Тема:«Моя родина. Рід іменників (чоловічий, жіночий, середній)» (3 клас)
Мета: ознайомити учнів з поняттям «рід іменників», вчити розрізняти та групувати іменники за їх родами; поповнити словниковий запас, розширити вміння класифікувати, систематизувати; формувати поняття «рід, родина,рідня,»; розвитати мовні здібності; виховувати почуття поваги до роду, родини.
Комунальний заклад “Нікопольська середня загальноосвітня школі І-ІІІ ступенів №25 з поглибленим трудовим і профільним навчанням”
Інтегрований урок
української мови і Я у світі
«Моя родина.
Рід іменників (чоловічий, жіночий, середній)»
(3 клас)
Підготувала:
вчитель початкових класів
Малєвич Алла Миколаївна
Мета: ознайомити учнів з поняттям «рід іменників», вчити розрізняти та групувати іменники за їх родами; поповнити словниковий запас, розширити вміння класифікувати, систематизувати; формувати поняття «рід, родина,рідня,»; розвитати мовні здібності; виховувати почуття поваги до роду, родини.
Обладнання: комп’ютерна презентація, роздатковий матеріал, роздруковані слова.
Хід уроку
І Організація класу до уроку.
1.Привітання.
У нас здавна є традиція славна
Воду брати з чистої криниці,
Борошно з ярої пшениці,
Руками добрими замісити,
І гостей на свято запросити!
Діти ! У нас сьогодні ніби свято ,
Гостей зібралося багато .
Ану ж на них виподивіться
І веселенько усміхніться .
А тепер тихенько поверніться ,
Один одному всміхніться .
На урок старання не забудьте взяти ,
Сядьте всі рівненько , будем починати .
2.Перевірка готовності до уроку.
-Перевірте, щоб у вас було все необхідне для уроку: зошит, пенал, підручник,щоденник.
ІІ.Актуалізація опорних знань.
1. Диктант-плутанка ( словниковий диктант).
Слова до диктанту: шкартепки, чохипан,лькаля,рашігак, тинахус, оліцьве.
шкарпетки, панчохи, лялька, іграшка, хустина, олівець.
2. Мозкова атака. Складання правила-схеми «Іменник».
Іменник
називає: предмет
питання: хто? що?
істота і неістота
власні та загальні
3.Робота з прислів’ям. Каліграфічна хвилинка.
на го ду ма ре ду
У шо ро не пе во
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку уроку.
1. Вступна бесіда.
Але на Землі ти мешкаєш не один. Ти живеш в оточенні багатьох людей. Згадай тих,хто живе поруч із тобою. Познач кожну букву «Я»,тобто познач,хто це.
- А тема,над якою ми будемо працювати сьогодні,ви зрозумієте,розгадавши ребуси.
Рід – ряд поколінь,що походять від одного предка; усі родичі,рідні;родина,рідня.
Рідня – чиїсь родичі близькі чи далекі.
Родина – група людей,що складається з чоловіка,жінки,дітей та інших близьких родичів, які проживають разом; сім'я.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Підготовчі вправи.
А) №304 (письмово)
- Всі ми маємо свій рід, нащадків, сьогодні на уроках рідної мови і поговоримо про них.
-Спишіть, вставляючи пропущені слова.
1. Мій брат грає на скрипці, він працює в театрі.
2. Моя сестра – вчителька, вона працює в школі.
3. Моє пальто висить у шафі, воно нове.
- А чому ми не сказали, наприклад: моя брат грає на скрипці, вона працює а театрі? Або моя пальто висить у шафі, воно нове?
- Виявляється, що не тільки ви маєте свою сім’ю, родину, рід, а й іменники також.
- Але ж який рід вони мають? Давайте розбиратись!
Б) №305 (усно)
-Прочитаймо вправу 305.
- Виходить, що є слова, що називають чоловічу, жіночу стать. Такі іменники відносяться до чоловічого і жіночого роду.
- А як же бути з іншими іменниками? Дівчатко, хлоп’ятко, дитятка, маля.
- Чи можна визначити рід істот? Неістот? Власних назв?
2. Ознайомлення з правилом (читання у підручнику с.128)
- Іменники, до яких можна підставити слова «він мій», належать до чоловічого роду.
- Іменники, до яких можна підставити слова «вона моя», належать до жіночого роду.
- Іменники, до яких можна підставити слова «воно моє», належать до середнього роду.
Віршоване правило
Дітям пам’ятати слід,
Що іменник має рід.
Чоловічий - значить «він»:
Учень, хвіст, портфель, пінгвін.
А жіночий рід - «вона»:
Дружба, ластівка, весна.
Є й середній рід - «воно»:
Вухо, яблуко, вікно.
3. Фізкультхвилинка.
4.Гра «Продовж речення».
Дочка моєї мами – то моя… сестра.
Своїх онуків розуму навчає старенький ….дідусь.
Твою матусю донечкою зве твоя …бабуся.
Син мого дідуся - ….мій тато.
Дочка моєї бабусі – моя ….мама.
Тато мого тата- ….дідусь.
Онук чи онучка моєї бабусі - ….це я.
5. Гра «Якого роду?»
6. Фізкультхвилинка визначення роду іменників.
( На моніторі з’являються зображення предметів. Якщо це іменник жіночого роду – встають дівчатка, якщо чоловічого – хлопчики, а якщо середнього– діти плескають в долоні.)
7. Самостійна робота (за впр.306).
1ряд – іменники ч.р.: ведмедик, олівець, зошит, пенал, малюнок, стіл, Івась, дядько, пиріг.
2ряд – іменники ж.р.: іграшка, лялька, хустина, ручка, книжка, електрика, Оленка, панчоха.
3ряд – іменники с.р.: вікно, перо, серце, блюдце, поле, небо.
8.Кросворд «Іменник» (за часом).
Записати слова-відгадки.
Колективна робота.
Назва істоти, чоловічий рід, споріднене до слова індичатко.(індик)
Назва неістоти, чоловічий рід, споріднене до слова металевий.(метал)
Назва істоти, чоловічий рід, споріднене до слова електричний.(електрика)
Назва неістоти, середній рід, споріднене до слова намистина.(намисто)
Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова недільний.(неділя)
Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова криниченька.(криниця)
Назва істоти, середній рід, споріднене до слова козенятко.(козеня)
3 двома словами (на вибір) склади і запиши речення.
До слів-відгадок — назв істот добери і запиши споріднені іменники жіночого роду.(індичка, коза)
Добери і запиши синоніми до шостого слова-відгадки. Визнач їх рід.(колодязь – ч.р.)
V.Підсумок уроку.
1. Проблемне питання
-Чи можна сказати, що слово «рід» багатозначне?
Чому ?( рід іменників, людський рід)
-Якого роду бувають іменники? (Чоловічого, жіночого, середнього)
- Приведіть приклади іменників жіночого роду, чоловічого роду, середнього роду.
2.Гра «Збери врожай»
Зібрати тільки стиглі яблука, на них розміщені іменники всіх трьох родів.
3.Домашня робота.
с.128 вивчити правило, впр.307 виконати.
ТЕ,ЧОГО В ДИТИНСТВІ НАУЧАЛИ –
СВЯТО БЕРЕЖИ – НЕ ЗАБУВАЙ!
ЩОБ ТЕБЕ НАЩАДКИ ПАМ'ЯТАЛИ -
РОДУ СВОГО НЕ ЦУРАЙСЯ,А ВИВЧАЙ!