Згадаймо, що таке основа слова?Основа – це значуща частина слова без закінчення. Вона виражає … значення слова, тому є спільною для всіх форм слова (книжк-а, книжк-и, книжц-і, книжк-у, книжк-ою, на книжц-і)
Номер слайду 4
Згадаймо, що таке закінчення слова?Закінчення – це змінна значуща частина слова, що виражає … значення (рід, число, відмінок, особу, час тощо) і слугує для зв’язку слів у словосполученні й реченні (книжк-а, книжк-и, книжц-і, книжк-у, книжк-ою, на книжц-і)
Номер слайду 5
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Проблемна ситуація - Чи можна від одного і того самого слова утворити кілька інших? - Поміркуймо разом.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Дуб Дубище Дубок Дубочок
Номер слайду 8
Корінь – початок, джерело чого-небудь
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Спільнокореневі слова – це слова, що мають спільний корінь (це різні слова, але утворилися від одного кореня)
Із групи записаних слів виберіть:1. слова з коренем «спів»;2. слова з коренем «вод»;3. слова з коренем «муз»;Співати, підводний, музика, водичка, спів, вода, музикант, наспівувати, музей, співак, спав, музичний, водив, співачка, водяний.
Номер слайду 16
Слід розрізняти спільнокореневі слова та форми слова. Спільнокореневі слова мають спільний корінь, але означають зовсім різні предмети та явища. Форми слова мають ОДНУ й ту саму основу, але різні закінчення і різняться між собою лише граматичними значеннями. Наприклад: море – моречко – морський (спільнокореневі слова)Море – моря – морю – морем (форми слова)
Номер слайду 17
Н. мама р. мами формид. мамі зн. маму слова. Ор. мамою. М. на мамі
Номер слайду 18
До поданих слів дібрати форми слова:річка – січень –зошит -
Номер слайду 19
річка – річки, річці, річку, річкою, на річцісічень – січня, січню, січень , січнем, у січнізошит – зошита, зошиту, зошит , зошитом, у зошиті