно тягнути звук «м-м-м», одночасно постукуючи по крилах носа вказівними пальцями.
«Пухирці»
Дитина робить глибокий вдих через ніс, надуваючи щічки-бульбашки, і повільно видихає через рот.
«Сніжинка»
Дайте дитині маленький шматочок ватки, яка будуть літаючої сніжинкою. Попросіть дитину ніжно подути на сніжинку округленими губами (як можна довше), а вдихати через ніс. Те ж саме можна зробити і з паперовим літачком або метеликом, прив'язаними за ниточку.
ІІІ.Артикуляційні вправи.
Вправи для язика та губ:
«Голочка»
Усміхнутися, висунути язик, зробити його вузьким. Утримувати: 1-2-
3-4-5-6-7-8-9-10. Слідкувати, щоб кінчик не загинався.
«Голочка - Лопатка»
Почергово виконувати вправи «Голочка» та «Лопатка» (робити язичок
то широким, то вузьким). Рахунок: 1-2.
«Годинник»
Відкрити рот, губи розтягнути в посмішці, кінчиком вузького язика
тягнутися то до правого, то до лівого вуха (в різні куточки язика).
Рахунок: 1-2. Слідкувати, щоб щелепа і губи не рухались.
«Гойдалка»
Відкрити рот і гострим кінчиком язика почергово тягнутися то до
підборіддя, то до носа. Рахунок: 1-2.
«Гірка»
Відкрити рот, заховати кінчик язика за нижні зуби, а спинку язика
підняти вгору. Показати круту гірку. Рахунок: 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.
IV.Голосові вправи .
А О У Е И І – говоримо тихо.
А О У Е И І – говоримо голосно.
А О У Е И І – говоримо безшумно.
V. Мотивація навчальної діяльності.
Визначення теми уроку.
1.Характеристика звуків.
Знайомство з поняттям йотованими звуками
Є - йотований (з додатком "Й"), пом'якшений голосний переднього ряду середнього ступеня піднесення. Кінчик язика активний, робить швидкий рух знизу вгору, ледве торкаючись твердого піднебіння в районі задньої стінки передніх верхніх зубів, завдяки чому, власне, і відбувається йотування. Губи під час вимови притиснені, але краї відірвані від зубів. Рот розкритий на відстані кінчика мізинного пальця.
Ю - йотований голосний заднього ряду, середнього ступеня піднесення. Кінчик язика активний, робить швидкий рух знизу вгору, ледве торкаючись твердого піднебіння в районі задньої стінки передніх верхніх зубів. Губи активні під час вимови, відірвані від зубів і витягнуті вперед, як при артикуляції "У".
Букви ю,є можуть позначати як один, так і два звуки.
VI.Робота над темою уроку.
Тринувальні вправи .
Аю-аю-аю-аю — вдома з лялькою я граю.
Аю-аю-аю-аю — ляльку в ліжечку качаю.
Аю-аю-аю-аю — колискову їй співаю.
Аю-аю-аю-аю — казку їй розповідаю.
Аю-аю-аю-аю — я з машинкою пограю.
Юю—юю—юю—юю — я в альбомі намалюю.
Ою-ою-ою-ою — я своє обличчя вмою.
Ою-ою-ою-ою — милом, чистою водою.
Лю-лю-лю-лю — на городі воду ллю.
В лійку воду наливаю та квіточки поливаю.
Записати виділені букви однією.
Й + Е = Є Й + У = Ю
Йевропа Йушка
Йехидна Йурта
Йединий Йухим
Йенот
Ю-ля Юр-та
Юн-га Плющ
Ю-зеф Мю-слі
Ю-нак Тюль
У неділю із в’юнів
Юшку дід Юхим варив.
-Юзю,Юлю і Юстино,
Всі за стіл0 бо юшка стигне!
Є-ХИД-НА - РІД-КІС-НА ТВА-РИ-НА
ЄВ-РО-ПА - ЧАС-ТИ-НА СВІ-ТУ
СІ-Є, ВІ-Є, ПО-СІ-ВА-Є,
З НО-ВИМ РО-КОМ ВІ-ТА-Є.
У кімнаті – що це сталось?
Раптом все перемішалось.
Безлад і розгардіяш,
Словом, справжній ….. __РАЛАШ
Гріє, гріє пригріває,
всіх у воду заганяє.
(Сонечко)
Юрта,єнот,каюта,проект,юшка,юнга,заєць,маєток,єва.
VII. Підсумок уроку.
Що ми сьогодні робили на уроці?
Вимову яких звуків ми сьогодні вчили?
Які вправи виконували?