Заняття з розвитку слуховоо сприймання та формування вимови.
Диференціація звуків [С] – [З].
Автоматизація звука [Б].
Формування навиків вимови наголошених складів, слів, злитної вимови слів, словосполучень, речень та самоконтролю за вимовою.
Розвиток слухового сприймання на матеріалі тексту, розмовно-побутових
фраз.
ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ СЛУХОВОГО СПРИЙМАННЯ ТА ФОРМУВАННЯ ВИМОВИ
Тема: Звуки (Б), [С]-[З], голос, мовне дихання.
Текст «Клас».
Мета: Диференціація звуків [С] – [З].
Автоматизація звука [Б].
Формування навиків вимови наголошених складів, слів, злитної вимови
слів, словосполучень, речень та самоконтролю за вимовою.
Розвиток слухового сприймання на матеріалі тексту, розмовно-побутових
фраз.
Обладнання: Комп’ютер, малюнки, таблички, профіль, дидактичний матеріал.
План заняття:
I. Організаційні настанови.
II. Вимова.
1) Робота над голосом, мовним диханням.
2) Робота над звуком [Б].
3) Робота над звуками [С-З].
III. Розвиток слухового сприймання.
1) Фрази розмовно-побутового характеру.
2) Робота над текстом.
3) Сприймання речень, слів.
IV. Підсумки заняття.
Хід заняття.
I. Організаційні настанови.
II. Вимова.
1. Робота на голосом, мовним диханням.
а) Прочитай склади та слова:
голосно тихо
ТА — ТА ОДИН та — та один
ТО — ТО ДВА то — то два
ТУ — ТУ ТРИ ту — ту три
ТИ — ТИ ЧОТИРИ ти — ти чотири
б) Прочитай склади і слова, вірно вимовляючи наголошений склад.
ТАта ТАта ТАта ТАта
таТА таТА таТА таТА
та — ТА — та роБота
ТА — та — та ЛАСтівка
та — та — ТА голоВА
в) Прочитай речення.
Я читаю.
Я читаю книжку.
Я читаю цікаву книжку.
Я читаю дуже цікаву книжку.
2) Звук [Б].
а) Прочитай склади та слова.
АБА АБА АБА ЖАБА, БАБА.
ОБО ОБО ОБО РОБОТА, КОЛОБОК.
УРА УРА УРА ТРУБА, ШУБА.
б) Промовляй правильно слова. Встав пропущений звук [б].
__уквар __обота
__ереза ри__а
__ілка __анан
__уква гри___
в) Назви малюнки.
Слова — підказки: буряк, банан, будинок, абрикос.
г) Добери потрібне слово.
білка плаває
горобець стрибає
рибка літає
д) З поданих слів склади речення.
У, білка, дуплі, живе.
Багато, у, яблук, саду.
ж) Прочитай виразно вірш.
Білка бігала багато,
бо шукала в лісі брата;
брат на дереві сидів
і смачні горішки їв.
Поки знайде білка брата,
з’їсть горішків брат багато.
3. Диференціація звуків [с], [з].
а) Робота з профілем звуків [с], [з].
Повторення артикуляції. Порівняння артикуляції звуків [с], [з].
б) Прочитай склади.
СА — ЗА АС — АЗ
СО — ЗО УС — УЗ
СУ — ЗУ ОС — ОЗ
СИ — ЗИ ИС — ИЗ
в) Прочитай слова.
Коза — коса, суп — зуб, каска — казка.
г) Назви малюнки.
Слова — підказки: коза, собака, береза, сосна.
д) Доповни речення назвами малюнків.
На весні прилітають
У саду дозріли
Зіна поставила квіти у
е) Зміни за зразками.
коса — коси
коза — коз____
ліс — ліс_______
береза — берез_____
є) Добери потрібне слово. Чітко вимовляй звуки [з], [с].
зима зелена
зебра скляна
трава сніжна
ваза смугаста
III . Слухове сприймання.
1. Сприймання фраз розмовно—побутового характеру.
- Яка зараз пора року?
- Який зараз місяць?
- Яка сьогодні погода?
- Який сьогодні день тижня?
2. Слухо-зорове сприймання тексту.
Наш клас.
Наш клас великий і світлий. У класі стоять парти. На партах лежать книжки, зошити, ручки. На стіні висить дошка. Коло вікна стоїть шафа. У шафі лежать книги, зошити, олівці. На вікнах стоять вазони. У класі діти вчаться.
а) Дайте відповіді на запитання.
- Який наш клас?
- Що є у класі?
- Що висить на стіні?
- Що стоїть коло вікна?
- Де стоять вазони?
б) Сприймання слів, речень.
Парта, шафа, дошка.
Наш клас великий і світлий.
У класі діти вчаться.
в) Робота з малюнками: підбір малюнка до частини тексту, сприйнятої слухо-зорово
IV. Підсумок уроку.