Мовленнєвий розвиток
Тема Звуковий аналіз слів. Закріплення знань про речення.
Мета: продовжувати вчити дітей проводити звуковий аналіз слів, розрізняти голосні, тверді й м’які приголосні звуки, визначати їх місце у слові; вправляти у складанні речень на протиставлення з використанням сполучника а;
працювати над розвитком зв’язного мовлення та мислення, дрібної моторики;
коригувати звуковимову, пізнавальні процеси;
виховувати бажання здобувати знання.
Матеріал: іграшка Буратіно, предметні картинки до гри «Антоніми», робочі зошити, олівці, зошити для письма, іграшки.
Хід заняття
І.Організаційна частина
1. Нервово-психічна підготовка дітей до заняття
2. Психогімнастика «Сніжинки»
Вчитель пропонує дітям уявити те, про що йде у вірші.
Погляньте, погляньте, яка благодать
Метелики з неба летять і летять!
Ні, це не метелики, це білі сніжинки, лягають на руки маленькі пушинки.
Погляньте уважно: які чарівні,
Здувайте швиденько, розтануть вони!
3. Дихальна гімнастика «Сніжинка»
4. Артикуляційна гімнастика
«Пташенята», «Лопаточка», «Гірка», «Посмішка», «Парканчик»
(комплекс артикуляційних вправ для правильної вимови звука с)
ІІ. Основна частина
Домовляймось сьогодні, діти,
На занятті не шуміти!
Буратіно в гості йде,
Казку він до нас веде!
До групи заходить Буратіно і пропонує послухати казку «Про слова і звуки».
Чи далеко, чи то близько,
Високо, а може, низько
Є на світі дивина —
Це країна чарівна!
В ній живуть слова і звуки,
Крапки, коми, знаки, букви.
Але сонячної днини
Виникла там плутанина —
Тверді приголосні звуки
Посміялися з м’яких:
Не потрібні ви у мові!
Зайві ви і помилкові!
М’які звуки зажурилися...
І слова змінилися!
Звукам ви допоможіть —
Їх важливість поясніть!
Вчитель: Давайте спробуємо замінити у словах м’які звуки на тверді.
ліс – лис; кіт – кит.
Діти пояснюють, що у словах змінилося значення.
Вчитель: Отже, ми переконалися, як змінюється значення слів якщо змінити м’які приголосні звуки на тверді.
Дидактична гра «Додай слово»
Радувала око нам небесна …синь,
А тепер на річці ловить рибу... (с и н).
Сонячної днини повзла за нами …тінь,
А в городі знов з’явився новий... (т и н)!
Стояв при дорозі новенький гарний …д і м,
Та тепер з труби валить чорний... ( д и м).
ТИН — паркан з переплетеного гілля.
Дидактична гра «Плутанина»
Вчитель: Речення складається зі слів. Слова в реченні вимовляються послідовно, одне за одним. Але сталося так, що у нас слова у реченні переплуталися і Буратіно не може скласти правильно речення.
Звуковий аналіз слів «зима», «сніг»
Фізкультхвилинка
На стежину (відводять праву руку в сторону)
На лужок (відводять ліву руку в сторону)
Тихо падає сніжок (присідають)
Кружляють сніжинки (кружляють на місці)
Біленькі пушинки (руки догори)
У повітрі полетіли (махають руками)
І на землю тихо сіли. (присідають)
Буратіно хоче грати,
Речення нові складати.
Наприклад:
Зима холодна, а літо... (тепле).
Сніжинка легка, а камінь... (важкий).
Зимові дні короткі, а ночі ... (довгі).
- Придумайте самостійно речення на протиставлення з використанням слова а.
Дидактична гра «Відгадай, проспівай і слово називай»
Вранці всі сніжинки
Співали веселики –
Ротик відкривали,
Звуки загадали.
Ну, а я допоможу –
Ротиком все покажу.
Правила гри: вчитель чітко артикулює голосні звуки, а діти відгадують, проспівують їх і добирають слова, що починаються на відповідний голосний звук.
Пальчикова гімнастика
Практична робота (готуємо руку до письма)
Письмо прямих похилих ліній із заокругленням вгорі і внизу.
Індивідуально: штрихування, обведення за пунктиром. Дотримання санітарно-гігієнічних вимог під час письма.
ІІІ. Підсумок заняття
Що цікавого ви дізналися?
Які були завдання?
Які звуки головні — голосні чи приголосні?
Чи можна з нашого мовлення виключити тверді або м’які приголосні звуки? Чому?
Які завдання нам допомогли це з’ясувати?