Тема. У світі казки чарівної
Мета. Узагальнити та систематизувати знання дітей із розділу "Народні казки", формувати уміння і навички аналізувати, робити висновки з прочитанного; підтримувати інтерес до казки, розвивати пам'ять, спостережливість, уявлення, діалогічне й монологічне мовлення, вміння відтворювати зміст прочитанного, виховувати бажання поповнювати свої знання, збагачувати словниковий запас, бережливе ставлення до будь-якої книжки.
Тип уроку. Урок позакласного читання
Обладнання. Відеопрезентація, виставка книг, індивідуальні картки.
Хід уроку
І. Організація класу
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав
Тож і ми час у не гаймо.
Роботу швидше починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань
У світі існує чудова
Фантазії дивна країна.
Туди потрапити може
Кожна допитлива дитина.
Я читатиму завдання – уривки з казок, а ви будете відгадувати назву казки. «Уліз і ведмідь – стало семеро…» («Рукавичка»).
«Баба діда за сорочку, дочка бабу за торочку…» («Ріпка»).
«Я не пила, я не їла: тільки бігла через місточок, та вхопила кленовий листочок…» («Коза – Дереза»).
«А лисичка його гам! Та й проковтнула».(«Колобок»).
«А мишка бігла, хвостиком зачепила і розбила яєчко.» («Курочка Ряба»).
Існує книг багато на землі.
Вони цікаві, мудрі, гарні.
Та кожен з нас: дорослий чи малий,
Всяк казочку читати полюбляє.
У казці звірі мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі.
Добро і правда завжди зло здолають,
Тому і люблять казку діти всі.
- Яким словом можна назвати твори, які містять ці книги? (Казки )
- Які з них ви вже читали?
- Давайте пригадаємо, які твори називаються казками.
«Казка – це цікава вигадана історія про події, яких насправді не буває. Рослини й тварини в казках уміють розмовляти і робити все те, що і люди. В казках трапляються чарівні пригоди, живуть незвичайні речі, діють чаклуни та чародії.»
- Які бувають казки? Яких авторів ви знаєте?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
1. Бесіда
- Сьогодні ми ще раз перегорнемо сторінки улюблених книжок, зустрінемося з улюбленими героями. Звичайно, у котрий раз побачимо, як добро перемагає зло.
2. Слухання запису «Казка про казки»
- Пропоную послухати «Казку про казки» і сказати, про кого казка найважливіша?
ІV. Робота над темою уроку
1. Зустріч з казковими героями
- До нас на урок не могли не завітати казкові герої. Які? Дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки. (Діти читають загадки на слайді, потім з’являється картинка героя)
Хто кругленький та смачний
Із віконця скік та скік,
Втік від баби та від діда
До лисички на язик? (Колобок)
Півника вона украла,
І в ведмедя кумувала,
В Журавлика – гостювала
Шани лиш ніде не мала!
Цей поважний, товстий кіт
Не сидить біля воріт.
Має синій він кафтан
І зоветься просто: «Пан!». (Коцький)
Стежкою собі котився.
З горошинки народився.
А який був сильний, дужий,
та й до горя небайдужий! (Котигорошко)
2. Вікторина «З якої це казки?»
Наші казкові герої приготували для вас різні завдання. Вони хочуть перевірити, чи багато казок знаєте? У вас на парті уривки з казок. На екрані з’являється казковий герой, вам треба швидко впізнати його і прочитати відповідний уривок
2. «Гуси, гуси, гусенята!
Візьміть мене на крилята
Та понесіть до батечка,
А в батенька – їсти, й пити,
Й хороше походити». («Івасик – Телесик»)
3.«І той хоче через річку перебратися, і другий. А через річку кладка. Така вузька, що тільки один може перейти, а двом тісно». («Про двох цапків»)
5. «А чого ти, Зайчику Побігайчику, плачеш?
- Як же мені, Лисичко-Сестричко, не плакати, коли в моїй хатці страшний звір сидить?» («Зайчикова хатка»)
3. Фізкультхвилинка. Виконання пісні «Мої казки»
4. Обговорення казок, прочитаних вдома
- Яка з казок, опрацьованих вдома, вчить, що треба допомагати і бути вдячним?
- А яка з казок навчає, що бажаючи комусь зла, робиш собі погано?
- У якій казці стверджується, що найкраще місце – де живеш?
1) Робота в парах (1 група)
«Ведмідь і павучок» (розташувати речення у порядку подій, що відбувалися: на картках поставити цифри )
Одного разу після довгої мандрівки ведмідь міцно заснув.
Бачите, дядьку, якби не моє павутиння, то вас давно не було б.
Відпустіть мене, я вам ще в пригоді стану.
Бідний ведмідь не знав куди подітися, щоб врятуватися від мисливців.
А коли прокинувся, то побачив, що по його лапі повзе павучок.
Через деякий час у ліс прийшли мисливці.
Павучок поліз скоренько до тої ями і швидко обснував її густою павутиною.
Постояли, покрутилися, та й пішли далі.
А) корівка
Б) коза
В) теля
2) Перед смертю корова попросила:
А) щоб господар відвів її у ліс;
Б) щоб закопав біля хати під вікном;
В) щоб зарізав і з’їв
3) На місці, де закопали корову, виросла
А) яблуня
Б) груша
В) калина
4) Пан, якого пригостив чоловік грушами:
А) велів віддати йому груші
Б) подарував бідняку корову
В) наказав знищити грушу
5) Багач позаздрив бідняку:
А) бо у нього є корова
Б) бо його всі люблять
В) бо в нього є груша, яка дає смачні груші
6) Багач вночі:
А) хотів викопати грушу
Б) хотів зрубати
В) хотів спалити.
7) Чого вчить ця казка
А) роби добро, добро й буде
Б) на чуже не зазіхай
В) хто багато працює, той багато має.
Перевірка – читання правильних відповідей «ланцюжком»
3) Фізкультхвилинка для очей
4)Переказ казки «Чайка і Рак» (3 група)
5. Інсценізація казки «Колосок»
Діючі персонажі:
Круть - дуже активне, рухоме мишеня
Верть - сором'язливе, нерішуче мишеня, копіююче свого брата
Півник - особа, старша за віком від мишенят
Автор - людина за кадром
Автор
Жили в одній оселі у долині чистій
Два брата мишеняти й Півник голосистий
Він кожного ранку їх співом будив
І, день у день, мишенятам говорив:
Півник
Милі мої мишенята,
Любі ви мої малята!
Ранок на вулиці - треба вставати!
Хто буде зі мною у дворі працювати?.
Сьогодні вранці (пауза), через поле я ішов
І ось, цей стиглий колосок, я там знайшов.
Тепер, що з ним робити? - підкажіть,
Щоб смачних пиріжків нам підсмажить!
Мишеня Круть
Колосок спочатку треба, ретельно весь обмолотити,
Мишеня Верть
А з зерна, на млині, пухкого борошна зробити
Півник
Хто з вас це зробить, мої мишенята?
Поки для пічки дрова буду я рубати.
Мишеня Круть
Ім'я мені - Круть
Не можу я на місті буть.
Втомився з ранку я чекати,
Коли ж таки я буду грати!
Мишеня Верть
А, я…?! , а, я ?! - однаковий із братом!
З ним поруч бути - справжнє свято
На нього хочу бути схожим.
Тобі, мабуть, ми потім допоможем?!
Півник
Хай буде так, -
Автор
їм Півник відповів.
Взяв ціп і сам, той колосок обмолотив
Та склавши всі зернятка у мішок
Пішов він до млина - до лісу, за горбок.
Півник
Сюди Круть, сюди Верть! Я борошно приніс!
Хто буде з вас робити, для пиріжків заміс?
Автор
Круть відповів:
Мишеня Круть
Я ще у схованки не догуляв
Автор
Не забарився й Верть:
Мишеня Верть
А, я - я буду там, де брат сказав
Півник
Гаразд, тоді я буду тісто сам місити.
Сам буду піч топить і пиріжки ліпити.
Автор
У Півня працьовитого, все смачно так виходить
Які рум'яні пиріжки! - хоч вперше їх в житті він робить.
Не встиг він з їжею, ще відійти від печі,
Як Круть і Верть вже за столом, покидавши на вулиці всі речі.
Здивований Півник, аж тут їх питає:
Півник
Чи це мені здається? Чи за столом я Крутя з Вертєм маю?
Скажіть мені, будь ласка, хто в полі колосок знайшов?
Хто зерняток намолотив і до млина пішов?
Мишеня Круть (із сумом)
Це, ти Півнику
Мишеня Верть (із сумом)
Це, справді так
Півник
А хто дрова колов? Хто тісто замісив?
Хто піч топив та пиріжки туди садив?
Мишеня Круть (із сумом)
Це, ти Півнику
Мишеня Верть (із сумом)
Це, справді так
Півник
Тож, добре поміркуйте, милі мишенята,
Як ваш сьогодні день пройшов, мої любі малята!?
Потрібно не байдики, з ранку до вечора, бити.
А треба, ще й вдома щось корисне робити!
7. Розповідь про вшанування казок. Пам’ятники казковим героям (малюнки)
8. Слухання і обговорення аудіо казки «Розумна дівчина» (за наявності часу)
Підсумок уроку
1. Інтерв’ю (проводить учень-кореспондент)
- Яка твоя улюблена казка?
- А хто твій улюблений герой?
- Хто найчастіше читає або розповідає тобі казки?
- На кого з казкових героїв хотів би бути схожим?
- Який казковий герой не подобається? Чому?
2. Заключне слово вчителя.
Вчитель. Світ казок такий великий, що на одному уроці всі казки неможливо прочитати і пригадати. Але двері бібліотеки для вас завжди відкриті, і герої казок чекають вас.
Швидко спливають хвилинки,
От і прощатись пора.
Я на прощання вам зичу
Щастя, здоров’я, добра.
2. Домашнє завдання (за вибором)
- Написати казку за поданим початком
„Дружба”
Влітку подружилися білочка із зайчиком. Білочка була руденька, а зайчик сіренький. Кожного дня вони прибігали на невеличку галявинку і пригощали один одного. Та ось настала зима.
„Чому Їжачок колючий”
Питав зайчик у їжачка:
Чому ти такий колючий?
Бачиш у мене шубка м’якенька, хутряна.
Їжачок йому відповідає:
„Лисичка та Ведмедик”
Жив собі в лісі на пасіці ведмедик. А лисиці закортіло медку. Підійшла вона до пасіки і стогне: „Ой, бідна моя ніжка! Ой, болить!”. Ведмедик почув і пожалів її.
- намалювати малюнок до улюбленої казки
1