Тема заходу: 19 лютого – День Державного герба України

Про матеріал
Захід побудований як огляд історичних сторінок створення герба України, герба міста Луцька та герба класної родини.
Перегляд файлу

Мета: розширити  знання  учнів  про державні  символи  України;  формувати  особистість  із  глибоко  усвідомленою  громадянською  позицією; сприяти  вихованню  в  учнів патріотизму, національної  свідомості,  любові  до  Батьківщини,  до рідного  краю.

 

Обладнання: державна символіка України, презентація, відеоролики, кросворди.

ХІД ЗАХОДУ

1.Організаційний момент (Слайд 1)
2.Інформаційний колаж

Учитель: Святою для кожної людини є земля, де вона зробила перший крок, вимовила перше слово, почула мамину пісню-колисанку, пішла стежиною до школи. Ці почуття вічні. 
1-й учень. 
Що таке Батьківщина? 
Під віконцем калина, 
Тиха казка бабусі, 
Ніжна пісня матусі, 
Дужі руки у тата, 
Під тополями хата, 
Під вербою криниця, 
В чистім полі пшениця. 
Серед лугу лелека 
І діброва далека, 
І веселка над лісом, 
І стрімкий обеліск. 

2-й учень. 
У всіх людей одна святиня, 
Куди не глянь, де не питай, 
Рідніше нам своя святиня, 
Аніж земний в чужині рай. 
Нема без кореня рослини, 
А нас, людей, без Батьківщини. 

Учитель: Так, для кожного з нас найдорожча і найрідніша та земля, на якій ми народилися, де живуть наші батьки, рідні, де поховані наші предки. 
Це – наша рідна земля, наша Україна. Кожна країна світу обов'язково має свої символи. А що означає слово «символ»? 
Учень: Символ – це предмет, який характеризує державу, відображає її побут, традиції, господарювання, історичне минуле, прагнення народу. У статті 20 (розділ 1) Конституції України записано: «Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб, Держаний Гімн України». Символіка – своєрідна візитна картка країни, вона ніби представляє її, підтверджує її існування. 

Учень: З глибини віків дійшла до нас ось така легенда. Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя. 
Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім'я Тризуб. Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними вчинками. Люди запам'ятали його і назвали Прапором. А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім'я Тризуб. Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку-Україну. 
(Слайд 2)
Учень: Герб – (Слово «герб» польсько-німецького походження. Означає спадщина.) -  розпізнавальний знак держави. На Україні це золотий тризуб на блакитному тлі. (Слайд3)

 (Слайд 4)
Учень: Існує близько сорока версій пояснення тризуба: це риболовний гарпун, вила бога Нептуна, уособлення природних стихій (повітря, води й землі), а можливо відображено триєдність життя: батько – мати – дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов. 
(Слайд5)
Учень: Після проголошення Української Народної Республіки в листопаді 1917 року в Києві відбулася спеціальна нарада, в якій взяли участь знавці українського мистецтва, гербознавці. На ній пропонувалися такі символи майбутнього герба України: архангел Михаїл, козак із самопалом, золоті зорі на синьому тлі, тризуб. Було вирішено зупинитися на символі тризуба. 
(Слайд 6)
Учень: 30 серпня 1991 року, після проголошення Акту про незалежність України, був прийнятий Національний Державний герб – золотий тризуб на блакитному тлі. 

 

3-й учень.
Знак країни головний – 
Це тризубець золотий. 
Він – як сонце в небі синім, 
В ньому слава, в ньому сила, 
В нім священне слово «воля», 
Що рятує від недолі. 
Будь же, рідна Україно, 
Під гербом цим вільна й сильна. 
Хай про тебе в цілім світі 
Знають всі: дорослі й діти. 

 

 

Учень:

19 лютого – День Державного герба України

19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила своєю постановою Державний герб незалежної України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті — національний символ українців часів визвольних змагань XX століття. Проєкт герба, затверджений Верховною Радою, був розроблений групою українських геральдистів — Андрієм Гречилом, Олексієм Коханом та Іваном Турецьким.

Учень: Один із символів державності та нашої ідентичності – Державний Герб. Він поєднує в собі дух нашого народу, підкреслює свободолюбство та незалежність, зв’язує між собою покоління українців.

Учитель: Сьогодні ми з вами прослідкуємо історію нашого герба, його сучасність, спробуємо створювати самі герб.

  1. Сторінка «Історія тризуба». (група істориків)

Слайд 11-13

1-й учень.

Тризуб є одним із найдавніших знаків на території України, його зображення дійшло до нас з часів Трипільської культури. Він був родовим знаком Рюриковичів — князів Русі. Він зустрічається на монетах князя Володимира, його синів Святослава і Ярослава Мудрого. Він є у гербі Анни Ярославни, королеви Франції. Аналогічне клеймо має й церква, яка знайдена при розкопках Десятинної церкви у Києві.

Слово «герб», що в перекладі з німецької мови означає «спадщина», на Русі з’явилося у 14 ст. Герб — символ, знак держави, міста, області. Його зображають на державних прапорах, печатках, офіційних документах, державних спорудах, монетах, купюрах, поштових марках. Він свідчить про приналежність до тієї чи іншої країни, області, міста.

Слайд 14

2-й учень.

Створити герб — дуже непроста справа. Є така наука — геральдика, яка містить правила створення гербів:

  • Герби можуть бути різними за формою: трикутними, квадратними, овальними, чотирикутними, з різними закрутками та чудернацькими візерунками.
  • Герби можуть бути різного кольору. Це можуть бути символічні кольори країни, місцин або кольори зі значеннями: пурпурний — символізує хоробрість; блакитний — вірність, чесність; зелений — волю; чорний — сміливість; червоний — пристрасть.
  • На гербі можна розташовувати тварин, рослини, геометричні фігури, елементи неживої природи, міфічні образи. Але в кожний знак вкладається глибокий зміст та значення.

Слайд 15-16

 

 

3-й учень.

Найперші спогади про тризуб як символ держави ми знаходимо на території України. Вони датувалися першими століттями нашої ери в Боспорському царстві й використовувалися як родові знаки боспорських царів. \

За княжих часів тризуб почав набувати сучасної форми. Так, на деяких давніх та середньовічних храмах збереглися знаки у вигляді тризуба.

 

4-й учень.

Після 1652 року гетьмани та козацтво України, хоч і під «наглядом» Російської імперії, але все ж таки самостійно розвивали свою національну культуру і продовжували традиції використання нашої національної символіки. Тризуб був визначальною ознакою на корогвах козацьких полків. Протягом століть тризуб був поширеним знаком по всіх князівствах Київської Русі, за тривалий час він зазнав певних змін, але все-таки зберіг свою первісну основу в зображенні. На сьогоднішній день відомо аж понад 200 різновидів тризуба.

Слайд 17-18

  1. Сторінка «Тризуб і сучасність». (група дослідників сучасності)

1-й учень.

У СРСР тризуб піддавався офіційній дискредитації, попри це залишаючись символом національно-визвольного руху. Впродовж 1950–1980 років КГБ неодноразово заводило справи про використання націоналістичної символіки. Так, у ніч проти 1 травня 1966 року, над будівлею Київського інституту народного господарства вивісили саморобний синьо-жовтий прапор з домальованим чорнилами тризубцем (на фото), 30 грудня 1967-го синьо-жовтий прапор із тризубом почепили на будівлі Кіровського райвиконкому в Дніпропетровську, січня 1984 року – над поштовим відділенням села Демидового на Львівщині.

Слайд 19

2-й учень.

Особливим часом для державної символіки стали події зими 2013-2014 року, на Майдані під час Революції Гідності тризуб малювали на щитах і шоломах. Російська агресія в Криму і на сході України в 2014 році розпочалася із гонінь та фізичного знищення як української символіки, так і її носіїв. 16-річного школяра з Краматорська Степана Чубенка вбили за синьо-жовту стрічку, знайдену в рюкзаку. Депутата Кримської сільради Геннадія Хитренка розстріляли у дворі його будинку. Взагалі, станом на червень 2017 року було зафіксовано 50 страт цивільних осіб та нелюдські катування.

Слайд 21

3-й учень.

20-річний боєць-доброволець з батальйону "Айдар" Василь Пелиш з містечка Старий Самбір на Львівщині втратив руку, потрапивши в полон до ворога під час бойових дій на Сході. Це сталося в серпні 2014 року під Луганськом, коли він єдиний вижив з усього екіпажу згорілого БТР. Про час, проведений в полоні, Василь згадувати не любить, хоча не приховує, що йому майже до плеча відтяли руку через татуювання "Слава Україні". "Я був притомний, - каже Василь, - бачив, як мені відпилюють руку» ... Коли до Києва приїхали канадські фахівці і привезли бійцеві довгоочікуваний протез, той був... з тризубом!

 

 

 

4-й учень.

У грудні 2015 року гігантський Державний Герб України склали із бронетехніки - танків та БМП - бійці танкового батальйону 28-ї механізованої бригади, 80-ї окремої десантно-штурмової бригади та 79-ї окремої аеромобільної бригади. Його довжина сягнула 75 метрів, а ширина – 47 метрів.

Рекорд встановили під час одного з етапів військових навчань, організованих Генеральним штабом Збройних сил України на полігоні «Широкий лан» у Миколаївській області. Унікальне досягнення офіційно зафіксували представники «Національного реєстру рекордів України» у номінації «Найбільший тризуб із бронетехніки».

(Перегляд відео)

5-й чень.

24 лютого 2022 року рф напала на Україну по всій довжині спільного кордону і з території білорусі. Широкомасштабне російське вторгнення в Україну, відкритий воєнний напад – частина російсько-української війни, розв’язаної рф 2014 року, участь у якій вона постійно заперечувала. Армія ворога обстріляла прикордонні застави, завдала удари з повітря по понад 40 об’єктах військової інфраструктури майже усіх регіонів України. Одночасно розпочався рух танкових колон і живої сили ворога.

.Російський масштабний напад на Україну став найбільшим випробуванням для нашої країни за весь час її незалежності. Йдеться про саме існування не тільки незалежної української держави, а й самої української нації. Для українців боротьба проти російської навали – це боротьба за майбутнє самого українського народу.

Народ наш зараз не забув державної символіки. Наші воїни використовують державний герб, прапор та гімн.

Слайд 22-23

  1. Сторінка «Тризуб як мистецтво...». (група мистецтвознавці)

1-й учень.

Взагалі, тризуб чи не найпопулярніший об’єкт для вітчизняної Книги рекордів!

 У селі Остриня на Івано-Франківщині Тризуба виклав на схилі карпатської гори колишній вояк УПА Анастасій Козак. Розміри кам'яного символу України: 19 м. висоти, 13 м ширини, висота центральної частини 25 м. Камінь переносився вручну, у двох сумках вагою по 10-12 кг. Відстань від гори до кар'єру — 800 м. На час викладання тризубу в 1992 році Анастасію Паньковичу було 70 років. Також він обсадив контур тризубу смерічками і туями.

(Перегляд відео)

Слайд 24-26

 

 

 

2 Учень.

У травні 2014 року на готелі "Парус" в Дніпрі фанати футбольного клубу "Дніпро" намалювали найбільший в Україні герб країни.

У вересні 2016 року в тому ж таки Дніпрі 6 тисяч спеціально зварених карамельок склали в великий Герб країни, і найсолодша емблема знову таки потрапила в Книгу рекордів України (висота Герба склала 3,9м, ширина - 2,6м). Для приготування карамельній майстрині Олені Губайдуліній знадобилося 60 кг цукру і тиждень часу.

 

3-й учень.

У День національного прапора України, 23 серпня 2019 р., на аеродромі “Коротич” Харківського аероклубу скайдайвери з 12 країн світу спільно з українськими парашутистами у вільному падінні зібрали фігуру “тризуб". Зазначається, що стрибки були з двох бортів Ан-28. У фігурі взяли участь, окрім українців, представники Австралії, Німеччини, Румунії, Швеції, Польщі, Франції, Словаччини та інших країн.

(Перегляд відео)

Слайд 27

 

4-й учень.

У серпні 2020 року в центрі Києва Інститут національної пам'яті у співпраці з видавництвом «Родовід» відкрили фотодокументальну виставку «Символ твоєї свободи. 100 років Державного Герба України» - ґрунтовну і всебічну наукову розповідь про символи України, про історію Державного Герба України та людей, причетних до його створення.

 

 

5-й учень.

Наші сучасні поети присвятили свої вірші нашому державному символу – гербу.

Наталля Поклад

Наш герб – тризуб. У ньому сила

Отця Небесного і Сина.

Уважно придивись до нього –

На Дух схожий він Святого,

Що голубом злетів з небес

І у людських серцях воскрес.

Тризуб немов сім’я єдина,

Де тато, мама і дитина

Живуть у мирі і любові

В Україні вольній, новій.

 

 

 

 

 

6-й учень.

Ганна Чубач

Наш герб

В Гербі є аж три зубці!

Їх малюють молодці.

Молодцям сестричка Алла

Малювати помагала.

Вийшло гарно й просто:

Три зубці – всі гострі!

Ну, а потім вийшло так:

Два, що менші, – по боках,

Третій, більший, – всередині

Змалювали на картині.

Об’єднали всіх їх знизу –

От і вийшов Герб наш:

Тризуб!

Слайд 28

(Перегляд відео)

 

Слайд 29-30

  1. Сторінка «Герб мого краю». (група краєзнавців)

1-й учень.

Символіка міста Луцька затверджена рішенням сесії Луцької міської ради від 23 серпня 2007 року.

Міська символіка є власністю міської ради, її використання можливе лише з дозволу власника. Печатка міста Луцька призначається для неофіційного використання (скріплення грамоти «Почесний громадянин міста», Почесної грамоти, вітальних листів, подяк тощо).

Слайд 31

2-й учень.

В щиті з заокругленою нижньою частиною (т.зв. іспанський) у золотому полі срібна гербова постать Святого Миколая у повному єпископському вбранні, босоніж.

 Золотом виділені основні єпископські відзнаки — німб, патериця, єпітрахіль та Євангеліє.

В правій руці Св. Миколай тримає патерицю у вигляді шестираменного Захисного (патріаршого) хреста, що символізує перемогу християн над силами сходу, захист перед нашестями та морами, підкорення сил стихії.

У лівій руці він тримає розгорнуту книгу, що символізує Євангеліє, захист Божих сил та покровительство наукам. Босі ноги символізують міфологічні функції управителя погодою та водною стихією.

 

 

3-й учень.

Символіка кольору

  • Червона барва — мужність, відвага і звитяга, кров пролита за віру.
  • Золото — шляхетність, справедливість, милосердя, лагідність, духовність.
  • Срібло — багатство, невинність, краса, щирість.
  • Золото з червоним — воля, стабільність, незалежність.
  • Срібло з червоним — відвага.

Слайд 32

 

Учитель.

А зараз ми проведемо невеличку практичну роботу. Ви знаєте, що наша школа також має свій герб. Учні нашого класу зараз спробують  створити герб своєї власної класної родини.

(Представлення гербів)

Слайд 33

Демонстрація макетів групами.

Флешмоб

Декламація вірша «Крила України»

«Мова моя»

Слайд 34

2-й учень.
 

Слайд 35

 Підсумок виховної години

Учитель.

Історію не можна переінакшити. Наші батьки, діди і прадіди змагались за волю України під предковічними символами, які передавали у спадщину своїм синам та внукам. І ці святині – герб, синьо-жовтий прапор, гімн - будуть і далі кликати до відродження нашої історичної пам’яті, національної свідомості.

Національні і державні символи – це уособлення високого духу народу, його історичних прагнень, унікальності, своєрідний генетичний код нації.

Слайд 36

 

 

docx
Додав(-ла)
Репетюк Ольга
Додано
12 травня
Переглядів
59
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку