Тема: У світі казки чарівної. Українська народна казка «Ріпка»
Мета: формування предметних компетентностей: сформувати в учнів знання учнів про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, збагачувати словниковий запас , виховувати інтерес до народної творчості, навчити ставити до них питання; активізувати слова тематичної групи; удосконалювати вміння складати речення, виконувати завдання на встановлення відповідності, складати розповідь за серією малюнків;
формування ключових компетентностей:
вміння вчитися: розвивати спостережливість, уміння аналізувати, порівнювати, робити посильні висновки;
комунікативної: вчити висловлювати свою думку й доводити її; формувати уміння працювати в парі, колективі;
соціальної: закріпити знання учнів про правила дорожнього руху, виховувати усвідомлення необхідності їх дотримуватись.
Обладнання : мультимедійний комплект, виставка книжечок українських народних казок, ілюстрації казкових героїв.
Хід уроку
І Організаційний момент.
Чи цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Нумо, сядьте всі зручніше
І працюймо веселіше.
ІІ Підготовка до сприймання оповідання на слух.
1. Розгляд книжечки «Українські народні казки»
2. Яким словом можна назвати твори які містяться у цій книжечці?( казки)
3. Які казки ви вже знаєте ? Або читали вам дорослі?
4. Бесіда
- Сьогодні на вас чекає чарівний світ казки.
- Як казка прийшла до нас (розповідали бабусі, дідусі, батьки, вистави)
Казки про кого або про що запам’яталися найбільше?
( про курочку рябу , котика та півника , колобка, хитру лисичку).
Слово вчителя
Казка – давній і мудрий порадник . Це вона дає перше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність і справедливість.
Казки є авторські, тобто написані письменниками, і народні
ІІІ. Підготовка до читання казки.
1. Вступна бесіда
— Сьогодні до нас на урок знову завітала казка. Здогадайтеся яка?
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати? (Ріпка)
IV. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ. УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА «РІПКА»
1. Читання казки (або перегляд відео, або презентації – папка «Доповнення»)
Учитель виразно читає (або розповідає) українську народну казку «Ріпка», супроводжуючи розповідь демонструванням ілюстрацій.
Мотика - те саме що й сапа. Давнє ручне знаряддя для обробки ґрунту під посів. Мало вигляд палиці з кам'яним або металевим клинком
Торочка - бахрома.
Фізкультхвилинка.
3. Колективне відтворення прослуханої казки.
Тепер перевіримо, чи зможете допомогти героям казки.
- Як звали діда, бабу, внучку?
- Які клички тварин ви запам’ятали?
- Кого покликав дід собі на допомогу?
- Кою покликала на допомогу бабуся?
- Кою покликала на допомогу внучка?
- А кого покликала собачка?
- Хто допоміг вирвати ріпку із землі?
4. Інсценізація казки
5. Розглядання книжки
Розгляд малюнків ( с. 2 – 5).
6. Розфарбування, робота в групах.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що найбільше сподобалося на уроці?
— З якими словами ознайомилися?
— Яку казку прочитали?
- Що допомогло героям казки витягнути ріпку?
В гурті живіть, про інших дбайте
Й на все життя запам’ятайте,
Що тільки разом всі ви дужі.
Не будьте, діточки, байдужі.
В любові, в мирі ви живіть
І між собою всі дружіть.
Бо тільки в дружбі ваша сила,
Вона дає людині крила.
Звеличить вас і піднесе.
На цьому, діточки, й усе».
( Н. Красоткіна)