1
Тема: Теорема Вієта.
Обернена теорема до теореми Вієта.
Мета: домогтися засвоєння учнями теореми Вієта, довести теорему Вієта та обернену до неї для повного та зведеного квадратного рівняння, сформувати вміння застосовувати теорему при розв’язуванні квадратних рівнянь, знаходити суму та добуток коренів зведеного квадратного рівняння, здатність робити висновки;
Розвивати логічне мислення, самостійність та вміння узагальнювати вивчені факти, виховувати наполегливість, інтерес до математики.
Очікуваний результат:
Учні повинні:
Тип уроку: урок засвоєння знань.
Форма уроку: робота в групах.
Обладнання: презентація до уроку, картки із завданнями в групах.
Епіграф: «Математика – це не так знання, як уміння»
В. Серве
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему «Квадратні рівняння». Для плідної роботи учні заздалегідь об’єдналися в групи.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.
1. Фронтальна технологія інтерактивного навчання «Мікрофон».
Кожна група повинна швидко, по черзі відповідати на запитання або висловлювати свою думку.
1. Дати означення квадратного рівняння.
2. Які бувають квадратні рівняння?
3. Яке рівняння називається зведеним?
4. Назвати старший, другий і вільний коефіцієнт квадратного рівняння:
а) ;
б) ;
в) .
5. Яка з наведених формул є формулою для обчислення дискримінанта:
А) ;
Б) ;
В) ;
Г) .
А) ; Б) ; В) ; Г).
21; - 6; - 39.
а) їх добуток дорівнював , а сума числу протилежному -1,-6
б) їх добуток дорівнює , а сума - числу протилежному -13, 1
в) їх добуток дорівнює , а сума – числу протилежному -4, -2
Формування разом з учнями мети і завдання уроку.
2. «Математика – це не так знання, як уміння». В. Серве.
Технологія «Мозковий штурм»
Кожна група має на партах своє завдання. Ви самостійно розв’язуєте рівняння в зошиті, знаходите їх корені та виконуєте з ними дії, а отримані результати запишіть у таблицю на дошці.
Завдання І групи |
Завдання ІІ групи |
Завдання ІІІ групи |
а) б) |
а) б) |
а) б) |
Рівняння |
|
|
|
а)
б) |
3; 5
-2; |
8
|
15
|
а)
б) |
- 4; -2
; 1 |
-6
|
8
|
а)
б) |
1; 9
; 2 |
10
|
9
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Висновок вчителя: Отже, у зведених квадратних рівняннях добуток коренів дорівнює вільному члену, а сума – другому коефіцієнту взятого з протилежним знаком. У повному квадратному рівнянні добуток коренів дорівнює , а їх сума дорівнює .
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
- Пропонується провести аналіз ситуації, яка склалася. Постає питання, чи справджується наше твердження для всіх квадратних рівнянь?
Технологія «Аналіз ситуації».
1. Довести в загальному вигляді залежність між коренями квадратного рівняння і його коефіцієнтами.
– коренів не має
Нехай
І група. Застосовуючи формули коренів квадратного рівняння знайти їх суму:
ІІ група. Застосовуючи формули коренів квадратного рівняння знайти їх добуток:
ІІІ група. Чи справедлива теорема і тоді, коли , якщо .
Висновок: якщо і – корені квадратного рівняння , то
.
Це і є теорема Вієта, яку вперше встановив французький математик Ф.Вієт. На його честь і названо теорему, з якою ви познайомилися.
Робота з підручником (стор. 241, 242)
2. Історична довідка.
3. Закріплення знань. Усні вправи.
Дуже зручно користуватись т. Вієта для зведеного квадратного рівняння. Ви зможете швидко знаходити його корені.
2; 3 |
-6; 1 |
-2; -3 |
6; - 1 |
Встановлюється зв’язок між знаками коренів квадратних рівнянь і знаком вільного члена.
4. Існування оберненої теорема до теореми Вієта.
Опорна схема.
V. Удосконалення знань, умінь і навичок.
1. Робота з підручником. Виконання письмових вправ біля дошки.
1) № 34.6 (1)
2) № 34.8
3) 34.12
2. Робота в групах. Кожна група презентує результати своєї роботи біля дошки, а представники інших груп здійснюють рецензування відповідей.
І група №34.12
ІІ група № 34.18
ІІІ група №34.22(1)
VІ. Підсумок уроку. Учитель пропонує учням відповісти на запитання.
VІІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.
Опрацювати п. 34
Повт. Раціональні рівняння, № 15.10 (1)
Розв. № 34.7 (1,3), № 34.13, № 34.16 (1,3)