Про матеріал
Тема заняття: Уявлення про десяткові дроби
Мета заняття: формувати поняття про десятковий дріб; уміння записувати й читати десяткові дроби, спираючись на знання розрядів десяткового дробу.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Обладнання: таблиця «Розряди десяткових дробів»,комп'ютер, проектор, екран, картки для роботи в парі і групі.
План заняття:
- I.Організаційний етап.
- II.Перевірка домашнього завдання.
- III.Актуалізація опорних знань.
- IV.Вивчення нового матеріалу.
- V.Засвоєння нових знань і вмінь.
- VI.Підбиття підсумків уроку.
- VII.Домашнє завдання.
- Використана методична література:
-
1. Тарасенкова Н. А., Богатирьова І. М.,
Бочко О. П. Математика. 5. — К. : Видавничий дім «Освіта», 2013.
2. Бевз Г. П. Методика викладання математики.
— К. : Вища школа, 1977.
3. Інтерактивні технології на уроках
математики / Упорядник І. С. Маркова. — Х. : Вид. група «Основа», 2007.
4. Глейзер Г. И. История математики в школе.
4–6 классы // Пособие для учителя. — М. : Просвещение, 1991.
Хід уроку (розгорнутий конспект
уроку)
I.
Організаційний етап.
Учитель перевіряє
готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу. Оскільки це перший урок з
теми, то можна ознайомити учнів з планом вивчення теми, переліком умінь і
навичок, яких учні набудуть під час вивчення теми, тощо.
II.
Перевірка домашнього завдання.
Оскільки
домашнє завдання попереднього уроку полягало в самостійному проведенні аналізу
контрольної роботи, то на цьому етапі уроку достатньо розглянути найскладніші
моменти контрольної роботи і зібрати зошити з аналізом контрольної роботи для
перевірки.
За потреби можна роздати учням
індивідуальні завдання на відпрацювання контрольних моментів.
III.
Актуалізація опорних знань.
Виконання усних вправ
1. Як прочитати число, якщо воно складається з трьох одиниць розряду тисяч, однієї
одиниці розряду сотень, п'яти одиниць розряду десятків і чотирьох одиниць? [3 1
5 4]
2. Як зміниться це число, якщо цифри 5 і 1 поміняти місцями?
[3 5 14:
маємо 5 сотень
замість однієї, отже,
збільшиться на 4100=400; маємо один десяток замість п'яти, отже,
зменшиться на 4 10=40, тому взагалі збільшиться на 360].
3. Знайти значення степеня: 101, 102, 103, 104,10п, якщо п — натуральне
число.
IV.
Вивчення нового матеріалу.
@ Оскільки в 5 класі поняття десяткового дробу
розглядається після поняття звичайного дробу, формування уявлення про
десятковий дріб базується на уявленні про звичайні дроби, а саме десятковий
дріб розглядається як «скорочена» форма запису звичайного дробу, тобто запис,
в якому знаменник відсутній і знаменником якого є степінь числа 10. (Вимагати
від учнів заучувати визначення, що дано в підручнику нас. 190не слід) Тому
відразу слід звернути увагу на два моменти:
1) Десятковим
дробом можна записати як правильні дроби (
= 0,3;
= 0,07), — тоді в
цілій частині ми маємо 0 (нуль цілих), так і неправильні дроби, (попередньо
виділивши в них цілу частину, і мішані числа (
= 4
= 4,3).
2) Під час
запису звичайного правильного дробу десятковим необхідно
одразу перевірити, чи співпадає кількість цифр чисельника із
кількістю нулів знаменника (якщо ні — дописати необхідну кількість
нулів перед чисельником у дробовій частині).
При цьому учні часто
не розуміють, що означає «приписати нуль перед чисельником у дробовій частині
десяткового дробу.
Тому для попередження
такого моменту можна запропонувати учням завдання:
1) Запишіть число 17. Допишіть два нулі перед числом 17;
нуль після числа 17.
2) У запису 0,17 назвіть цілу та дробову частину.
Допишіть один нуль (два нулі) перед числом 17 у дробовій частині.
3) Запишіть у вигляді десяткового дробу:
;
;
;
.
4) Прочитайте десяткові дроби: 1,6; 12,8; 5,24; 6,325;
0,5; 0,05; 0,005. Друга частина теми присвячена питанню розрядів десяткових
дробів.
Важливість цього
питання полягає в тому, що, засвоївши будову десяткового дробу розрядами, учні
не будуть припускатися помилок під час перетворення звичайного дробу на
десятковий. Щоб полегшити засвоєння цього питання, можна запропонувати учням
декілька пропедевтичних вправ.
1. Прочитайте число 70 549. Як зміниться число, якщо збільшити на 1:
1) останню цифру;
2) передостанню цифру; 3) всі цифри числа.
2. Прочитайте дроби: 0,5; 0,05; 0,005; 0,0005.
Після виконання вправ
учні самі можуть здогадатися, що десятковий дріб також є позиційним записом
(кожна цифра має певне значення залежно від того, на якому місці (в якому
розряді) в запису десяткового числа вона стоїть) і назви розрядів: 1-й розряд
після коми — десятих, другий — сотих, третій — тисячних і т. д. (тобто назви
«повторюють» назви розрядів натурального числа).
Фізкультхвилинка. Руханка «Трава»
Усі учні виконують рухи, які показує вчитель.
Трава низенька- низенька,
Дерева високі- високі,
Вітер дерева колише, гойдає,
То вправо, то вліво їх нахиляє,
То вперед, то назад.
Птахи летять, прилітають,
А учні тихенько-тихенько сідають.
V.
Засвоєння нових знань і вмінь.
@ На цьому уроці учні розв'язують базові завдання на запис
і читання десяткових дробів. Слід зауважити, що під час виконання вправ на запис
числа, записаного словами десятковим дробом, поданий у підручнику текст краще
читати вчителю, роблячи, де потрібно, паузу.
Учням пропонується
розв'язати вправи:
Усно: №801
Письмово:
VI.
Підбиття підсумків уроку.
Учитель ще раз
нагадує учням, що на уроці вони познайомились зі «скороченою формулою» запису
деяких дробів (мішані числа) і (як і під час виконання домашнього завдання)
вчилися записувати і читати десяткові дроби.
Гра «Літачок»
Учитель запускає
паперовий літачок. Той з учнів, біля кого він приземлився, каже одне
речення-підсумок і запускає літачок далі.
VII.
Домашнє завдання.
§4. п 25 – опрацювати. № 802, №804, №806, №808.