1
Тема: «Я – українець» Зустріч гостей
Девіз: «Я люблю Україну»
Мета: сформувати початкове уявлення про свою приналежність до української нації, поглибити знання дітей про рідний край, про Україну національний одяг та національні символи (герб, гімн, прапор). Розвивати вміння працювати з нетрадиційними техніками малювання (заповнення трафарету крупою), розвивати дрібну моторику, зв’язне мовлення, слухову увагу. Виховувати любов до Батьківщини, рідного краю.
Матеріал до заняття: український національний одяг, національні символи(герб, гімн, прапор), трафарети «тризуб», пшоно, клей, пензлики, серветки, ноутбук, мультимедійне обладнання, ікона, рушник, коровай.
Хід заняття
І. Організаційна частина
Самостійна гра дітей в «Подоляночку» Вихователь: Прийшов Великдень, а з ним і справжня весна,українські діти у веснянки та гаївки граються, дорослих слухають , за Бога не забувають.
Молитва дітей Вихователь: Сьогодні у нас зустріч з гостями, щоб нам не хвилюватися, а все пройшло успішно ходімо помолимось. Говорять молитву, просять благословення.
Повідомлення теми, мети та девізу зустрічі Ми сьогодні будемо говорити про нас, українців. В якій країні ми живемо? (Україні) Тема нашого заняття «Я – українець», ви вже вмієте викласти слово,яке бачите на екрані. Викладання слова Україна за допомогою гри «Літеру знайди»
Ми вчимося любити свою країну – Україну. І наш девіз «Я – люблю Україну»
ІІ. Основна частина
Мова про державні символи Вихователь: Ви хочете стати справжніми українцями?Тоді нам пора. Справжні українці знають символи своєї держави. Які для країни як шкільна форма для дитини, по ній ми впізнаємо – це учень чи дошкільник. Так і в державі, якщо замайорів синьо-жовтий прапор – це український . - А що означають кольори прапора?
Дитина: Синьо-жовтий прапор маєм: синє небо, жовте жито; прапор свій оберігаєм, він святиня, знають діти. Дівчинка розповідає вірш з прапорцем у руці.
Справжні українці знають урочисту нашу пісню (гімн), а хто не знає –уважно слухає стоячи, поклавши руку на серце давайте спробуємо. Звучить гімн, діти стоять та підспівують.
- Послухаєте уважно вірш і мені скажете, про який Державний символ іде мова. Дитина: Наш герб — тризуб. У ньому сила Отця небесного і сина. Уважно придивись до нього - На Духа схожий він Святого, Що голубом злетів з небес І у людських серцях воскрес.
Тризуб, немов сім'я єдина, Де тато, мама і дитина Живуть у мирі і любові На Україні вольній, новій.
В.Паранов
Робота з трафаретами «Тризуб» Малювання нетрадиційними техніками.
Вихователь: Діти, якого кольору наш герб? (Золотого) Вихователь пропонує розфарбувати тризуб не фарбою, а крупою, використовуючи клей, пензлики і пшоно.
Вихователь: Справжні українці люблять свою Батьківщину. Батьківщина – це те місце де ваш дім, ваша родина. Ви знаєте за якою адресою проживаєте?
Адреса Діти називають свою домашню адресу. Вихователь: Всі ці місця українські,отже ми живемо в Україні. Ви ще малі мало подорожували, мало бачили гарних куточків України, як подорослішаєте то зможете їх побачити,а зараз красу нашої землі ми подивимося за допомогою відеофільму.
Відео-пісня про Україну Вихователь: Вам хочеться любити таку землю?Хто хоче бути справжнім українцем той любить свою Україну,так як у віршах котрі ви нам підготували.
А щоб мова наша була гарною, виразною підготуємся з допомогою чистомовки.
Ці-ці-ці, ці-ці-ці – я тримаю олівці. Ай-ай-ай – намалюю рідний край. Ро-ро-ро – Чорне море і Дніпро. На-на-на – це все наша Україна!
Діти: БАТЬКІВЩИНА Моя рідна Батьківщина Має назву Україна. В мене й нація своя – Українець в мами я. Є у мене й рідна мова, Де вкраїнське кожне слово.
Україна, Рідний край, Поле, річка, Зелен гай. Любо стежкою іти – Тут живемо я і ти!
Моя Батьківщина – велика країна Весь Всесвіт – для мене вона Найкраща у світі моя Україна У цілому світі одна!
Моя Україна – широкі простори Поля і левади, моря і гори!
«Мати-Україно!» Перше наше слово з нами повсякчас, Мати-Україно, ти одна у нас! Ниви і діброви, і садів окрас – Рідна мати Батьківщино, Ти ж одна у нас!
Хай же мир і дружба поєднають всіх, І дзвенить дитячий безтурботний сміх. Нам зоріє доля світла і ясна. Рідна мати Батьківщино, Ти ж у нас одна! М. Сингаївський
Вихователь: А як люди кажуть про матір-Україну? Діти: «Всюди на світі добре, а вдома найкраще» «Рідна земля – мати, а чужа – мачуха» «У чужій сторонці не так світить і сонце»
Діти всі разом розповідають вірш: Всі малі та всі ми друзі, Ми – одна родина! А найкраща наша мати – Рідна Україна!
Вихователь: Молодці, вмієте любити нашу державу (словникова робота держава – це країна) А знаєте як українці відпочивають?Вони танцюють і співають. Фізкультхвилинка Танок «Гопак» Дуже просять чоботи-чоботята: (Діти нахиляються вперед, намагаючись торкнутися носочків свого взуття.) Затанцюйте, хлопчики та дівчатка! (Стають прямо, благально простягаючи руки вперед.) Тож заграймо весело гопачок, (Імітують гру на уявному музичному інструменті – сопілці.) Хай танцює-стукає каблучок. (Беруться руками в боки й почергово притупують то однією, то другою ніжкою.)
Потім педагог умикає будь-яку українську народну мелодію швидкого темпу, а діти у парах танцюють під неї впродовж 1- 1,5 хвилини
По завершенню гри діти,вставши в коло розглядують свої вишиванки, та розповідають вірш.
Мама вишила мені Квітками сорочку. Квіти гарні, весняні - На, вдягай, синочку.
В нитці – сонце золоте, Пелюстки багряні. Ласка мамина цвіте В тому вишиванні.
Вишиваночку візьму, Швидко одягнуся Підійму і обніму Я свою матусю. В. Крищенко
Бесіда про вишиванку З чого складається національний одяг? Дівчинки? Хлопчика?
ІІІ. Заключна частина Підсумок
Бесіда з дітьми - Діти, як називається наша країна? (Україна) - А люди, які живуть на Україні? (українці) - Ви можете сказати про себе що ви справжні українці? Відповіді дітей Я - українець тому що тут народився, …люблю свою Батьківщину …знаю символи своєї держави …люблю одягати український національний одяг …мені подобається українська мова і я нею розмовляю.
А ще українці люблять Бога і людей, пам’ятайте, діти ! Люблять пригощати гостей запашним хлібом,який ми теж приготували.
Заключне слово вихователя (під мелодію «Діти України») Ви в мене молодці, вважаю наша зустріч пройшла гарно. А зараз час послухати вірш, котрий я вам підготувала.
Дитино українська! Землю свою в рученятах чистих тримай! Люби її, бережи, до неї зла не впускай! Тоді і до тебе зло не торкнеться, І ненька-земля тобі усміхнеться!