Тренінгове заняття
«Учителі та учні: суперники чи партнери?»
Мета: - визначити причини суперництва між вчителями та учнями: чому іноді
між ними виникають конфлікти, проблеми;
Матеріали та обладнання: кольорові стікери, фломастери, олівці, ручки,
кольоровий папір; ватман із зображенням крони дерева, чистий ватман.
Хід заняття
1. Вступне слово тренера.
Однією з найважливіших проблем у сучасній школі є демократизація стосунків між учителями та учнями. Саме ці стосунки визначають, чи можливо створити сприятливу, як для учнів, так і для вчителів атмосферу в школі. Адже це дуже важливо для того, щоб виконувати ці завдання, які стоять перед сучасною школою, де панує доброзичлива атмосфера, учні набагато швидше оволодівають знаннями і вміннями, вартий того, щоб змінити відношення між педагогами і школярами на краще.
2. Оголошення теми та мети заняття.
3. Повторення правил спілкування:
- правило піднятої руки;
- правило толерантності;
- уміння вислухати;
- правило коректного доповнення;
- бути активним;
- бути доброзичливим;
- говорити по черзі;
- не критикувати.
4. Словникова робота.
Визначаємо, що таке демократія
Демократія – форма керівництва будь-яким колективом, яка забезпечує активну участь його членів у здійсненні всіх заходів, можливість вільно висловлювати думку.
5. Об’єднання в групи.
Скажіть різними мовами, чи важливо, щоб між учителями та учнями були дружні, партнерські, демократичні стосунки?
( Учні стають в коло і говорять різними мовами по черзі)
1 група 2 група
Укр. – « так» Франц. – « we»
Англ. – « yes» Нім. - «ja – ja»
6. Вправа визначення позитивних і негативних сторін у стосунках учня і вчителя.
( Робота в групах)
1 група +
2 група -
- учень лише виконавець волі вчителя;
- учень не має права на самостійну ініціативу;
- учні та вчителі ідуть назустріч один одному дуже повільно;
- стиль взаємин потребує змін;
- неготовність деяких вчителів і учнів до зміни форми і захисту їх стосунків;
- дискомфорт у відносинах;
- авторитарний стиль роботи вчителів;
- взаємна недовіра і підозра
( Після виконання завдання кожна група презентує свої варіанти відповідей).
7. Вправа на визначення причин конфліктів між вчителями та учнями.
- Як, на вашу думку, складаються відносини між учнями та вчителями у вашому класі? Які причини конфліктів.
( Робота в групах. Кожна група визначає причини конфліктів).
Причини конфліктів?
1. Нерозуміння світоглядних позицій;
2. небажання йти назустріч один одному;
3. відсутність демократичних принципів (авторитарні методи керівництва);
4. агресивні, диктаторські методи роботи вчителя, що сприяє ще більшій протидії з боку учнів;
5. взаємна недовіра і підозра;
6. байдужість, напруженість у стосунках;
7. інертність учнів;
8. батьки, недовіра вчителям, непорозуміння батьками законів школи.
8. Вправа «Якби вчителем був я…»
Кожен з учасників ставить себе на місце вчителя і визначає, як би він будував свої стосунки з учнем (що робив би, що не дозволив би собі у стосунках з учнями).
Більшість учнів хочуть бачити у своєму вчителеві спочатку людину, а потім уже професіонала предметника. Вчителі, навпаки на перше місце ставлять професійний рівень, а вже потім цінять загальнолюдські якості. Саме повага до учня зобов’язує вчителя підтримувати його. А байдужість, у стосунках призводять до роз’єднаності, взаємної ворожості між ними.
9. Шляхи попередження конфліктів та їх розв’язання.
Більшість спірних питань, які виникають у навчальному закладі і викликають конфлікт, лежать у площині:
- навчання (діяльність учнів і вчителя на уроці, поведінка під час занять);
- стосунки учнів і вчителів, які не стосуються навчання;
- взаємовідносини між учнями.
Запитання: Які ж шляхи подолання конфліктів ви вбачаєте? (Учасники засідання висловлюють свої думки. Тренер на ватмані їх записує).
Шляхи подолання конфліктів:
10. Вправа «Показники демократичного клімату школи для учнів».
Завдання групам: Назвіть найголовніші, на вашу думку, показники демократичного клімату, які б Ви хотіли бачити у своєму навчальному закладі.
Показники демократичного клімату школи для учнів:
§ Вчителі вважають учнів особистостями.
§ Учні довіряють свої таємниці учителям.
§ Вчителі вірять свідченням учнів.
§ До учнів, що не дуже добре вчаться, також ставляться з повагою.
§ Найважливіші рішення приймаються за участі учнів.
§ В школі панує дух товариськості.
§ Учні і вчителі знають про права дитини.
§ В школі підтримують творчі починання.
§ Вчителі демонструють ту поведінку, яку чекають від учнів.
11.Вправа «Дерево порозуміння»
Завдання: На кольорових стікерах напишіть, що необхідно зробити, щоб стосунки між учителями та учнями стали більш демократичними, відвертими, довірливими.
Стікери чіпляємо на «дерево порозуміння».
12. Підведення підсумків заняття.