Наприкінці XVIII — на початку ХІХ ст. просвітницькою діяльністю серед місцевих українців Галичини та Закарпаття займалися представники:
Яку мету ставили перед собою діячі «Руської трійці», створюючи «Русалку Дністрову»?
«Я випробовував свої сили руською мовою, оскільки це моя рідна мова, яка значно відрізняється від мови церковної і великоруської (московської), і хотів заложити наріжний камінь для її дальшого розвитку і тим самим зарадити нестачі руської літератури. У час написання статей моїм головним наміром було сприяння розвитку руської мови і літератури цією мовою…»
Про діяльність якої організації начальник поліції Львова Пайман говорив таке: «Ці безумці хочуть воскресити… мертву русинську мову»?
Члени гуртка «Руська трійця» своїм головним завданням вбачали:
Яка подія спонукала до дій, описаних в уривку з історичного джерела?
«…Скликано “Собор руських учених” — усіх прихильників культурного та національного розвитку Галицької України… “Собор” уважав конче потрібним, щоб була усталена одна одностайна граматика й одностайний правопис для всього “руського народу в Австрії й Росії”».
Кого з діячів «Руської трійці» зображено на ілюстрації?
Унаслідок проведення у 1770—1780-х рр. реформ Марії Терезії та Йосифа ІІ в Австрійській імперії:
Виділіть основні ідеї і напрями діяльності «Руської трійці»:
Діяльність Товариства галицьких греко-католицьких священиків і «Руської трійці» свідчила про:
Яке українське культурно-освітнє товариство виникло на західноукраїнських землях під час революції 1848—1849 рр.?
Наприкінці XVIII ст. Буковина увійшла до складу володінь австрійських Габсбурґів у результаті:
Що спричинило оприлюднення документа, уривок із якого наведено?
«Ми, Катерина ІІ, імператриця всеросійська… об’являємо всім нашим людям, які живуть в Речі Посполитій, зокрема у воєводствах Київському, Поділлі, Брацлавському, Волинському… Ми змушені з жалем прийняти до відома, що… кріпаки, відкинувши послух владі і їхнім панам, допустились [бунту]… внаслідок обману розбишак, які видають себе частиною Війська Запорозького…»
Відкриття Харківського університету пов’язано з ім’ям
Навчальні заклади, де в середині ХІХ ст. можна було здобути вищу освіту:
Видатні художники-портретисти першої половини ХІХ ст.
Ідейний і художній рух у культурі кінця ХVІІІ — першої половини ХІХ ст., в основі якого лежить духовне життя людини, свобода творчої особистості, інтерес до національної культури і фольклору, ідеалізація минулого, — це:
Імʼя присвоєне нововідкритому Київському університетові:
Про який твір ідеться в уривку з історичного джерела?
«Бувають в історії народів дати, які немовби розривають надвоє їхнє життя й кладуть межу високу посеред рівного шляху історичних подій… Ми маємо таку історичну дату — це… рік 1798-й. Того року прилетіла перша ластівка українського національного відродження — невеличка книжка, од якої початок нового українського письменства рахуємо…»
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома