Закріпити і учнів поняття про словотворчу роль суфікса; збагачувати мовлення учнів новими похідними словами; виховувати бережливе ставлення до книги.
Тема: Закріплення поняття про суфікс і його словотворчу роль.
Мета: закріпити і учнів поняття про словотворчу роль суфікса; збагачувати мовлення учнів новими похідними словами; виховувати бережливе ставлення до книги.
Обладнання: «цеглини» - частини слова, картки із словами для творчого диктанту, картки для роботи в групах.
Хід уроку
І.Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «Мікрофон».
- Які відомі вам дитячі журнали?
2. Повідомлення теми і мети уроку.
- До нас на урок завітав журнал «Суфікс». І урок ми будемо проводити, гортаючи сторінки цього незвичного журналу.
І сторінка журналу «Будова слова».
3. Повторення вивченого про значущі частини слова.
Вправа «Ротаційні трійки».
І трійка – Закінчення.
1 – Закінчення це змінна частина слова.
2 – Закінчення служить для зв’язку слів у реченні.
3 – Щоб виділити закінчення, треба змінити слово за питаннями.
ІІ трійка – Будова слова.
1 – Основа – частина слова без закінчення.
2- Основа – це незмінна частина.
3 - Основа може складатися з однієї, двох або трьох частин.
ІІІ трійка – Префікс.
3 - Префікс – це частина слова,її не слід плутати з прийменником.
ІV трійка - Суфікс .
1 - Суфікс – це частина основи, що стоїть після кореня.
2 - Суфікс стоїть між коренем і закінченням.
3 - За допомогою суфікса утворюються нові слова.
V трійка – Спільнокореневі слова. Корінь слова.
1 - Корінь – це головна частина слова.
2 - Спільнокореневими називаються слова з одним коренем і близьким значенням.
3 - Щоб визначити корінь слова, треба до нього дібрати кілька спільнокореневих слів. Частина, що не змінилася, буде коренем.
4. Робота в малих групах.
Завдання.
Побудувати слова за даними схемами.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІ сторінка журналу.
Ко кн гу вк де пр цю ба тьох
У кожну книгу вкладено працю багатьох людей. Люби і бережи книгу!
- Які ці речення за метою висловлювання?
2. Вправа 292. Прочитати текст. Виписати з нього виділені сполучення слів. За допомогою чого вони утворені?
3. Із записаного на дошці вірша виписати слова (по групах) і дібрати до них по 2-3 споріднених.
Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє,
Радіють люди, що одпочинуть,
А я дивлюся і серцем лину
В темний садочок на Україну.
Т.Г.Шевченко
4. Фізкультхвилинка.
«Морфологічна шарада».
Префікс мій у слові під’їхав.
Корінь мій у слові сніжинка.
Суфікс мій у слові лісник.
Закінчення у слові квіти. (Підсніжники).
5. Робота в парах.
Замінити слова в дужках, щоб надати їм відтінку ласкавості, ніжності.
Ліс був мішаний. Серед могутніх дубів красувалися стрункі білокорі берези, вічнозелені ялини. Довкола тиша. Щебечуть птахи. Сюрчать у траві дзвінкоголосі коники.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу про суфікс.
ІІІ сторінка журналу.
Я кругла , червона, з хвостиком тонким.
На городі мене рвуть і до столу подають.
(Я кругленька, червоненька…)
- Яка загадка звучить краще?
3. Гра «Хто вони?»
а) Живе вона у словечках,
Ніби пташечка в гніздечках,
Є словечка пестливі,
Є словечка страхітливі.
Страхітливий суфікс -їще-
Дуже любить Змій - …
А хто любить суфікс -ище-?
Ну звичайно ж, слон - …,
Тигр - …,
Лев - …,
Та ще сірий вовк - … .
б) Є ласкаві словенятка,
І живуть у них близнятка.
Хто ж ті ліліпутенятка?
Суфікс –атко, суфікс –ятко!
Хто зустрівся з –атком, -ятком,
Той одразу став малятком.
Ухопила мишка -ятко
І вмить стала… .
Хлопчик з –ятком це -… .
Вже не Ваня – Ванен… .
Дівча з – атко - ,це… .
Вже не Леся – Лесен… .
Є багато – аток-, яток-
Поміж третьокласеняток.
в) Є слова: бджоляр, човняр,
і весляр і ковзаняр,
Муляр, маляр і школяр –
Утворив їх суфікс - … .
Ось які слова чудові
Є у нашій рідній мові!
V. Підсумок уроку.
Технологія «Незакінчене речення» + «Мікрофон».
«На сьогоднішньому уроці я удосконалив свої уміння…».
VІ. Домашнє завдання
Вправа 293.