Travelling Конспект уроку англійської мови у 6 класі

Про матеріал
Тема: Подорожі Підтема: Переваги подорожі тим чи іншим видом транспорту.
Перегляд файлу

               Конспект уроку англійської мови у 6 класі

 

Тема:Подорожі

 

Підтема: Переваги подорожі тим чи іншим видом транспорту. 

Цілі:

 

Практична:-формувати навички монологічного та діалогічного мовлення,

-активізувати вживання лексики з теми,

-розвивати вміння аудіювати текст, ігноруючи незнайомі слова.

 

Навчальна: формувати предметні компетентності:

-комунікативно-мовленнєву-збагачення та активізація мовленнєвого запасу;удосконалення навичок діалогічного мовлення

-лінгвістичну- уміння опрацьовувати письмове повідомлення; уміння читати текст з вилученням основної інформації

-граматичну- здатність користуватися граматичними ресурсами мови;

-соціолінгвістичну- уміння використовувати вирази ввічливості,розуміння прислів’їв мови, яка вивчається

 

Розвивальна:

 - розвивати загально навчальні вміння: культуру мовлення, чіткість і точність думки, критичність мислення, здатність відчувати красу мови

- розвиватимовнуздогадку,вміннялогічновикладатисвої думки

 -розвивати вміння вести групову бесіду, уміння працювати в групах, парах.

 

Виховна:

- сприяти розвитку самостійного та логічного мислення; розвивати інтелектуальні здібності( увагу,пам'ять,мислення,уяву);

-виховувати активність в рішенні комунікативних завдань, самостійність у виконанні вправ та здібність до взаємодопомоги при роботі в парах та групах

- формувати інтерес до  вивчення англійської мови, повагу до культури та традицій країни

 

Тип уроку : Урок  перевірки  й  корекції  знань,  навичок,  умінь

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в парах.

Обладнання: підручник, робочий зошит, тематичні картинки, аудіозапис

 

Очікувані результати

Учні повинні:

вживати вивчені лексичні одиниці в діалогічному та монологічному мовленні;

вміти розповідати про подорожі та переваги видів транспорту;

складати словарні карти.

 

Хід уроку

 

І. Початок уроку

1.  Привітання. Повідомлення теми та мети уроку.

 

Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson.I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson. 


Dear pupils, nowadays travelling becomes more and more popular. People travel on business or for pleasure.   What way of travelling is the best? This is our today’s topic. By the end of the lesson you will be able to operate words, word combinations or the topic in different situations .

 

  2. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) Фонетичне та лексичне опрацювання вірша.

Let’s read this rhyme and practise sounds [d], [t], [l], [n], [w].

 

Travelling

We go by car

And we go by train

 We go by boat,

 And we go by plane.

We go by land

And sea and air

We go, go, go,

From here to there.

 b) Бесіда з учнями за змістом вірша.

 Т. Using what means of transport can you travel by land? Using what means of transport can you travel by sea? Using what means of transport can you travel by air?

 

ІІ. Основна частина уроку 1. Актуалізація опорних знань.

 

a) Повторення та активізація лексичного матеріалу з теми “Travelling” методом “Brainstorm” та схематичного запису слів, які асоціюються з темою “Подорож”- Mind Map. 

T: How do you like to travel?  Why?

P1: I like to travel by plane, because it’s very fast. 
P2: I like to travel by ship, because I like a sea. 
P3: I like to travel by train, because it’s comfortable. 
P4: I like to travel by car, because our family likes to travel together.   

Now, let’s answer the question’’ Why do we travel?’’ 

b) Перевірка домашнього завдання .Your home task was to give answers to this question. Come to the blackboard and stick cards with them, composing the word- map

 

http://festival.1september.ru/articles/618320/img1.gif

 b) Group work. Game. Змагання. Скласти якомога більше речень, використовуючи “Mind Map”.

 

2. Розвиток навичок читання.

 

 a) Етап підготовки до читання. Discussion.

T. Is travelling popular nowadays? What means of travelling do you know? Which is the fastest way of travelling? What is the best time for travelling and tourism? Do you often travel?

 

b) Пред’явлення тексту для читання.

 

TRAVELLING

I think most of people like to travel. Somebody likes to travel by train. Somebody likes to travel by bus. There are different ways of travelling. Travelling by train is not so fast as by plane. But it has its advantages. You can start your journey in the evening, and in the morning you are in the other city or town. While travelling by train, you can enjoy all variety of landscapes you pass by. But a lot of people, who travel on business, prefer to get to the place by air. Travelling by air is the fastest way of travelling. The seats on board the plane are comfortable. A traveler doesn't get tired during the journey. But in summer it's pleasant to travel by sea or by river. People usually set on such voyages when they are on holidays. I think summer is the best season for travelling. When the weather is fine, when it is warm, we can have a good time during our journey or voyage. There are many people who are fond of travelling on foot. Travelling on foot is pleasant for those who like nature in all the four seasons. As for me I like to travel by car with my parents. We can stop wherever we want. We can stay in some place as long as we want. We like to go sightseeing in different cities and towns. We usually visit some places of historic interest, museums. Sometimes we visit theatres. We usually choose a nice place on the bank of the river or on the sea shore. We stay there for some days. I like travelling very much.

 

c) Перевірка розуміння змісту тексту.

1) Agree or disagree with me.

The fastest way of travelling is by train. –

It is interesting to travel by ship in winter. –

There are many people who are fond of travelling by foot. +

Travelling by train has its advantages. +

When people travel on business, they prefer to travel by plane. +

When you travel by plane, you can stop wherever you want. +

 

 3. Warming up / Фізкультхвилинка.

T. Relax and do the things as I do!

 

4.  Говоріння. Answer the guestions.

1. What are  the advantages  of travelling by train?

2. About what means of travelling does the author tell in the text?

3. What kind of travelling do people prefer, when they are travelling on business? Why?

4. What season for travelling does the author like most of all?

5. Whom does he usually travel with?

6. Which is the quickest way of travelling?

7. Which is the most comfortable one?

8. Which is the cheapest way of travelling?

9. Which is the most expensive one?

10.Which way of travelling is the most convenient? Why?

11.Which is the most interesting?

12.Which way of travelling do you like most of all?

 

3. Discussion. Найкращий вид подорожування.

a) T. I propose you to have a short conference. If you take part, it will be interesting. Prove us that your way of travelling is the best. The way of travelling Is it comfortable and why? Is it fast? When is it possible to travel? What can you see while travelling? What can you do while travelling?

By car

By bus

By train

By plain

On foot

b) Group work. Групова робота. Look at the poster and use the Press method:

1. Present your point of view. (In my opinion…)

 2. Give the arguments to prove your point of view. (…because…)

3. Show the examples to confirm your arguments. (for example)

4. Summarize your point of view and make a conclusion. (that’s why…) Use these posters and speak about the best way of travelling.

 

5. Role play. Рольова гра. Робота в групах. Розвиток навичок письма.

T: Pretend to be a guide of a travel bureau. Give advice to travellers for better way of travelling. E. g. Many people like to travel. Travelling by car is popular for pleasure. You can see many interesting things travelling through the country.

 

ІІІ. Заключна частина уроку

1. Homework. Домашнє завдання.

T: Good for you. Our lesson comes to the end. Your home task for the next time is to write an essay on the topic “My favourite way of travelling”.

 

2. Summarizing. Підбиття підсумків уроку.

 What topic have we discussed today? Do you like to travel? What means of travelling do you prefer? What place would you like to go to?

  The lesson is over. Good-bye!