Урок математики в 4 класі.
Урок розвитку творчих здібностей.
Тема. Знаходження числа за його дробом. Розв’язування задач.
Мета: закріпити вміння учнів знаходити дріб від числа; удосконалювати вміння учнів розв’язувати складені задачі, які включають знаходження дробу від числа; вчити учнів знаходити значення виразу з буквою, що повторюється двічі; розвивати мислення, мовлення, пам'ять, уяву дітей; виховувати любов до природи, тварин та математики.
Обладнання: картки для усних обчислень; фліпчарт, сигнальні картки, мікрофон, кубик Блума.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Нам дзвінок сповістив:
Час за парти сідати,
Уважними бути,
Урок починати.
Подаруйте один одному посмішку. Коли бачиш усміхнене обличчя стає тепліше на душі, покращується настрій.(смайлики на палочках учні показують один одному.)
- Мотивація навчальної діяльності ( під музику).
- Покажіть, діти, свій настрій на карточці настрою, що прикріплений на парті.
II. Контроль, корекція та закріплення знань.
1. Індивідуальна робота учнів.
- Учні отримують індивідуальні картки і виконують запропоновані їм завдання.
Варіант 1
1. Знайди четверту частину від 36036
72060:6∙5
Варіант 2
1. Знайди половину від
від 2480.
161800:2*5
2. Перевірка домашнього завдання.
Діти пояснюють, як виконали домашнє завдання.
3. Усні обчислення.
Вправа мікрофон, діти передають по черзі і дають відповіді на питання вчителя.
4. Повторення вивченого матеріалу.
- Що означає знаменник дробу? (Число під рискою дробу – показує, на скільки рівних частин поділено ціле.
- Що означає чисельник дробу? (Число над рискою дробу – показує, скільки взято рівних частин цілого).
- Як знайти дріб від числа? (Потрібно поділити число на знаменник і помножити на чисельник).
5. Знайдіть дріб від числа.
Зн. п'яту частину від 1хв від 1км від 1ц
1хв=60с 1км=1000м 1ц=100кг
60:5 =12с 1000:5=200м 100:5=20кг
Робота з підручником.
780 – 180 : 2 ∙ 6 = 240 (780 – 180) : 2 ∙ 6 = 1800
(800 : 8 – 20) : 4 = 20 800 : 8 – 20 : 4 = 95
- Чим відрізняються вирази кожного рядка? ( Наявністю або відсутністю дужок).
- Яка послідовність виконання дій з дужками? ( Вирази, що в дужках виконуються спочатку)
- А зараз, розташуйте відповіді прикладів у порядку спадання, якщо ви виконаєте все вірно, то дізнаєтесь який звір найбільший в Україні. ( 1800, 240, 95, 20)
- Найбільшим звіром України є зубр, жива маса якого може перевищувати 1 тонну. Його висота досягає двох-трьох метрів, тривалість життя цієї тварини – 27 років.
Вивчення нового матеріалу.
Пояснення нового матеріалу за задачею 230.
III. Закріплення вивченого матеріалу.
Розв’язування завдання 221
54:3*2=36 102 : 3 * 2=68
Робота в групі. Задача 224.
Фізкультхвилинка.
IV. Розвиток математичних знань.
Вставити пропущені дроби в задачі і розв'язати задачу.
На птахофермі було 8420 птахів: кури становили
; гуси -
усіх птахів, а решту – качки. Скільки на птахофермі було окремо курей, гусей і качок?
- Скільки птахів було на птахофермі? (8420)
- Кого вирощували на птахофермі? (Курей, гусей і качок).
- Скільки курей було на птахофермі? ( Не відомо, але сказано, що
всіх птахів).
- Скільки гусей було на птахофермі? (Не відомо, але сказано, що
усіх птахів).
- Що сказано про кількість качок на птахофермі? (Що вони становлять решту птахів).
- Яке запитання задачі? (Скільки на птахофермі було окремо курей, гусей і качок).
- Діти, то як дізнатися скільки було курей? (Потрібно загальну кількість птахів поділити на 5 і помножити на 3)
- Як дізнатися скільки було гусей? (Потрібно загальну кількість птахів поділити на 4).
- Що сказано про качок? (Що вони становлять решту від всіх птахів )
- А що таке решта? (Це всі птахи без курей і гусей)
- А ми знаємо скільки було курей і гусей? (Ні, але можемо дізнатися).
- Як дізнатися скільки було качок? (Потрібно від загальної кількості птахів відняти загальну кількість курей та гусей).
- Отже, план розв’язання:
1. Скільки курей було на птахофермі?
2. Скільки гусей було на птахофермі?
3. Скільки курей і гусей разом було на птахофермі?
4. Скільки качок було на птахофермі?
Рекордсменами серед свійських птахів-довгожителів є гуси – 40 років, на другому місці кури – 20 років.
Розв’язування задачі.
Площа парку становить 8600м2. Частину цього парку у вигляді прямокутної ділянки зі сторонами 320 м і 100 м відведено під ігровий майданчик, а решту парку займають кущі і дерева. Яку площу займають кущі і дерева?
- Яку площу має парк? (Площа парку 86000м2)
- Що є в парку? (Ігровий майданчик, кущі і дерева)
- Яку форму має ігровий майданчик? (Прямокутну)
- Яка довжина сторін прямокутника? (320м і 100м)
- Яку площу займають кущі і дерева? (Невідомо, але сказано, що решту парку).
- Яке запитання задачі? (Яку площу займають кущі і дерева).
- Чи можемо одразу дати відповідь на запитання задачі? (Ні, тому що не знаємо, яку площу займає решта).
- А що треба знати, щоб знайти решту площі? (Загальну площу і площу ігрового майданчику).
- Як знайти площу ігрового майданчику? (Потрібно довжину ігрового майданчику помножити на ширину).
- А тепер можна знайти решту площі парку? ( Так, можна).
- Що означає решта площі? (Площа парку без площі ігрового майданчику).
- То як знайти решту площі? (Від площі парку відняти площу ігрового майданчику)
- Тепер можемо дати відповідь на запитання задачі? (Так)
Зробіть самостійно.
Знайдіть значення виразу з коментуванням.
Обчисли (в ∙ 7 - в : 34) ∙ 3, якщо в=884.
- Як знайти значення виразу із буквеними даними? (Замість букви підставити значення)
Якщо в=884, то (в ∙ 7 - в : 34) ∙ 3 = (884 ∙7 – 884 : 34) ∙ 3 = (6188 – 26) ∙3 = 18486.
V. Повідомлення домашнього завдання.
- Д/З с.47, задача 226, 227.
VI. Підсумок уроку.
- Робота з сигнальними карточками( діти дають відповіді на питання вчителя).
Оцінювання учнів. ( на своєму колі успіху оцініть, будь ласка, себе, як ви працювали на уроці.
- Отже , на сьогоднішньому уроці ми вивчили як знаходити чило за його дробом; удосконалили вміння розв’язувати складені задачі, які включають знаходження дробу від числа; закріпили, як знаходити значення виразу з буквою, що повторюється двічі.
- На завершення уроку покажіть свій настрій на шкалі оцінювання, що прикріплена на парті.
Дякую за урок!