КЗО ”Спеціалізована школа №55
інформаційно-технологічного профілю”
Дніпровської міської ради
10-А клас
Мета: формувати національно-патріотичну самосвідомість учнів, активну громадську
позицію, громадянське самовизначення та суспільну активність, прагнення до
самореалізації в Україні ;
ознайомити учнів із видатними постатями громадсько-політичного, військово-
го, культурно-мистецького середовища, які зробили вагомий внесок у розвиток
українського державотворення та популяризацію національної ідеї ;
розвивати прагнення бути свідомими громадянами, патріотами своєї держави;
виховувати національну гідність, любов та повагу до історії Батьківщини та
рідного краю, свідоме ставлення до обов’язків людини, громадянина, бажання
своєю працею розбудувати державу, гордитися своєю Батьківщиною.
Обладнання: комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка,
План тренінгу
I. Вступна частина
Вступне слово вчителя.
Аргументація актуальності теми. Повідомлення теми, мети заходу.
Організаційний момент .
- Вправа “Знайомство”. Формулювання очікуваних результатів.
- Об’єднання учнів класу в групи .
- Вправа “Правила”
Емоційне налаштування школярів на заняття
Постановка проблемного питання.
Вхідне опитування.
II. Основна частина
Вправа “Патріотичне кредо”
Руханка (“енерджайзер”) “Галерея образів”
Вправа “Знайомтесь, мій рідний край! Запрошую на гостини!”
(Перегляд презентації “7 чудес Дніпропетровщини”)
ІІІ. Заключна частина
Анкета “Що для тебе патріотизм?”
(обговорення результатів)
Вправа “Патріотичний кросворд”
Рефлексія. Вправа “Сенкан”
Хід проведення
І.Вступне слово вчителя.
Дорогі учні, сьогодні, коли керівництво “дружнього народу” розпочало неоголошену війну проти волі, незалежності українців, нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та згуртованою. На цілісність нашої держави посягнули вороги і багато наших земляків захищають всіх нас у лавах українського війська. Вони з честю відвойовують кордони нашої держави, борються за її єдність та цілісність, а ми маємо, як ніколи, проявити свою любов до рідної Вітчизни.
Патріотизм – складне і багатогранне поняття, один з найважливіших компонентів індивідуального та суспільного способу життя. Патріотизм українців покликаний захистити національні інтереси своєї держави, дати новий імпульс духовному оздоровленню нації та забезпечити розвиток громадянського суспільства, що функціонує на засадах гуманізму, свободи, законності, соціальної справедливості, це основа для формування свідомості молодого покоління українців
Наша країна прагне стати зразком демократії, соціальної справедливості та правових гарантій. Такою вона не може стати сама по собі, такою її можуть зробити тільки її громадяни.
То якими повинні бути громадяни України? Що необхідно зробити кожному з нас, щоб Україна зайняла належне місце серед найкращих країн Європи? От саме це ми з вами сьогодні і обговоримо, зробимо спробу визначити найнеобхідніші умови, що сприятимуть розквіту нашої держави.
Оголошення теми і мети тренінгу.
Вправа “Знайомство”
Мета: створення позитивної атмосфери, налаштування учасників тренінгу на продуктивну роботу, установлення довірливих відносин, актуалізація власного досвіду про патріотизм.
Хід вправи: назвати своє ім'я та відповісти на запитання, чого очікуєш від участі у
цьому тренінгу (1-2 речення).
Об’єднання учнів класу у 3 групи (учні витягують листочки – синій, або жовтий,
або синьо-жовтий).
Вправа “Правила”
Мета: прийняти правила для продуктивної роботи, що забезпечує сприятливу
атмосферу для навчання у тренінговій групі.
Учасникам тренінгу пропонується назвати правила, які, на їхню думку, потрібні для ефективної роботи під час тренінгу. Кожне правило обговорюється – що воно означає, для чого потрібно. Тільки після того, як уся група прийме правило, його записують.
Правила
Постановка проблемного питання:
Як Ви розумієте: це одне і те ж чи ні: “Бути громадянином означає бути патріотом своєї Батьківщини”?
(обговорення думок)
Вхідне опитування.
1.Чи любите Ви свою країну?
А) Так; Б) важко відповісти; В) ні.
2.Чи пишаєтесь Ви тим, що є громадянином України?
А) Так; Б) важко відповісти; В) ні.
3.Чи знаєте Ви історію свого рідного міста?
А) Так; Б) важко відповісти; В) ні.
4.Чи поважаєте Ви українську мову?
А) Так; Б) важко відповісти; В) ні.
5.Чи спілкуєтесь Ви українською мовою?
А) Так; Б) важко відповісти; В) ні.
6.Чи потрібна Україні друга державна мова?
А) Так; Б) важко відповісти; В) ні.
7.Чи вважаєте Ви службу в армії обов’язком громадянина України?
А) Так; Б) важко відповісти; В) ні.
8.Чи читаєте Ви художню літературу рідною мовою?
А) Так; Б) важко відповісти; В) ні.
9.Чи вважаєте Ви себе патріотом України?
А) Так; Б) важко відповісти; В) ні.
(обговорення результатів)
Вправа “Патріотичне кредо”
Мета: ознайомити учнів з історичними подіями та відомими постатями, які зробили
вагомий внесок у розвиток української історії, культури та суспільно-
політичної думки; розвивати патріотичні почуття на прикладі життя і
діяльності відомих українців (земляків); формувати вміння визначати власні
ціннісні орієнтири та обґрунтовувати їх співставлення з існуючими у
суспільстві.
Україна має давні культурні традиції та досвід державотворення, адже вона пройшла непростий шлях до здобуття своєї Незалежності, бо її історія та велич творилась віками людьми, чиї імена викарбувані в серці кожного українця.
Завдяки їх відвазі та відданості рідній землі ми отримали у спадок вільне та незалежне сьогодення. Ми не маємо права знехтувати цим подарунком. І не має значення, на якій частині цієї величної держави ми проживаємо, ми – єдині. Єдині в думках, у помислах, у бажанні жити у вільній, незалежній державі з високими показниками її розвитку та співдружності її громадян.
Що ви знаєте про видатні постаті (державні діячі, митці, науковці, дисиденти та інші), які зробили вагомий внесок в історію України й закарбувалися у пам‘яті всіх поколінь українців?
(Богдан Хмельницький. Іван Мазепа, Пилип Орлик , Шевченко Тарас Григорович,
Франко Іван Якович, Андрій Шептицький, Грушевський Михайло Сергійович, Леся
Українка, Винниченко Володимир Кирилович, Довженко Олександр Петрович,
Григоренко Петро Григорович, Сухомлинський Василь Олександрович , Гончар
Олесь Терентійович, Лукяненко Левко Григорович, Горська Алла Олександрівна,
Чорновіл В’ячеслав Максимович, Стус Василь Семенович, Чміленко Віктор
Іванович)
Практична робота
(робота в групах )
1.Дібрати асоціативний ряд до терміна “Патріот-це людина, яка…”.
Завдання полягає в тому, щоб навпроти кожної літери записати ті слова, які асоціюються у вас із поняттям “патріот”.
П – пожертвує своїм життям; …
А – активна; …
Т – турботлива; …
Р – роботяща; …
І – ініціативна; …
О – обізнана; …
Т – толерантна; …
Узагальнення асоціативного ряду:
“Отже, патріот – це… особистість, у якої в її “Я-духовному” відсутні такі негативні риси як зневага, заздрість, жадібність, зверхність, брехливість. Тому кожен повинен постійно працювати над собою, щоб вони зникли з його внутрішнього світу.
Отже, ми можемо зробити висновок, що в Україні підростають достойні громадяни, адже їм притаманні такі риси як… (обговорення). Ви – запорука майбутнього нашої держави, її оберіг. Від вас залежить її майбутнє.
2.Згадайте закінчення прислів’я та дайте своє тлумачення
“Жити – … Вітчизні служити.”
“Батьківщина — мати, …умій за неї постояти.”
“Козацькому роду …нема переводу.”
“Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, і ….свого не цуpайтесь.”
“Де народився – там і …згодився.”
Руханка (“енерджайзер”) “Галерея образів”
Мета: запобігання м‘язового та психоемоційного напруження.
Завдання: “увійти в образ”, обіграти його ходою, мімікою, жестами.
Пройдіться так, як начебто Ви:
- поважний сивочолий гетьман;
- молодий і завзятий джура;
- гарна засватана дівчина;
- найкращий танцюрист гопака;
- військовий Збройних сил України;
- олімпійський чемпіон з України, який встановив світовий рекорд.
Вправа “Знайомтесь, мій рідний край! Запрошую на гостини!”
Завдання: запропонуйте/розробіть екскурсійний маршрут/екскурсію, що знайомить з традиціями нашого міста Дніпро; визначте перелік місць та екскурсійних маршрутів, які Ви порекомендували б відвідати у нашому місті.
(Перегляд презентації “7 чудес Дніпропетровщини”)
ІІІ.
Анкета “Що для тебе патріотизм?”
Патріотизм – це …
-відмова від еміграції;
-дотримання законів;
-рідна мова;
-вишиванка на свята;
-активна участь у виборах.
( інша відповідь)
“Обери лише одну відповідь”
(обговорення результатів)
Вправа “Патріотичний кросворд”
1.Місто в Івано-Франківській області, назва якого переводиться як “янтар”
Бурштин (Бурштин став Бурштином лише у 2-й половині XVI століття
до того містечко звалось Нове село)
2.Столиця нашої держави
Київ
3.Найбільша ріка України
Дніпро
(Напрямок течії ріки кілька разів змінюється, таким чином Дніпро утворює на території України подобу великого лука, зверненого на схід, що вдвічі збільшує шлях Дніпром із Центральної України до Чорного моря: відстань від Києва до гирла Дніпра по прямій лінії - 450 км, по річці - 950 км .
Це третя ріка за довжиною у всій Європі (довші тільки Волга і Дунай). Крім цього вона побила рекорд по числу розташованих на її берегах центрів обласного значення - Києв, Дніпро, Запоріжжя, Херсон, Черкаси)
4.В цьому місті розташований найбільший морський торговий порт у нашій
країні.
Одеса
5. Місто районного значення в Харківській області, в густих лісах якого,
за легендами, мешкав Змій Горинич.
Зміїв
(За допомогою цієї станції вперше на Україні були досліджені зміни електронної концентрації під час сонячного затемнення 30 червня 1954,
зараз це Іоносферна обсерваторія Інституту іоносфери України, яка входить до міжнародної мережі радарів, що вивчають вплив “космічної погоди” на функціонування енергетичних, інформаційних, супутникових та інших систем, вивчають техногенний вплив на середовище з метою вирішення екологічних проблем, а також враховують вплив іоносферних ефектів на погоду та самопочуття і здоров’я людей)
6. Великий промисловий центр України,який називають “містом мільйона
троянд”
Донецьк
7.Вулканічний древній масив в Криму, єдиний парк в Європі, якому вдалося
зберегти первинний вигляд впродовж мільйонів років.
Карадаг (або Кара-Даг)
(Тюркською мовою “карадаг” означає “чорна гора”. Дійсно, масив Карадага відрізняється від більшості кримських гір, порослих лісом.
Сьогодні тут мешкають більше десяти тисяч видів рослин, 35 видів тварин, 130 видів птахів і 15 видів рептилій. Крім того, заповідник - житло безлічі рідкісних видів комах.)
ІІ.“Козацькому роду нема переводу”
1.Список козаків, окремих частин або всього Війська Запорозького
у XVI— XVIII ст.
Реєстр
2. Ліро-епічний твір української усної словесності про події з життя козаків
XVI—XVIIІ століть.
дума
(Козацька дума — жанр суто українського речитативного народного
героїчного ліро-епосу, який виконували мандрівні співці-музики: кобзарі,
бандуристи, лірники в Центральній і Лівобережній Україні.)
3. Ударний музичний інструмент, що має котлоподібний корпус обтягнутий
зверху телячою шкірою.
Литаври
(слово "литаври" походить від арабського, що в перекладі означає барабан, але деякі дослідники вважають, що найімовірніше, назва цього інструмента має грецьке походження і в перекладі означає багато барабанів.
Литаври широко використовувалися в побуті запорозьких козаків. По-перше, литаври — це військовий інструмент. Він як ніякий інший наводив жах на ворога своїми громовими ударами, був засобом зв'язку між військовими козацькими загонами. Уда¬рами в литаври сигналізували про небезпеку, спеціальними умовни¬ми сигналами під час бою передавали накази по війську, кошу і т. п.
По-друге, литаври виконували безпосередню функцію ударного музичного інструмента в полковій музиці Війська Запорозького, акомпануючи козацьку похідну музику.
Не тільки зброя, ох, не тільки зброя,
а в козаків і музика була.
Такі литаври – не піднімуть троє,
такі цимбали – запрягай вола.
Ударами в литаври збирали козаків на раду.
У запорожців були литаври різних розмірів. У найбільші з них били одночасно кілька довбишів. Зокрема, у козаків були литаври, котрі возили на чотирьох конях і в які били одночасно по вісім чоловік. Такий інструмент зберігали в козацькій церкві, щоб ніхто не міг зчинити хибної тривоги. Ще такі литаври називали набатом)
4.Одночасно і хата для проживання козаків на Запорізької Січі у 16-18 ст. і
підрозділ, який закріплений за даною хатою.
курінь
5.Один із клейнодів у реєстровому козацькому війську на Запорізькій Січі,
відзнака гетьманської влади.
булава
ІІІ.
“7 чудес Дніпропетровщини”
1. На цій річці знаходиться єдиний в області водоспад
Кам’янка
2. Козацьке сільське поселення кінця XVII ст. в області.
хутір
3.Храми цього селища є найстарішою пам’яткою архітектури Дніпропетровщини.
Китайгород
4. В м.Новомосковську побудований собор без жодного залізного цвяха
Троіцький
5. Ім’я кошового отамана Запорозької Січі, могила якого знаходится на
Дніпропетровщині. Сірко…
Іван
6. В ХVІІст. фортеця на правому березі Дніпра в південно-східній частині міста
Кодак
Рефлексія. Вправа “Сенкан”
Мета: розвивати вміння узагальнювати і синтезувати складну інформацію,
формулювати ідею; активізувати і розвивати мисленнєву діяльність,
образне мислення; удосконалювати вміння виражати власне ставлення
до патріотизму.
Завдання: скласти сенкан патріотичної тематики.
Довідкова інформація. Сенкан – це вірш, що складається з п‘яти рядків.
Назва “сенкан” походить від французького слова “п‘ять”.
Композиційна структура сенкану:
перший рядок має містити слово, яке позначає тему (зазвичай це іменник);
другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника);
третій рядок називає дію, пов‘язану з темою, і складається з трьох слів (це дієслова);
четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного;
п‘ятий рядок складається з одного слова – синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.
Приклади сенканів:
Патріот Сміливий, справжній Любить, зберігає, примножує Сповна відданий своїй Батьківщині Громадянин
|
Україна Сильна, незалежна Єднає, захищає, гарантує Це наша спільна держава Мати |
Захисник
Безстрашний, хоробрий
Боронить, допомагає, перемагає
Приклад для кожного громадянина
Герой
Підведення підсумків тренінгу
Складання “зіркового” рейтингу: три зірочки— якщо це було цікаво і важливо для них, дві – якщо це було просто корисно, одна – якщо це було просто цікаво, жодної – якщо заняття було не суттєвим.