Мета: ознайомити учнів з поняттям «відмінювання», з системою відмінювання іменників за запитаннями; розвивати мовлення учнів; уміння аналізувати, зіставляти; виховувати інтерес, любов до рідної мови.Автор: Прокопенко Віталіна Василівна, вчитель початкових класів Півнянського закладу ЗСО І – ІІІ ступенів Фастівського району.
Навчальний предмет. Українська мова. 3 клас.
Розділ. Частини мови.
Тема. Змінювання іменників за відмінками.
Тип уроку: комбінований з елементами гри.
Автор: Прокопенко Віталіна Василівна, вчитель початкових класів Півнянського закладу ЗСО І – ІІІ ступенів Фастівського району.
Програма. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів. 1 – 4 класи (зі змінами). – Тернопіль: Мандрівець. – 2015. – 256 с.
Мета: ознайомити учнів з поняттям «відмінювання», з системою відмінювання іменників за запитаннями; розвивати мовлення учнів; уміння аналізувати, зіставляти; виховувати інтерес, любов до рідної мови.
Обладнання: М. С. Вашуленко підручник «Українська мова» 3 клас, таблиця відмінювання іменників, картки для індивідуальної роботи, презентація, мультимедійна засоби.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав дзвінок,
Почався урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 3 класі
Діти — просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань
2. Бесіда.
(Наприклад: м’ясо, молоко, масло, олія, сало, борошно, золото, сіль, молодь, дітвора, читання, малювання, ходьба, доброта, сміливість, ніжність, хоробрість, любов – в однині.
Сани, двері, ножиці, граблі, гроші, макарони, канікули, іменини, жнива, ворота, дрова – у множині).
Загадки
Красуня зелено коса
Ронить в річку сльози-роси.
(Верба).
Що лицюєм на всі боки,
І нове воно щороку?
(Ґрунт).
Чути, як літає.
Не комар, а всіх кусає.
(Ґедзь).
Кожен рік молодцю
Додає по кільцю.
(Дерево).
Батьком зветься не дарма –
Височин над усіма.
(Дуб).
Знають усі – ця тваринка охайна,
Будь-яку їжу помиє негайно.
(Єнот).
Є така травиця –
Звір її боїться.
(Звіробій).
Ягоди на ній, мов жар,
Для птахів зимовий рай.
(Горобина).
Хоч не родич він сосні,
Має голочки рясні.
(Їжак).
Що за риба за така,
Має голки, мов їжак?
(Йорж).
Місце спокою для всіх
І солодких мрій та снів.
(Ліжко).
Як працюєш ти щоденно,
Розповість усім …
(Щоденник).
(Вистрибнула (хто?) білка, хвіст (у кого?) у білки, допоміг (кому?) білці, стерегли (кого?) білку, рушити (за ким?) за білкою, ворушив (на кому?) на білці).
ІІІ. Повідомлення теми , мети уроку
Наче лицарі казкові,
Вірно служать рідній мові:
Так слова єднати вміють,
Що усі їх розуміють.
(Відмінки)
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
2. Бесіда.
(Вчитель роздає заготовки таблиць для кожного учня).
Зразок таблиці
Назви відмінка |
Питання, на які відповідає відмінок іменника |
|||
|
Скорочене позначення відмінка |
Допоміжне слово
|
Назви істот |
Назви неістот |
Називний |
|
|
|
|
Родовий |
|
|
|
|
Давальний |
|
|
|
|
Знахідний |
|
|
|
|
Орудний |
|
|
|
|
Місцевий |
|
|
|
|
Кличний |
|
|
|
|
Слайд 1.
Назва відмінка |
Питання, на які відповідає відмінок іменника |
|||
|
Скорочене позначення відмінка |
Допоміжне слово
|
Назви істот |
Назви неістот |
Називний |
Н. |
|
хто? |
що? |
Родовий |
Р. |
нема |
кого? |
чого? |
Давальний |
Д. |
дати |
кому? |
чому? |
Знахідний |
Зн. |
бачу |
кого? |
що? |
Орудний |
Ор. |
задоволений |
чим? |
чим? |
Місцевий |
М. |
|
на чому? |
на чому? |
Кличний |
Кл. |
|
|
|
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться,
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Поетична хвилинка.
До кожного відмінка
Віршована сторінка.
Відмінків інших тут нема.
І не шукайте їх дарма!
(По черзі виходять учні з прикріпленими табличками з коротким позначенням відмінків, в руках тримають таблички з питаннями до відмінків і вишиковуються в шеренгу).
1 учень
Ось відмінок називний.
Що за фрак! Костюм новий
І новенькі черевички.
Як завжди, веселе личко,
Гарний настрій, поруч — пес
І незмінний інтерес:
Що це? Хто це? Що наснилось?
Хто прийшов і що змінилось?
2 учень
У відмінка родового,
Як завжди, нема нічого:
Ні борщу, ані хлібини,
Ні сальця, ні капустини
Ані печива до кави,
Ані зерняток для ґави,
Ні пліток, ані вістей,
Ні знайомих, ні гостей.
3 учень
Давальному відмінку дарувати
Подобається більше, аніж брати.
Сьогодні пощастить коту й курчатам,
І вовкові, й лисиці, і зайчатам,
І віслючку, і білочкам-хитрункам.
Нехай собі радіють подарункам!
4 учень
Шукати знахідний відмінок ходім —
Спочатку заглянемо, мабуть, у дім.
Кого тут побачили? Кішку і пташку.
А ще що? Сметану, тарілку і чашку.
Усюди загляньмо: у шафу, під ліжко,
І навіть у ранець, у зошит і книжку.
5 учень
Як з орудним подружитись,
Буде чим і поживитись:
Пирогами, молоком,
Кавунами і медком.
Буде також, з ким пограти:
Із сестричкою, із братом,
кішкою і кошенятком
І з маленьким цуценятком!
6 учень
Де, на чому покататись,
Де найкраще прогулятись?
У місцевому відмінку
Відшукати можна, де:
В місті на велосипеді,
На машині, на мопеді!
Хіба більш нема ніде?
А на поні в зоопарку?
А на гойдалці у парку?
В лісі, в лузі — на коні,
На ставочку — у човні.
7 учень
Відмінок сьомий зветься Кличний.
Він дуже, дуже симпатичний!
Бо всіх так радісно гукає:
Веселко! Земле! Рідний краю!
Усіх він хоче привітати:
Бабусю, мамо, сестро, брате!
Слайд 2.
(Відмінки по черзі називають форму слова свого відмінка: сорока, сороки, сороці, сороку, сорокою, на сороці, сороко).
(Відмінки по черзі називають форму слова свого відмінка: родина, родини, родині, родину, родиною, у родині, родино).
(Відмінки по черзі називають форму слова свого відмінка: тритон, тритона, тритону, тритона, тритоном, на тритоні, тритоне).
(Учні відмінюють слова: парта, парти, парті, парту, партою, на парті; зошит. Зошита, зошиту, зошит, зошитом, у зошиті; місто, міста, місту, місто, містом, у місті).
(Учні виконують завдання).
Слайд 3.
Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і в вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара –
Людина починається з добра.
(«Людина починається з добра» Л. Забашта)
(Добро (Зн. в.), нагород (Зн. в), в добро (Зн. в), в правду (Зн. в), віра (Н. в.), людину (Р. в.), від мавпи (Р. в) , від звіра (Р. в.), істина (Н. в.), людина (Н. в.), з добра (Р. в.)).
Картка №1 Запишіть, виправивши помилки, усно вкажіть відмінок тих слів, які поставили в потрібну форму. 1. У роботі не жалій руки. 2. Хвала руки, що пахнуть хліб. 3. Майстер на всі рука. 4. Працьовитими руки весь світ тримається. 5. Знання у руки не носити. |
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Література
1