Історичний диктант
«Східні слов’яни у VI – IX ст.» (вставити пропущені слова)
1. На завершальному етапі Великого переселення у V -VII ст. головну роль у переселенських потоках почали відігравати слов’янські племена … і … .(антів і склавинів).
2. У др.. пол.. 6 ст. важким ударом для слов’ян стала боротьба з кочовими племенами аварів, які з Азії спочатку переселилися до Північного Причорномор’я, а потім – на територію сучасної Угорщини, де й заснували свою державу - … (Аварський каганат).
3. У 8 ст. у східних слов’ян виникають союзи племен, про які повідомляє в літописі «Повість минулих літ» чернець … .(Нестор).
4. Територію сучасної України, за повідомленням Нестора - літописця, заселяли сім союзів племен - …, …, …, …, …, …, і … .(деревляни, поляни, уличі, тиверці, сіверяни, волиняни ( дуліби) і білі хорвати).
5. Східні слов’яни перевожно займалися … (землеробством).
6. Найдавнішим способом вирощування зернових культур у лісовій зоні було … (підсічне господарство).
7. Ранні слов’яни у лісостеповій зоні, використовували … … обробітку грунтів.( перелогову систему).
8. Поступово у слов’ян значного розвитку набувають ремесла. Найбільш поширеними були …, … …, …, …, … і … .(ковальство, залізоробне ремесло, гончарство, прядіння, чинбарство і ткацтво.).
9. Давні слов’яни мали свої релігійні вірування. Їхня релігія називалася … (язичництвом).
10.… (від візантійського слова «варани» - найманці) слов’яни називали предків сучасних норвежців, шведів, данців та ісландців.(Варягами).
11.У Західній Європі вони були відомі як … (північні люди). (норманами).
12.У VIII – IX ст. у східних слов’ян набирають сили державотворчі процеси. У результаті об’єднання окремих союзів племен виникають нові утворення - … … .(племінне княжіння).