Тема. Як змінюється взимку життя комах і птахів.

Про матеріал

Мета: установити взаємозв'язки між змінами в неживій природі, житті комах і птахів; формувати в учнів уявлення про те, як взимку змінюється життя комах і птахів; вчити розпізнавати зимуючих птахів своєї місцевості; виховувати бажання допомагати птахам взимку.

Перегляд файлу

Тема. Як змінюється взимку життя комах і птахів.

 

Мета: установити взаємозв’язки між змінами в неживій природі, житті комах і птахів; формувати в учнів уявлення про те, як взимку змінюється життя комах і птахів; вчити розпізнавати зимуючих птахів своєї місцевості; виховувати бажання допомагати птахам взимку.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент

Встали, діти, підтяніться

Один одному всміхніться

На урок старання не забудьте взяти

Сіли всі тихенько, починаєм працювати.

 

  1. Актуалізація опорних знань

А) Синоптична хвилинка

- Яке сьогодні небо?

- Чи були опади?

- Чи є сьогодні вітер?

(відмічаємо в зошитах)

 

Б) Кружляє ніжно білий пух,

Міняє зайчик свій кожух,

Вдягає лиска рукавички,

Співають весело синички,

Ведмідь в барлозі вже дріма,

Яка пора скажіть? (Зима)

  • Який зимовий місць йде зараз? (грудень)
  • Які ознаки зими в неживій природі? (с.31 зош)
  • Зниження температури
  • Утворення постійного снігового покриву
  • Ожеледь, хуртовина
  • День короткий, ніч довга
  • Коли найкоротший день? (22 грудня)
  • Замерзають річки
  • Чи змінилось життя живої природи?
  • Як змінилось життя листяних рослин зимою?
  • Скидають листя, засинають
  • А як зимують трав’янисті рослини?
  • Наземна частина відмирає
  • А як ви вважаєте, чи змінилось життя комах і птахів?
  • Так, у природі все взаємопов’язане.

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку
  • Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, про зимове життя комах і птахів.

 

  1. Вивчення нового матеріалу
  • Пригадайте, яке пожвавлення панувало влітку серед птахів у лісі, на луках, у саду. Вони будували гнізда, виводили пташенят, вигодовували їх, полюючи на комах. Мабуть, помітили ви, як з наближенням осені змінилась поведінка птахів? Перед тим як відлетіти в теплі краї, птахи почали збиратися в зграї.
  • Чому ж птахи залишають рідні місця?
  • Пізно восени і взимку їм не знайти комах і насіння, та й водойми замерзають.
  • Де ж поділися комахи?

(дізнаємось від групи дослідників)

 

Комахи

  • Чи відомо вам, скільки видів комах існує на нашій планеті? Від 2 до 4 мільйонів різних видів! Більшість із цих комах не бачить людське око. Деякі з них просто мікроскопічних розмірів. І лише комахи кількох тисяч видів турбують людину. Влітку їх було багато. А де ж вони зараз?
  • Послухаємо про це наших дослідників.
  • Зібрались комахи на лісовій галявині і почали розповідати, хто як буде зимувати.
  • Я, комарик, ховаюся в різні щілини, старі дупла.
  • Я, колорадський жук, переживу зиму глибоко в землі.
  • Я, муха, добре почуваюсь під корою дерева чи в дровах.
  • Я, мурашка, зимую в мурашнику.
  • А оса для зимівлі часто вибирає щілини в стінах будинків або зимових садків.
  • А сонечка взимку поринають у сплячку. Цілі гурти захищаються у затишних місцях: під корою дерева.
  • А цвіркун польовий зимує в землі.
  • А про бджолу медоносну турбуються пасічники і зимують вони в вуликах.
  • Отже, що жене птахів з рідних місць? (голод)
  • Які птахи відлітають, а які залишаються? Зараз і будемо розпізнавати.

(діти читають загадку, відгадують, якщо птах перелітний – знімають картку і поселяють до сонечка, якщо зимуючий  - до сніжинки)

 

Хату він на хаті має

І жабкам рахунок знає.

Прилетів він із далека,

А зовуть його… (лелека)

 

Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мушок поїдає.

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (ластівка)

 

Маленький хлопчик

У сірій свитинці

По дворах стрибає,

Крихти збирає. (горобець)

 

Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю. (дятел)

 

Уночі гуляє,

Удень спочиває,

Має круглі очі,

Бачить серед ночі. (сова)

 

Гриць дивується, питає,

Що за пташка так співає:

Як горобчик цвірінчить,

Мов сорока скрекотить,

І ще інколи буває,

Що кричить немов сова!

Хто ж виспівує отак?

Та то ж так співає…(шпак)

 

Чорномазий, білодзьобий,

Він за плугом важко ходить,

Черв’ячків, жуків знаходить –

Сторож вірний, друг полів,

Перший вісник теплих днів. (грак)

 

Сіра пташка на лужку

Нам кує: ку-ку, ку-ку.

Та погану звичку має

Яйця в гнізда підкидає. (зозуля)

 

Ходять стадом на ставок

Плавають, пірнають,

З карасями грають.

Карасики їх лоскочуть,

Вони весело гелгочуть. (гуси)

 

Цікава пташка

У нас проживає.

Животик достенький

Ця пташечка має

За море у теплі краї не літає

А з нами зимує,

Для нас і співає. (синиця)

 

Біла латка, чорна латка

По дереву скаче. (сорока)

 

Ми пішли до гаю вдвох –

Я й сестра Даринка.

А в гаю там тьох та тьох,

Та іще так дзвінко!

Що то за співанки? Чиї?

То співають…(солов’ї)

 

Всяк у блакитнім піджаку,

В рожевій сорочці

В на зимою по саду

Гуляють, як гості. (снігурі)

 

Угорі тремтить сіренька цятка

І пісні співає голосні

Називайте без відмовок:

Звуть цю пташку… (жайворонок)

 

  • Робота за підручником
  • Розгляд ілюстрацій (с.82)
  • Які птахи належать до осілих?
  • Синьокрила Сойка розповідає (читати)

 

Де ночують птахи взимку?

Довгу зимову ніч птахи проводять по-різному. Ворони і галки ночують великими зграям у парках, садах, на деревах. Дятли, повзики, синиці ховаються від холоду в дуплах, а горобці – під дахами, на горищах, біля опалювальних труб. Зимуючі птахи в шпаківнях не зимують, бо шпаківні промерзають і продуваються вітром. По-своєму пристосувалися до зими тетеруки. Вмостяться десь у глухому лісі на гіллі берези й ласують бруньками. А почне смеркати – попадають у глибокий пухкий сніг, закопаються з головою, і тепло їм там, і затишно. Щоправда, іноді трапляється біда – тетерука просто зі снігової постелі може вхопити лисиця. А раптом – відлига. Сніг зверху відтане, а на ранок візьметься твердим крижаним панциром. Спробуй вивільнитися з полону… Снігурі ховаються переважно в ялинках. Куріпки – в бур’янах, не ризикуючи далеко відходити від поживи. У холодні надвечір’я пірнають у лісові хащі сороки.

 

  1. Узагальнення й систематизація знань

А) Робота в зошитах с.35

Б) Читання тексту с.83 підручника

В) – Та взимку птахам не так мороз страшний, як голод. Що може врятувати пташок взимку?

- Що для цього треба зробити?

 

На дереві під вікном

Висить хатка із дашком.

Поспіша туди пташина

Поклювати насінини. (годівничка)

 

  • У кого вже вдома є годівниці?

 

Поспіши, дитино мила,

Глянь на світ навкруг:

Все зима запорошила,

Снігом все покрила –

І поля, і луг.

Ні зігрітись у промінні,

Ні знайти зерна.

А тут пташка прилетіла,

Жалібно пищить:

  • Поможи, дитино мила,

Сю зиму прожить.

Обережно, о дитятко,

Стіл щодня змети –

І крихітки на подвір’я

Пташці принеси.

 

  • Послухаємо про це наших діток.

(виходять троє дітей, в руках годівнички)

 

Крихта хліба

З лісосмуг, де свищуть сніговиці,

Де не стало корму і тепла,

Перебрались лагідні синиці

У садки до нашого села.

 

В завірюху, ожеледь, морози

Стукають синиці у вікно.

З горобцями ділять на дорозі

Крихту хліба мерзлу і зерно.

 

Пригощав пташок я з годівниці

І почав нарешті відчувать,

Що для когось крихта – це дрібниця,

А для пташки – жить чи замерзать.

А.Качан

 

  • Що ви покладете у годівничку птахам?

(гарбузове насіння, просо, зерно, крихти хліба, сало несолоне, насіння кавунів, динь, ягоди горобини, калини)

  • Якщо регулярно поповнювати годівниці кормом, то це допоможе зберегти пташок від загибелі.

 

  1. Підбиття підсумків. Рефлексія
  • Що нового дізнались на уроці?
  • Які птахи зимують у нас?
  • Чим вони живляться?
  • Які птахи прилітають до нас з півночі? (снігурі)
  • Як будемо допомагати пташкам?

 

  • Прикмети
  • Снігурі прилетіли в грудні – зима буде суворою.
  • Горобці ховаються в затишок – на мороз і заметіль.

 

  1. Домашнє завдання
  • Сторінки 82-83. Розповідати за своїми спостереженнями за птахами. Підібрати прикмети про пташок.

 

doc
Додано
21 березня 2018
Переглядів
2966
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку