Тематичний урок з української мови
3 клас
Підготувала : Якимишин Світлана
Степанівна
2023р.
Тематичний урок з української мови .
Подорож в минуле . « Шевченкове слово живе крізь століття.»
Тема. Написання частки не з дієсловами.
Цілі уроку: Дати учням знання про правопис не з дієсловами, формувати вміння писати частку не з дієсловами; розвивати усне й писемне мовлення,мислення, творчу уяву, словниковий запас учнів; розширювати світогляд учнів; виховувати культуру мовлення і письма, любов до природи, бажання її оберігати.
Обладнання:Портрет Т.Г. Шевченка, прислів’я, вірші щодо теми, ноутбук,вишитий рушник.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Віршоване вітання
Розпочався наш урок
Всіли всі рівненько
Він цікавий в нас сьогодні
Працювать будем гарненько
Я усіх вітаю вас
Бо сьогодні свято в нас
Бачу вас усіх веселих
І завзятих і кмітливих
Гарно пройде наш урок
Тож почнемо ми його!
Вправа « Мікрофон»
- Діти в нас сьогодні свято , день народження кого?
- Тараса Григоровича Шевченка
- Коли народився поет ?
- Що ви можете мені розповісти про нього ?
( Відповіді дітей )
Молодці!!
- Сьогодні наш урок української мови присвячений нашому великому поету Тарасу Григоровичу Шевченку.
2. Інтерактивна вправа «Очікування»
- Чого кожен з вас очікує від уроку?
- Я очікую, що …( Я очікую, що на уроці буде цікаво; дізнаюсь про щось корисне, важливе; будемо працювати в групах, парах)
- Цей урок навчить мене … (Цей урок навчить мене робити висновки, висловлювати своє ставлення до почутого… )
- Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:
- Будете активними на уроці,
- Зрозумієте нову тему, запам’ятаєте нове правило
- Застосовуватимете здобуті знання
- Кожен з Вас правильно оцінить свою роботу на уроці
- Працюватимете за законами уроку,
- Пригадаємо вірші нашого іменинника
- Збагатимо свій словниковий запас
3. Закони уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Сьогодні на уроці ми будемо працювати над темою і за кожне виконання завдання ми будемо отримувати квітку,щоб подарувати, прикрасити портрет нашого іменинника.
1. Вправа «Розсипанка» (Девіз уроку)
Робота в групах
Ось вам слова, ви маєте скласти з них вислів нашого поєта ,адже можемо з впевненістю сказати , що він говорить до нас через століття.
Учітеся, читайте, і чужому научайтесь й свого не цурайтесь…
- До якої частини мови відносяться виділені слова?
- Поставте запитання.
( за кожне завдання чіпляємо квітку на портрет Т. Г. Шевченка)
Так, це дієслово.
Дію виконати може
І в роботі допоможе.
Треба з ним завжди дружити.
З ним нам веселіше жити.
2. Перевірка домашнього завдання «Сенкан»
Дієслово.
( Після перевірки домашнього завдання ,за правильне виконання кожна дитина отримує квітку )
3. Каліграфічна хвилинка
Зошит свій я розгортаю,
Навскоси його кладу.
Ручку правильно тримаю,
Буду я писати вправно,
Сяду прямо,не зігнуся,
До роботи вже беруся.
- Щоб підготувати руку до швидкого письма пропоную вам
написати каліграфічну хвилинку.
Ш ,Шев ,Шевченко
- Зверніть увагу на вашу поставу під час письма і правильне положення зошита на парті.
Сьогодні ви будете вчителями ,будете виправляти помилки в свої друзів.
- Взаємоперевірка ( квітка)
4. Вправа «Виправ помилку» (кожна дитина отримує вірш )
Вірш Т. Г. Шевченка « Садок вишневий коло хати…»
Садок сливовий коло хати
Хрущі над сливами гудуть
Плугатарі з косами йдуть
Співають лежачи дівчата
А матері з сніданком ждуть
Сімя вечеря коло тину
Ранішня зіронька встає
А донька хоче научати
Та горобчик не дає
Поклала дочка коло хати
Маленьких діточок своїх
Сама співає коло них
Затихло все тільки хлоп’ята
Та горобчик не затих.
- Відшукайте помилки,виправте їх, ,підкресліть дієслова.
Читаю правильно вірш. Оцінюють самі себе. ( квітка)
3. Підготовча робота до вивчення нового матеріалу. Створення проблемної ситуації.
- Як ви думаєте чому учні допускають помилки?
- Відповідайте мені тільки дієсловами.
Відповіді дітей записуємо на дошці у перший стовпчик.
не вчив
не думав
не трудився
не слухав
не працював
вчив
думав
слухав
трудився
працював
- Учень не зробив би стільки помилок, якби він... (На дошці з'являється другий стовпчик).
- Порівняйте за змістом дієслова першого і другого стовпчиків. (Дієслова першого стовпчика заперечують дію).
- Що вказує на заперечення дій? (Маленьке слово не).
5. Ознайомлення з часткою НЕ
- Це маленьке слово називається частка.
- Як думаєте частка НЕ - це службова чи самостійна частина мови?
- Що ви знаєте про службові частини мови?
Діти - Службові частини мови не називають ні предметів, ні ознак, ні дій.
Вони не є членами речення.
До них не можна поставити питання.
Фізкультхвилинка ( пісня « Тече вода з під явора.)
. III.Повідомлення теми уроку
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось, як пишеться частки не з дієсловами. Як ви думаєте ,а для чого нам потрібні ці знання ?
(Щоб грамотно писати).
IV. Робота по темі уроку
1. Ознайомлення з правилом
- Як пишеться частка НЕ з дієсловами?
- Відповідь на це запитання нам дасть правило у підручнику на сторінці 59
- То як ми будемо з вами записувати частку не з дієсловами?
Розкажіть правило один одному
- А знаєте чому? Слухайте казку:
Сила любові.
Горду і вперту Частку НЕ полюбило Дієслово. Сумною була ця любов. Дієслово говорило: "Люблю", а вона йому "Не люблю". Воно казало "Вірю", а вона йому: "НЕ вірю".
Частка НЕ ніколи не підходила до Дієслова близько і писалася від нього тільки окремо. Однак Дієслово було постійним у своїх почуттях.
Ось одного разу НЕ і каже йому: "Я відповім тобі взаємністю, якщо доведеш, що жити без мене не можеш".
Зітхнуло Дієслово сумно і відправилось поневірятися по словниках, підручниках, книгах, по всьому білому світу.
2. Гра «Запереч мені»
- Давайте пограємо в гру «Запереч мені» .
Я вам буду показувати словосполучення , а ви повинні його заперечити.
Сонце світить – сонце не світить.
Вітер віє – вітер не віє .
Сніг падає – сніг не падає.
( Квітка)
VI. Закріплення нового матеріалу
Робота в парах
На картка роздаю прислів’я про Тараса Шевченка.
Завдання з’єднати прислів’я
За правильно виконане завдання діти отримують квітку.
2. Робота з прислів'ями.
Вправа 2 ст. 59
- Запишіть прислів'я, розкриваючи дужки.
- Обведіть частку НЕ.
- Як написали ці слова, чому?
Перевірка виконаного завдання. Взаємоперевірка.
Обміняйтеся зошитами, перевірте чи ваш товариш по парті
правильно виконав завдання.
( квітка )
VІІ. Підсумок уроку 1.Гра з цеглинками лего « Побудуй вежу..» Граємо в гру на закріплення знань про дієслово. Оцінюю ( квітка ) 2. Гра « Мікрофон» « Продовж речення…… Мені сподобалося на уроці… Я запам’ятав, що частка не пишеться з дієсловами…. Дієслово в реченні зв’язане із … Дієслово відповідає на питання…. |
3. Самооцінка. Кожен з вас дуже гарно працював. Пропоную також кожному оцінити свою роботу протягом цілого уроку . Піднімають цеглинку кожен свою ,зразок оцінювання на дошці. Молодці ,але на кожному святі дарують подарунки імениннику . Ви працювали протягом уроку і отримували квіточки ,зараз ми наші квіточки подаруємо імениннику ,прикрасимо його портрет. (Прикрашаємо.) Молодці. |
VIII. Домашнє завдання.
1.Правила поведінки в школі (використовуючи дієслова з часткою НЕ)
2.Виконати вправу 3 ст. 59.
Повторити службові частини мови та все про дієслово