Тема. ТВОЄ ЗДОРОВ'Я У ТВОЇХ РУКАХ, ТОЖ БЕРЕЖИ ЙОГО ЩОДНИНИ!
Мета: поглибити поняття про те, що для людини головне – це здоров'я; створити умови для закріплення знань учнів з питань здорового способу життя, виховувати в учнів почуття відповідальності за майбутнє нашої нації; дати розуміння важливості здоров'я для людини і для нації в цілому; формувати вміння цінувати життя, здоров'я в усіх його аспектах.
Обладнання: картки з прислів'ями; чисті аркуші паперу, фломастери, маркери;дерево з плодами.
Тип уроку: виховне заняття.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Добрий день, дорогі друзі!
Добрий день!
На вас чекає гарний день.
Бачу, всі веселі і здорові
До виховної години готові!
Тож, мерщій розпочинаймо
І загадку відгадаймо!
Коли воно є, марно тратимо, не дбаємо, а коли його не стане – віддали б усе, щоб повернути назад. (ЗДОРОВ'Я)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Звичайно, здоров'я. Діти, пропоную вам уявити, що ви заблукали в густому непрохідному лісі. І ось перед вами з’явилось три дороги, кожна може вивести з лісу за певних умов.
Першою дорогою підеш — багатство знайдеш, а здоров’я втратиш.
Другою дорогою підеш — половину багатства знайдеш, а половину здоров’я в втратиш.
Третьою дорогою підеш — багатства не знайдеш, проте здоров’я збережеш.
- Зробіть свій вибір? Обґрунтуйте свою думку.
(Учні обирають одну із доріг, висловлюють свої міркування, роблять відповідні висновки).
Найкраще піти третьою дорогою, оскільки здоров’я — головне багатство людини, яке потрібно берегти та цінувати.
ІІІ. Оголошення теми заняття.
Отож, сьогодні ми з вами поговоримо про здоров'я, тому тема нашого виховного заняття: «Твоє здоров'я у твоїх руках, тож бережи його щоднини».
Здоров'я – одне з основних джерел радості, щасливого та повноцінного життя. З давніх-давен у нашій країні цінували здоров'я. Здоров'я – це стан життя і діяльності людини за умови відсутності хвороб, фізичних дефектів, психологічне, соціальне і духовне благополуччя. Тому про нього складено так багато прислів'їв. Деякі з них ви зможете прочитати, виконавши завдання, що має назву «Збери прислів'я» (на окремих аркушах дітям пропонуються початки і кінцівки прислів'їв, які їм необхідно правильно скласти).
Веселий сміх – … (це здоров'я).
Було б здоров'я, … (а все інше наживемо).
Вартість здоров'я знає лише той, … (хто його втратив).
Здоров'я за гроші … (не купиш).
Здоров'я - … (найдорожчий скарб).
Здоровий будеш - ... (всього добудеш).
У здоровому тілі ... (здоровий дух).
Здоровий злидар щасливіший від … (хворого багача).
Люди часто хворіють, … (бо берегтися не вміють).
Без здоров'я немає … (щастя).
Діти – майбутнє нашої нації. Саме вам, дорогі друзі, належатиме важлива роль у розбудові нашої держави, на долю якої випало страшне лихо, ім'я якого ВІЙНА. На превеликий жаль, ми повинні слідкувати за трагічними подіями, які відбуваються в нашій країні та сигналами тривоги. Але попри все, ми повинні вміти та знати як дбати про своє здоров'я, зокрема, в умовах війни.
Кожна людина певною мірою піддається стресу та іншим негативним факторам і це нормально, але при цьому є методи, які можуть допомогти підтримувати рівновагу, а відповідно й здоров'я:
- регулярні фізичні вправи — зарядка, прогулянка, їзда на велосипеді … можуть підняти настрій і зміцнити здоров’я;
- здорова їжа та відновлення водного балансу — звучить банально, але збалансована дієта та велика кількість води справді впливають на рівень енергії та концентрації впродовж дня;
- сон — дотримуйтеся розкладу та висипайтесь. Перед сном старайтеся не користуватися телефоном та іншими гаджетами;
- розслабляючі вправи: медитація, розслаблення м’язів, дихальні вправи тощо. Заплануйте регулярний час для виконання. Можна придумати й інші заняття, наприклад, малювання, ведення щоденника;
- cтавте цілі та пріоритети — вирішіть, що потрібно зробити зараз, а що можна почекати. Навчіться говорити ні, якщо починаєте відчувати, що берете на себе занадто багато. Намагайтеся пам’ятати про те, чого ви досягли в кінці дня, а не про те, що ви не змогли зробити;
- навчіться дякувати — щодня нагадуйте собі про речі, за які ви вдячні, навіть якщо вони не здаються важливими, на перший погляд;
- зосередьтеся на позитиві: навіть, коли здається, що нічого хорошого не відбувається — це не так, треба лише пошукати;
- залишайтеся на зв’язку — дзвоніть друзям та рідним, спілкуйтеся, діліться переживаннями;
- допомагайте іншим - науковці виявили, що доброта й щедрість можуть допомогти поліпшити ваш психічний стан та здоров'я завдяки створенню позитивних емоцій та відчуття важливості;
- вчіться новому - люди, що займаються самоосвітою та саморозвитком більш стресостійкі, вони легше переживають різні негаразди та швидше адаптуються до зовнішніх обставин.
Відтак, дотримуючись відповідних методів, ви будете здоровими, адже
здоров` я – це одна з головних умов досягнення успіху в житті. Бережіть його з молодих літ, зміцнюйте й примножуйте його. Не витрачайте даремно цей безцінний скарб, дарований Природою.
А що ж таке здоров'я для кожного з вас? Дізнатися ми зможемо, коли ви виконаєте наступне завдання, а саме складете сенкан, ключовим словом якого і буде здоров'я.
Здоров'я
Важливе, індивідуальне
Визначає,дозволяє,підтримує
Здоров'я-стан повного благополуччя
Енергія
Молодці! Всі роботи цікаві, оригінальні та заслуговують на гарний бал.
А ми рухаємося далі і пропоную продовжити роботу, використовуючи вправу «Мікрофон». Свої відповіді починайте зі слів: «Я здоровий, тому що …».
Отже, найцінніший скарб людини - це здоров'я і я хочу, щоб всі ви були здоровими, адже
Життя й здоров’я – це безцінний дар.
Не забувай про це ніколи.
Ти спиш під зорями стожар,
Чи з друзями ідеш до школи,
Живеш ти в місті чи в селі,
Подумай, як життя прожити?
Ти слід залишиш на землі –
То треба гарний залишити.
А гарний слід у вас буде тоді, коли вестимете здоровий спосіб життя, а який же це здоровий спосіб життя, я пропоную відобразити у малюнках.
(Учитель поділяє учнів на чотири групи, роздає їм аркуші паперу, фломастери, маркери і дає їм завдання: зобразити в малюнках «здоровий спосіб життя» за запропонованими у творчій роботі розділами, розділивши аркуш паперу на квадрати залежно від кількості пунктів у розділі. Перелік пунктів можна доповнити. Через деякий час представники груп демонструють колективні роботи, коментуючи їх).
Відомо, що здоров'я людини більше 50% залежить від способу її життя. Тому особливо важливим є питання про правильний вибір цього способу. Адже, без сумніву, тільки здорова дитина досягає успіху у навчанні, добре розвивається фізично, має врівноважений психічний стан. Звичайно, добре, коли здоровий спосіб життя вибирають цілими родинами.
Здоров'я родини - здоров'я дитини.
В цю істину вкладено глибокий зміст.
Здорова родина – здорова дитина.
У цих двох поняттях прокладено міст.
Хай міст цей єднає батьків і дітей,
Щоб правильно й радісно жити,
Іти по життю із девізом в руках:
«Здоров'я потрібно цінити!»
Кожному від народження дається найцінніший дар — життя. І найдорожче, що є в житті — це здоров’я. Давайте разом визначимо компоненти здорового способу життя.
КОМПОНЕНТИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
загартовування, яке особливо цінне
в дитячі та юнацькі роки
заняття спортом,
висока рухова активність
збалансоване харчування сприятливий
та дотримання режиму харчування психологічний клімат
бережливе ставлення до природи улюблена робота відмова від шкідливих зичок
Ученими доведено, що людині відпущено для життя на землі від 150 років і далі. А чому ми живемо в кращому випадку 70 і вже в 50-60 років маємо десятки хвороб, які заробили через своє безвідповідальне ставлення до власного здоров'я, лінощі і небажання працювати над собою, ми дізналися, називаючи компоненти здорового способу життя.
ІV. Підсумок .
Рефлексія «Дерево здоров'я»
Отож, піклуватися про своє здоров'я має кожна людина. Головне - захотіти бути здоровим!
Діти, я пропоную вам виготовити власне дерево здоров'я. Ви запитаєте чому дерево? А тому, що дерево асоціюється з життям, мужністю, стійкістю, прагненням рости, розвиватися, міцніти і продовжуватися. Тож, прошу кожного з вас задуматися про ставлення до свого здоров'я.
А зараз пропоную висловити свої думки за допомогою кольорових листків, як ви тепер будете ставитися до свого здоров'я.
Зелений - Я буду намагатися вести здоровий спосіб життя.
Жовтий - Я не впевнений у своєму виборі.
Червоний - Я байдужий до свого здоров'я.
Наше виховне заняття добігає кінця. Ми з вами сьогодні дуже добре попрацювали. Сподіваюся, що здоровий спосіб життя увійде у вас у звичку і не буде викликати труднощів.
Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте його. І пам'ятайте, що здоров'я – найцінніший скарб, і від вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки, адже здоров'я – це сила, здоров’я – це клас, хай буде здоров'я у вас і у нас!