Про матеріал
Тема. Звуки [ж], [ж′], буква Ж ж.Звуко-буквенні зіставлення.Формування аудіативних умінь за казкою І.Зієдоніса.
Мета: закріпити артикуляцію звуків [ж], [ж′]; ознайомити учнів із буквою Ж ж, що позначає ці звуки; формувати навички читання складів та слів із новою літерою, розвивати увагу, мислення , зв’язне мовлення, удосконалювати фонематичний слух учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати гуманні почуття, любов і повагу до природи.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мовленнєва розминка
1. Привітання
Всі веселі і здорові? (Так!)
До уроку всі готові? (Так!)
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань
На дошці перед дітьми — всі вивчені літери.
Запитання та завдання для учнів
- Назвіть усі букви, які ми вивчили на уроках.
(Я показую,діти називають спочатку голосні,потім приголосні)
-А тепер повторимо вірші про літери,які ми вже вивчили.
(Учень виходять до дошки і показує будь-яку вивчену літеру,а решта дітей,разом з цим учнем-вірш про неї)
-Попрацюємо з цеглинками Лего. Викладемо звукову схему слів(нагададую,як саме ми позначаємо голосні і приголосні звуки цеглинками):ЖУК,ЖИТО,ЖАБА,ВУЖ,ЖОЛУДЬ.
ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
На сьогоднішньому уроці ми вивчимо нову букву, дізнаємося про звуки, які позначає ця літера, та будемо читати з нею склади, слова і речення.
-Щоб дізнатися,яку саме букву ми будемо вивчати-почитаємо з цеглинками Лего.Увага на екран.
(Презентація)
-З якої літери розпочиналось кожне слово на малюнку?
-Хто здогадався,яку букву ми будемо вивчати?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
-Так це буква Ж.(Відкриваю її на дошці)
Фізкультхвилинка.
-А зараз подивіться ролик і скажіть,яка ж назва цієї літери?
Ролик
-Ця літера позначає на письмі приголосні звуки [ж] та [ж′].
- Чим відрізняються літери? ( Велика й мала літера відрізняються одна від одної лише розміром. )
- На що схожа літера ж,на яку літеру схожа? (На перекреслену вздовж букву Х)
Вивчення віршика про букву ж
Жу-жу-жу, жу-жу-жу,
Своїх діток стережу, —
Каже жук.
І стереже.
Він і сам, як буква "Ж"
.-Почитаємо склади з літерою ж.Увага на екран.
(«Космічний тренажер»)
Робота з Букварем,с.25
Фізкультхвилинка.
Хом»ячок
ІV. Підсумок уроку
Запитання та завдання для учнів
• Назвіть літеру, з якою ми познайомилися на уроці. Які звуки позначає ця буква?
• Які слова з буквою Ж ж ви прочитали на уроці?
-На яку літеру схожа? (На перекреслену вздовж букву Х)
• На які предмети схожа? ( На жука, жабку)
-Який віршик про букву Ж ми вивчили.
Гра «Визнач звук!»
Ми сьогодні попрацюємо з загадками жовтого кольору.
Визначимо, в яких словах загадки є звуки [ж], [ж′].
Квітень жовту фарбу взяв,
пелюстки розмалював,
і з-під пензлика розквітли,
наче сонце, диво-квіти. (Кульбаба)
Соком діжечка налилась,
на городі примостилась.
Жовтобока і цукриста
так і проситься, щоб з’їсти. (Диня)
Сам жовтенький, соковитий
достигає серед літа.
Він у джемі, у варенні
і солодкий, і приємний. (Абрикос)