Тренінгове заняття "Пізнаємо свої емоції. Злість"
Мета заняття:
Вікова категорія: 13-14 років
Необхідні матеріали: технічні засоби для демонстрації презентації; смайлики-стікери; чашки із картону за кількістю учасників; кольорові картки(4 – великих, за кількістю учасників - меншого розміру); картки із ситуаціями; дошка, крейда.
Хід заняття
Психолог. Добрий день, хлопці та дівчата!
Сьогодні розпочнемо серію детальнішого знайомства з нашими емоціями. Як ви думаєте скільки емоцій, почуттів та емоційних станів виділяють психологи-науковці? (більше 100, а дехто й біля 300) Але базових емоцій є значно менше. (5-10) Не існує єдиної думки щодо цього.
А скільки ми з вами зможемо зараз пригадати та назвати? Спробуймо!
Відповіді записуємо на дошці
Для чого вам інформація про емоції? Таким чином ми розвиватимемо емоційний інтелект, а він є так само важливим, як наш розумовий розвиток. Емоційний інтелект дозволяє нам бути ефективними у спілкуванні; є необхідним для побудови здорових, гармонійних стосунків; для самореалізації; для вміння відстояти свої переконання та ще безлічі «для». Отож, обговоримо з вами правила нашого заняття і розпочнемо!
Мета: вироблення та прийняття правил для ефективної роботи
Діти пропонують та обговорюють правила. Вони затверджуються шляхом голосування.
Можливий перелік правил:
Мета: налаштувати на роботу; зацікавити та зосередити увагу здобувачів освіти на запропонованій темі; активізувати мисленнєву діяльність.
Психолог. Подивіться, будь ласка, на екран. З якою емоцією у вас асоціюються ці природні явища? Мої розумники та розумнички! Так – це злість. Чому, на вашу думку, ми порівнюємо злість з такими явищами природи? (Людина у стані злості виглядає загрозливо; часто злість має руйнівний, неконтрольований вплив…)
Примітка. Презентація, слайд 2
Мета: звертати увагу на власний емоційний стан; навчити визначати і формулювати власні очікування учасників відповідно до мети.
Психолог. Візьміть, будь ласка, смайлики-стікери, коротко напишіть, який у вас настрій на даний час та, які очікування щодо нашого заняття (знання, вміння, відчуття). Потім кожен з вас прикріпить свій смайлик до дошки та озвучить написане.
Мета: розширити знання учнів про фізіологію, прояв, важливість та функції злості
Злість - це одна з базових емоцій людини, яка виникає внаслідок почуття образи, розчарування, несправедливості. Ця емоція вказує на наші потреби та допомагає відстояти особисті кордони.
Злість - емоція-зброя, вона мотивує нас захищатися нападаючи.
У розсердженої людини в крові підвищується рівень адреналіну і норадреналіну. Норадреналін звужує кровоносні судини, підвищуючи кров'яний тиск, а адреналін прискорює серцебиття і стимулює обмін речовин (тому іноді ми червоніємо, коли злі), посилюється кровопостачання м'язів. Можливо, ви помічаєте, що, якщо вас\ розгнівали, все тіло напружується. Змінюється і міміка: у багатьох роздуваються крила носа і напружується верхня губа.
Злитися- це нормально й навіть потрібно, адже це почуття виконує дві важливі функції. Перша працює як сигнальна система, яка свідчить, що наші межі (психологічні, фізичні, тілесні) порушено. Друга — енергетична: коли людина злиться, у неї з’являється енергія на те, щоб свої межі поновити.
Злість буває різних відтінків: від світліших до насичених. Від незадоволення, роздратування до злості, гніву, люті. У стані люті людина втрачає зв’язок з реальністю, контроль над собою низький або відсутній зовсім.
Існує два способи взаємодії з оточуючими у стані злості:
Правило прояву злості: «Злитися можна. Захищати себе треба. Завдавати шкоди собі та іншим не можна»
Примітка. Можна використовувати презентацію, слайд(3-10).
Мета: самоаналіз та самоусвідомлення учнями частоти прояву емоції злості.
Психолог. Всі ми різні, тому й злитися можемо по-різному, з різною частотою. Щоб розуміти наскільки ця тема є актуальною для вашого класу, проведемо дуже коротке анонімне опитування про те, як часто ви відчуваєте злість.
Примітка. Додаток 1
Мета: аналіз емоційного стану учнів; розвиток навички звертати увагу на свої й чужі емоції та почуття, підтримувати і поважати одне одного.
Психолог. Для наступного завдання пропоную вам обрати чашку, яка найбільше вам подобається. Зі зворотної сторони ви можете прочитати запитання, які стосуються ваших емоцій та почуттів. По черзі кожен з вас назве своє ім’я, зачитає запитання та надасть відповідь на нього
Примітка. Запитання в додатку 2.
Мета: удосконалення навички роботи в групі; уміння аналізувати ситуації, у яких виникає злість; надання можливості учням усвідомити, те що не завжди злість має справедливе підґрунтя.
Психолог. Спробуймо відверто з’ясувати такі моменти: іноді ми сердимося, якщо відбувається щось несправедливе щодо нас (наприклад, коли батьки чи вчитель/вчителька тебе насварили, не розібравшись у ситуації, тоді як у цьому немає твоєї провини); а подеколи ми сердимося, якщо все справедливо, але нам не подобається (наприклад, коли батьки вдома, чи вчителі під час уроків, обмежують користування ґаджетами, бо вони шкодять здоров’ю та заважають виконувати завдання на уроках )
Отож, пропоную вам до виконання завдання, в якому необхідно також проаналізувати ситуації засновані на реальних історіях підлітків. Цю вправу потрібно виконувати шляхом групового обговорення, тому, спочатку, вам потрібно поділитися на групи.
Інструкція. Виберіть, будь ласка, будь-яку картку, переверніть її та подивіться на колір, сідайте за ту парту, на якій розміщена картка такого ж кольору, як у вас. ( На чотирьох партах, розташованих на достатній відстані одна від одної, покладіть велику картку певного кольору. За допомогою маленьких карток , які всі з однієї сторони однакового кольору, а з іншої – різних, розділяємо учнів та учениць на 4 підгрупи, відповідно до вибраного кольору).
Тепер кожна група отримає ситуацію. Поміркуйте, у кого з-поміж чотирьох підлітків злість з’являється тому, що ситуація виявляється несправедливою до них, а в кого — тому, що їм просто не подобається те, що відбувається, хоча це цілком справедливо.
А також, спробуйте запропонувати цим тінейджерам корисні підказки.
На це завдання вам виділяється 5 хв. Далі по черзі будете ознайомлювати своїх однокласників із запропонованими ситуаціями та своїми міркуваннями (може висловлювати як один/одна спікер від групи, так і всі, доповнюючи те, що сказав/-ла попередні)
Примітка. Приклади ситуацій в додатку 3
Мета: удосконалювати навичку екологічного проживання емоції злості.
Із здобувачами освіти обговорюються способи можливих дій у ситуаціях, коли людина злиться. Учні діляться досвідом про те, які дії допомагають їм стабілізуватися, а які нові способи вони планують спробувати використати у майбутньому.
Примітка. Приклади стратегій керування злістю в додаток 4. Можна використовувати презентацію, слайд 11.
Мета: згуртування класу; покращення в учнів навички самоаналізу.
Психолог. Пропоную вам стати у коло (учні стають у широке коло, тримаючись за руки). Кожен по колу говорить: «Сьогодні я...( відчув\-ла, зрозумів\ла тощо)», і всі учасники роблять крок уперед. Після промовляння всіх досягнень коло має стати щільним.
Психолог. Дякую усім за активну участь!
Бережіть себе!
До побачення!
При розробці тренінгу використовувались матеріали із таких джерел:
1. С. Єфременко «Емоції без фейків»
3. https://www.youtube.com/watch?v=0vjDRgO5Su0&ab_channel
Додаток 1
Опитувальник «Як часто Ви злитеся?»
Інструкція. Виберіть той варіант відповіді, який найбільше характерний для вас
Я відчуваю злість:
Додаток 2
1. Шаблони чашок можна завантажити за посиланням https://www.supercoloring.com/sites/default/files/fif/pdf/2024/09/tea-cup-cup-of-tea-silhouette-outline-original-paper-crafts.pdf
2. Запитання для вправи «Чаювання»
Додаток 3
Анета, 11 років, Литва.
Я злюся на бабусю, тому що вона примушує мене їсти, навіть коли я не хочу і не потребую цього. А також вона постійно запевняє, що я занадто худа і хвора, хоча я абсолютно здорова. Дуже неприємно постійно чути, що я якась не така як треба. А якщо раптом я починаю говорити, що не хочу і не їстиму, то вона мене шантажує: забороняє гуляти, гратися чи брати планшет, доки я не поїм. І я дуже злюся через те, що не можу сама вирішувати, голодна я чи ні; злюся, що не можу отримати те, чого хочу, якщо не поїла; а найбільше злюся тому, що повсякчас чую, що я якась не така.
Дженні, 14 років, Україна.
Я злюся тому, що в школі зі мною товаришують тільки тоді, коли я їм допомагаю або щось купую чи пригощаю чимось їх , а без усього цього, просто так, вони не хочуть зі мною спілкуватися, не запрошують до себе в компанію і майже не спілкуються зі мною. Це мене бісить! Ну чому я маю щось їм купувати чи давати списувати на уроках, щоб вони зі мною дружили? Виходить, якщо їм щось потрібно — то ми товаришуємо, а якщо я чогось потребую — то ні. І навіть якщо мені нічого не потрібно, а лише поспілкуватися — однаково не виходить. Від цього я починаю надто сильно гніватися, а подеколи навіть хочеться якось їм помститися, але я стримуюся. Хоча, можливо, давати їм списувати й пригощати їх таки припиню.
Макар, 12 років, Україна
Я злюся тому, що моєму братові уваги приділяють значно більше, аніж мені. Відтоді, як він з’явився на світ, у мене складається таке враження, що я припинив існувати, ну, або став напівневидимкою. Це відбувається вже протягом багатьох років. Він до мене часто чіпляється, а коли я не витримую і даю відсіч, він скаржиться батькам, тоді вони мене сварять. Через це я починаю сердитися ще більше, але мене не розуміють. І найбільше мене злить те, що мене як старшого брата змушують з ним сидіти, а я хочу проводити час або сам, або з друзями, а не бути йому за няньку.
Нік, 11 років, Україна
Я злюся, коли батьки забороняють мені сидіти в ґаджетах. У мене є улюблені ігри, у яких я хочу долати рівні саме тоді, коли я хочу цього, а не тоді, коли мені дозволять це робити. Також у мене є улюблені блогери, за якими я спостерігаю. Мене дуже злить, якщо на їхніх каналах з’являються нові відео, і мені кортить їх усі переглянути, а батьки відбирають планшет і телефон, не дозволяючи переглядати ці відео. Вони говорять, що це шкідливо, але ж я не бачу жодної шкоди.
Додаток 4
Дихальні вправи:
Звернися по допомогy:
З’ясуй, хто чи що тебе злить:
Перевір ситуацію на справедливіть:
Пограй в активні ігри:
Спорт допомагає позбутися напруження і припинити сердитися:
Спробуй себе відволікти:
Уяви, що людина, яка тебе злить, виглядає кумедно й безглуздо:
Трансформуй злість у творчість: