Терапевтична казка для роботи з втратою.
Мета: допомогти дитині пережити втрату, через усвідомлення та прийняття своїх емоцій.
Для кого: для дітей, один з батьків яких загинув на війні.
Хто може використовувати: психологи, психотерапевти, батьки/опікуни.
Казка про маленького Горобчика і його тата.
Жив собі на світі Маленький Горобчик. У нього була щаслива сім’я, яку він дуже любив. А ще він любив своє родинне гніздечко, бо тут завжди було тепло і затишно.
Місце, де жив Горобчик було дуже красиве. Поряд текла невеличка річечка, збоку розкидалося колоссям поле, все довкола солодко пахло квітами і травами. За полем виднівся лісок.
У тому лісі жили горобці-розбійники. Вони були не такі розумні, сильні і працьовиті, як всі горобці! Розбійники лінувалися будувати міцні гнізда, але заздрили тим горобцям, які трудилися і мали гарні будиночки, тому вони часто нападали на гнізда птахів і руйнували їх.
Одного разу розбійники наважилися напасти на містечко, де жив Маленький Горобчик. Тато-горобець сміливо кинувся захищати свій край. На допомогу йому прилетіли й інші сміливі горобці. Бій був такий, що лише пір’я летіло! Бо наші горобці були сильні і сміливі, а ворожі, хоч і кволі, полохливі, та було їх багато. І погнали мужні горобці негідників з тих місць аж за ліс. Бій був тривалий, довго наші захисники не поверталися з-за лісу. З часом побачили у небі перших воїнів, переможців. Були серед них поранені, покльовані, подерті пазурами, з видертим пір’ям, але всі з сяючими очима! Всі раділи і святкували перемогу!
Лише Маленький Горобчик не радів, а гірко плакав, бо його тато не повернувся. Горобчик ненавидів усіх: і ворогів, через яких загинув тато, і своїх горобців, які його не врятували, і навіть сусідських малих горобенят, бо у них були тата, а у нього - ні!
Мама сіла поряд з Горобчиком, обійняла його крилом і сказала: «Синку, ти сердишся, бо нічого не можеш змінити! Я теж дуже сумую за татом. Але він завжди житиме у наших серцях! Ніхто і ніколи не зможе забрати його у нас! Прислухайся, і в своєму серці ти почуєш татів голос!».
Горобчик задумався… Він витер сльози і прислухався до себе.
Несподівано він почув , ні, мабуть він відчув голос тата : «Синку, не тримай зла, відпусти його! Колись злість перетворила хороших птахів на розбійників! Я не хочу щоб ти був схожий на них! Будь добрішим, будь мудрішим! Пам’ятай все, що я тобі говорив і все, що я тебе навчив! Будь чесним і сміливим, люби рідний край! Вчися і вдосконалюйся! Адже, щоб навчати в школі горобенят, щоб лікувати поранених героїв, щоб будувати нові гніздечка – потрібно багато вчитися! Ти вже дорослий, ти багато знаєш і вмієш! Я тобою пишаюся! Я тебе люблю! Я завжди буду поруч! Зараз я можу бути всюди! Коли тобі буде важко, подивися у небо! Іноді я буду в хмаринці, чи в сонячному промінчику, в зірочці, чи краплинці дощику. А ще, я завжди буду у твоєму серці, тільки якщо там не буде більше злості!».
Голос тата зник, а в серці Горобчика з’явилося дивовижне тепло і бажання стати таким, як хотів того тато!
Запитання до казки:
Автор: Ірина Присяжнюк.