ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИК фізики для учнів 7 класу. Робота вчителя фізики та математики Володимирівської гімназії Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області Мельникової Н. О.
Номер слайду 2
Явище - подія, яка відбувається у дійсності. Події, які відбуваються у сні, у мріях, в уяві, фізичними явищами не називаються.
Номер слайду 3
Тіло - будь-який предмет, який існує у природі. Фізики говорять що це: каміння, миша, людина, тигр, планета або зірка, - вони називають все це фізичними тілами.
Номер слайду 4
Величина - число, яке визначає будь-яку властивість тіла або явища. Величина - не завжди щось велике. Наприклад маса комара - теж величина, хоч і дорівнює лише 10 міліграм.
Номер слайду 5
Вимірювання - порівняння однієї величини з іншою величиною тієї ж назви, наприклад, зріст жирафа зі зростом слона. (Зріст жирафа у цьому прикладі називається одиницею вимірювання).
Номер слайду 6
Вимірювальний прилад - пристрій для вимірювання будь-якої величини. Різні вимірювальні прилади побудовані по різному, але всі вони мають шкалу і майже всі - покажчик (крім лінійки, для якої покажчиком є власне вимірювальне тіло).
Номер слайду 7
Ціна поділки - ні, це не гроші, які треба сплатити за риски на шкалі, а кількість одиниць вимірювання, яка припадає на проміжок між сусідніми рисками
Номер слайду 8
Формула - математичний вираз, який пов’язує між собою фізичні величини. Знаючи формулу, можна передбачити, як саме буде відбуватися явище. Фізична формула використовується для розв’язування задач.
Номер слайду 9
Таблиця - подання величин у вигляді рядків або стовбців з числами. Таблиця тим зручна, що її можна скласти тільки за результатами досліду, але недолік її в тому, що, дивлячись на таблицю, не завжди можна передбачити, як поводитимуться величини наступного разу.
Номер слайду 10
Графік - відображення досліджуваного явища за допомогою лінії на координатній площині (так би мовити, що таблиця ожила).
Номер слайду 11
Спостереження - кажуть, що людина спостерігає будь-яке явище, якщо дивиться на нього і ніяк не намагається у нього втручатись. Бо інакше це вже не спостереження, а експеримент. Спостереження завжди мають мету.
Номер слайду 12
Експеримент - запитання природі:“ А що буде, якщо ми зробимо ось так ?” Природа у відповідь рухає стрілочки вимірювальних приладів - більше від неї ви нічого не дочекаєтесь. При цьому природа не обманює, але й не підказує.
Номер слайду 13
Гіпотеза - припущення про те, що було, є або буде. Та не будь-яке, а таке, що підлягає перевірці. Наприклад: “Ангел має форму людини з крилами” - це не гіпотеза, а “ Весь Всесвіт, який ми можемо спостерігати, виник 15 мільярдів років тому”- гіпотеза.
Номер слайду 14
Закон - правило, якому підкоряється фізичне явище. Часто ( але не завжди) закон задається формулою. Прислів’я “ Нема правил без виключень” має місце і поміж фізичними законами.
Номер слайду 15
Теорія - узгоджена розповідь про те, як і чому відбуваються явища, яким законам вони підлягають. Ця розповідь зазвичай супроводжується чималою кількістю формул, графіків, і таблиць. Теорія повинна точно відповідати перебігу явища. Наприклад, теорія руху планет передбачає на тисячі років наперед, де буде знаходитись будь-яка планета. Головний суддя теорії - дослід.