Тренінг на тему: “І ЩЕ РАЗ ПРО СНІД”
Мета: розуміння дітьми понять «ВІЛ-інфекція», «СНІД», шляхів їх поширення, способів і засобів профілактики; формування в учнів практичний навичок, які навчать їх відмовлятися від пропозицій, пов’язаних із ризиком інфікування ВІЛ; виховання толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих.
Обладнання маркери, ручки, аркуші паперу А4, А1, різнокольорові стікери, кольоровий папір, скотч, ножиці, бейджі, плакат із темою та метою заняття, плакат «Наші правила», стікери у формі замочків, плакат «Очікування» із зображенням скриньки, стікери у формі половинок серця, 2 картки до вправи «Міфи і факти про ВІЛ, СНІД», 2 картки для розшифрування абревіатур ВІЛ, СНІД, художні замальовки «Як ВІЛ-інфекція не передається» Пам’ятка «10 основних фактів, які молодь мас знати про ВІЛ, СНІД».
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
Доброго дня всім присутнім! Доброго всім здоров’я!
Так, доброго всім здоров’я. Його не купити в аптеці. І поки воно є, його не помічаєш, ним не переймаєшся. На жаль, часто починаєш цінувати тільки тоді, коли втрачаєш. Тоді й переосмислюєш життєві цінності.
2. Вправа-знайомство «Не хочу хвались, але я…»
Шановні учасники тренінгу, пропоную вам виконати вправу «Незакінчене речення». Кожен із вас має продовжити фразу «Не хочу хвалитись, але я…» («Не хочу хвалитись, але я товариська людина»).
Скільки цікавого й нового ми дізналися один про одного.
3. Повторення правил роботи групи
Перш ніж розпочати тренінгове заняття, давайте повторимо правила роботи групи.
Для чого ми виконували цю вправу? (Це сприяє формуванню в учасників почуття відповідальності за результати, що досягаються під час роботи групи.)
II. МОТИВАЦІЯ
1. Вправа «Очікування»
На дошці фото відомих людей.
Зверніть увагу на дошку. Кого ви тут бачите? (Діє правило піднятої руки, звучить мелодія пісні рок-гурту Оцееп у виконанні Фреді Меркюрі.)
1-й учень. Я знаю Фреді Меркюрі. Фреді Меркюрі та його рок-гурт Стееп швидко набули популярності. Створення перших рок-відеокліпів, запис альбомів і музики до кінофільмів сприяли шаленому успіху групи. Фреді Меркюрі стає одним із найбагатших музикантів британської шоу-індустрії, але помирає від СНІДу.
2-й учень. А я впізнав Рудольфа Нурієва. За своє творче життя він виконав усі провідні чоловічі партії класичного балету. Соліст Мариїнського театру, зірка Лондонського, балету… Тисячі прихильників Нурієва чекали на кумира в різних куточках світу. Він знімався в кіно, з’являвся на телебаченні, робив балетні постановки для різних компаній… Та всі життєві й творчі плани Рудольфа Нурієва перекреслив СНІД.
3-й учень. На позакласному читанні із зарубіжної літератури ми знайомимося з творчістю Патріка Уайта. Це австралійський письменник, який від народження проживав в Англії. Писав багато психологічних романів, за що отримав Нобелівську премію з літератури «За епічну та психологічну майстерність, завдяки якій був відкритий новий літературний напрям». У 1990 р. помирає від СНІДу.
Скажіть, будь ласка, що поєднує ці особистості? (Усі вони видатні люди, та померли від СНІДу. Усі вони багаті. Наприклад, Фреді Меркюрі був мільйонером, але гроші не допомогли йому вилікуватися. Тобто не все залежить від грошей і слави. Ми з особливою увагою повинні дбати про власне здоров’я.)
Протягом нашого з вами спілкування звучала пісня. Скажіть, що це за пісня? І хто її виконує?
Тема СНІД досить часто присутня в нашому щоденному житті. Зустрічаємо її в газетах і журналах, її обговорюють у телепрограмах і передають у випусках новин, вона з’являється в розмовах із друзями та колегами на роботі. А зараз напишіть на цих папірцях (у вигляді половинок сердечок), чого саме ви чекаєте від сьогоднішнього тренінгового заняття. Наприклад: «Від сьогоднішнього заняття я очікую, що допоможу вам зберегти здоров’я». (Діти озвучують свої очікування та вішають на плакат із зображенням скриньки. Вимовляння очікування вимагає більшої відповідальності, ніж мовчазний запис.) Сподіваюся, що наші очікування здійсняться.
IV. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ІНФОРМАЦІЄЮ ТА ЇЇ ЗАСВОЄННЯ
Відеоролик
1. Робота в групах з поняттями
Для продовження роботи нам потрібно об’єднатися в три групи за допомогою геометричних фігур. (Трикутники, сядьте з лівого боку, квадратики — з правого, кола — по середині.)
Завдання: розшифруйте абревіатури ВІЛ, СНІД, ІПСІП і поясніть кожне поняття. (Кожній групі — картка з написом абревіатур на А4.)
Яка група вже готова до відповіді?
ВІЛ — вірус, імунодефіциту, людини. (Інфекційне захворювання, що спричиняється вірусом, який руйнує імунну систему людини.)
ІПСШ— інфекції, що передаються, статевим, шляхом. (Захворювання, що поширюються під час статевих контактів з інфікованими людьми.)
СНІД — синдром, набутого, імунодефіциту. (Кінцева стадія ВІЛ-інфекції, що виникає внаслідок імунного дефіциту. Невиліковне смертельне захворювання.)
Пам’ятка
Ти не заразишся, якщо будеш дотримуватися простих правил безпеки, навіть якщо у твоїй школі є хтось ВІЛ-інфікований.
Елементарні правила безпеки:
Будь обережний! Ніколи не грайся шприцами, які випадково знайшов на вулиці, й навіть не торкайся їх.
Якщо ти випадково вколовся знайденим шприцом, негайно скажи про це дорослим.
Уникай контактів із чужою кров’ю. Якщо все-таки це трапилося, добре промий шкіру проточною водою й негайно скажи про це дорослим.
Стеж за тим, щоб медпрацівник, який тебе обслуговує, використовував гумові рукавички й одноразові шприци.
Уникай незахищених статевих контактів.
ВІЛ-ІНФЕКЩЯ НЕ ЗАВАЖАЄ ДРУЖИТИ!
Завдання
Учасники діляться на 3 групи. Кожна група одержує ситуацію й аркуш паперу (одна із частин серця).
Необхідно прочитати опис ситуації, обговорити її у групі, потім на серці написати, яку можна надати допомогу, підтримку. Від групи виступає представник і кріпить серце на дошку. У випадку незгоди кожна група може запропонувати свій вихід із ситуації, що склалася. Обмін думками. Наприкінці гри вчитель може проаналізувати запропоновані варіанти.
Ситуація 1
Вас запросили піти на вечірку до знайомого. Ви не знаєте особисто жодного із запрошених. І це вас непокоїть. Крім того, ви почули, що деякі з них уживають наркотики й у них не дуже гарна репутація в школі. Але людина, що запрошує вас, вам дуже подобається. Що робити? Як учинити? Поясніть своє рішення.
У вас є дуже давній і хороший друг (назвемо його Макс). З певних обставин ви уже давно не спілкувались з ним. Але якось приятель поділився із вами своїми неприємностями.
Нещодавно він зійшовся з однією компанією, де вживають наркотики ін’єкційним шляхом. Коли Макс пробував наркотики вперше, друзі його запевняли, що нічого страшного не відбудеться. Днями він дізнався, що один хлопець із цієї компанії підозрює в себе ВІЛ-інфекцію. Макс розгублений, не знає, що йому тепер робити. Він прийшов до вас за порадою. Що ви робитимете? Що порадите своєму другові в цій ситуації?
У вас є дуже гарний друг, вас навіть можна назвати «не розлий водою». Ви завжди все робили разом: ходили до школи, готували уроки, відвідували басейн, багато часу проводили у вас удома. Останнім часом ви звернули увагу на те, що друг (подруга) погано себе почуває: у нього (неї) задишка, кашель, утома, пітливість, збільшені лімфатичні вузли. Ви підозрюєте, що він (вона) може бути хворий(ою). Ваші дії?
3. Робота в групах
За допомогою листівок закінчіть твердження «Вірус імунодефіциту людини не передається через…».
Кожній групі я роздала листочки з художнім зображенням тверджень, вам треба вибрати той варіант, який буде правильним. (Усі варіанти відповідей прикріпіть до плакату з початком речення.)
Можливий перелік варіантів:
Спільне користування одягом.
Рукостискання.
Спільне користування фонтанчиком для питної води.
Посуд, їжа.
Домашні тварини.
Туалети.
Чхання та кашель.
Контакти в громадському транспорті (наприклад, «години пік»).
Обійми.
Монети та паперові гроші.
Постільна та натільна білизна.
Рушники, мило, мочалка.
Укуси комарів та інших комах.
Плавання в басейні.
Дружні поцілунки.
4. Повідомлення «Лікування ВІЛ-інфекції»
На сьогодні не існує ліків, які б вилікували ВІЛ-інфекцію, як немає і вакцини, що охороняє від зараження ВІЛ, СНІД.
Хоча періодично з’являються публікації «вперше досягли успіху», однак отримана вакцина від СНІДу демонструє часткову ефективність.
Тому єдиним методом боротьби з ВІЛ, СНІД є профілактика.
А поки, що всі ми живемо сьогодні й ви повинні добре знати шляхи передачі цього небезпечного захворювання з тим, щоб захистити себе.
Адже якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника — ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе — можливо, ти виграєш. Якщо знаєш і себе, і супротивника — перемога буде на твоєму боці.
Рухавка «Поміняйся місцем»
Я буду говорити, а ви — виконувати. Поміняйтеся місцями між собою: хто народився взимку, навесні, у кого зелені очі, хто в спідницях, у кого взуття з шнурками, одяг білого кольору.
Вправа «Міфи і факти про ВІЛ, СНІД»
А тепер перевіримо, що ви знаєте про СНІД і шляхи його попередження.
Кожному з вас я роздала по дві картки: на одній написано слово «факт», а на другій — «міф». Якщо інформація або твердження, які я буду читати, вам здаються правильними, ви показуєте картку зі словом «факт», якщо ж ні — «міф». Даєте пояснення такому своєму вибору.
Молодці! Добре засвоїли цю тему!
Необхідно пам’ятати, що будь-яка людина має однаковий ризик заразитися вірусом імунодефіциту. На сьогодні ВІЛ, СНІД не зважає на такі традиційні кордони, як статева незалежність, сексуальні вподобання, спосіб життя, соціальний статус чи расу. Усі ми рівні перед ризиком бути враженими ВІЛ-інфекцією, і тільки від нас самих, від нашого розуміння ризику, нашої поведінки залежить наше здоров’я.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ
1. «Знайди свою частинку серця»
А зараз поміркуйте з приводу того, що нового ви дізналися на занятті. Чи застосуєте ви ці знання, щоб уберегтися від ВІЛ, СНІД? (Роздаються стікери у формі частинки серця.) Напишіть на цих листочках, чи збулися ваші очікування від сьогоднішнього тренінгового заняття. (Кожен учасник озвучує написане. Далі стікери вивішуються на плакаті — кожна частинка серця до своєї.)
Я думаю, що провівши це заняття, та ще раз детально обговоривши таку хвилюючу тему, як СНІД, ви тепер знаєте, як вберегти себе від цієї хвороби.
Сьогодні ми з вами відкрили серце! Я думаю, що цей інформаційний матеріал допоможе розповісти своїм друзям «Іще раз — про СНІД».
2. Вправа «Емоційний ланцюжок»
Тепер станьте всі в коло, покладіть ліву руку на плече сусіда й по черзі один за одним подякуйте сусідові за гарну роботу, позитивні емоції, висловте побажання.
Дякую всім вам за співпрацю та активність!