Алгебра, 8 клас
Урок № __
Тема. ТОТОЖНІ ПЕРЕТВОРЕННЯ ВИРАЗІВ, ЩО МІСТЯТЬ КВАДРАТНІ КОРЕНІ
Мета уроку:
Очікувані результати: учні повинні вміти виконувати тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені.
Ключові поняття: арифметичний квадратний корінь, тотожні перетворення, ірраціональність.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання та наочність: підручник для 8 класу з алгебри (авт.О.С.Істер, 2016р.), картки завдань, матеріали для мультимедійного супроводу уроку, інтерактивні вправи (для проведення усного рахунку та бліц-опитування), ноутбук, інтерактивна дошка (або телевізор), доступ до інтернету.
ПЕРЕБІГ УРОКУ:
Учитель вибірково перевіряє зошити, відповідає на запитання учнів.
Вправа «Знайди помилку» (На дошку проектуються виконані з помилками розв’язання вправ з домашнього завдання, а учні повинні перевірити їх на правильність та вказати допущені помилки з обгрунтуванням).
Бліц-опитування (дані завдання пропонуються кільком учням до виконання)
Вчитель підсумовує роботу учнів класу на даному етапі.
Внесіть множник під знак кореня у виразі:
1)
Розв’язання:
Крок |
Зміст дії |
Результат дії |
1 |
Запишемо вираз у вигляді добутку, один із множників якого дорівнює (-1) |
|
2 |
Подамо множник 2 у вигляді арифметичного квадратного кореня |
|
3 |
Спростимо отриманий вираз |
|
Запис розв’язання у зошити:
Відповідь:.
2)
Розв’язання:
Крок |
Зміст дії |
Результат дії |
1 |
Запишемо вираз у вигляді добутку, один із множників якого дорівнює (-1). |
|
2 |
Подамо множник у вигляді арифметичного квадратного кореня |
|
3 |
Спростимо отриманий вираз. |
При
|
Запис розв’язання у зошити:
Відповідь:, якщо .
Алгоритм внесення множника під знак кореня |
|
|
|
ВАЖЛИВО ЗНАТИ
|
|
Скоротіть дріб , розклавши попередньо його чисельник і знаменник на множники.
Розв’язання:
Крок |
Зміст дії |
Результат дії |
1 |
Запишемо доданок m у чисельнику дробу у вигляді квадрата квадратного кореня. |
|
2 |
Винесемо в чисельнику спільний множник |
+1) |
3 |
Застосуємо в знаменнику дробу формулу різниці квадратів, скориставшись тим, що |
|
4 |
Запишемо заданий дріб, розклавши його чисельник і знаменник на множники, та виконаємо скорочення. |
|
Запис розв’язання у зошити:
Відповідь:
ВАЖЛИВО ЗНАТИ
|
З огляду на культуру математичних записів не прийнято залишати ірраціональність у знаменнику дробу |
Звільніть від ірраціональності знаменник дробу:
1)
Розв’язання:
Крок |
Зміст дії |
Результат дії |
1 |
Помножимо чисельник і знаменник заданого дробу на . |
|
2 |
Перетворимо отриманий вираз, скориставшись формулою
|
|
3 |
Скоротимо отриманий дріб на 5. |
|
Запис розв’язання у зошити:
Відповідь: .
2)
Розв’язання:
Крок |
Зміст дії |
Результат дії |
1 |
Помножимо чисельник і знаменник заданого дробу на вираз, спряжений до знаменника. |
|
2 |
Виконаємо множення в знаменнику, скориставшись формулою різниці квадратів. |
|
3 |
Скоротимо отриманий дріб на 4. |
|
Запис розв’язання у зошити:
Відповідь:
Колективне виконання завдань під керівництвом учителя: № 690.
На координатному промені, на який нанесено шкалу з поділками від 10 до 100 з кроком 10 одиниць, поставте позначку, на тій поділці, яка відповідає ступеню опанування вами нового матеріалу, відповідь обгрунтуйте.
1