Тема. Україна – єдина країна
Мета. Розширити знання учнів про Україну як незалежну державу;
розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи та історії рідного краю, традицій та культури українського народу;
виховувати любов до рідного краю та української мови.
Обладнання. плакати з державними символами України, ілюстрації аудіозапис Гімну України, картки з завданнями, картки для роботи в групах.
Хід заходу:
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Із слова починається людина,
Із мови починається наш рід.
Вона ласкава, мамина, єдина –
Щебече соловейком на весь світ.
Мотивація навчальної діяльності.
Діти, розташуйте букви у певному порядку і дізнаєтеся, про що піде мова на уроці. канУрїа (Україна)
Зараз усміхається лагідне сонце, яке посилає свої промені з синього неба. Немає
на світі кращого неба, ніж небо України! Воно благословляє свою Україну,
береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити від матінки-
-землі, бо Україна – єдина, суверенна, незалежна.
... Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є – дорога, явори,
Усе моє, все зветься ... Україна. (Л.Костенко)
Україна – це славетна історія: мудрі літописці, Київ священний, дзвін козацьких шабель, гайдамацький посвист, нескінченні чумацькі шляхи, зойк кріпака на панському дворі, революційні заграви, довгоочікувана незалежність, трагедія і велич Майдану...
Україна – це чарівна природа: високі гори й неосяжні степи, плодючі чорноземи, тополя у волошковому полі, хрущі над вишнями, калина у дворі, п’янкі любисток і м’ята, верба край дороги, жовтогарячі соняшники на струнких стеблах...
Україна – це неповторна культура: ніжна лірична пісня, героїчна, сповнена патріотизму дума, вишитий рушник на покутті, розмальована писанка, мова солов’їна. Однак головне, що Україна — це та земля, де ми народилися, де завжди нас чекатиме батьківська домівка, зігріта теплим родинним затишком, добротою та материнською ласкою, це –наша Батьківщина, найкраща і найрідніша
Бесіда про народні та державні символи України.
Є в Україні власні традиції. Традиційно українські жінки вміли вишивати, прясти і шити. Тож вишивали матері в дорогу своїм синам сорочки і рушники, щоб доля була доброю, світлою, щоб поверталися діти додому. А чоловіки на Україні споконвіку займалися гончарством.
– Які рослини є символами України? (Верба – здоров’я, міць. Калина – краса, молодість. Барвінок – вічність.) Традиційно біля кожної хати є криниця, а біля неї – верба та калина, щоб чистою була вода. Мабуть, недарма кажуть: „ Без верби і калини – нема України”. (пісня „ Одна калина за вікном…”)
– Кожна держава має символи – це Прапор, Герб і Гімн – урочиста національна пісня. Які державні символи має Україна? Державний Прапор – синьо – жовтого кольору (синій колір – колір чистого мирного неба; жовтий колір – колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна. Це і колір сонечка, без ласкавого проміння якого не дозрів би хліб). Державний Герб – тризуб, що символізує волю, до якої завжди прагнув народ, символ влади. Він зустрічається ще з часів Київської Русі, зокрема – на монетах київського князя Володимира Великого, який жив більше тисячі років тому. Отже, нашому Державному Гербу більше тисячі років. Державний Гімн – „ Ще не вмерла Україна”. (розглядають символи, слухають Гімн.)
Підсумок уроку.
Ось і закінчується наш урок. Але те, про що ми сьогодні говорили, запам’ятайте на все життя. Бо немає нічого святішого і ріднішого на білому світі, ніж своя рідна сторона, мила Вітчизна, світла і дорога серцю кожного українця наша ненька Україна. Любіть, вивчайте, бережіть свій рідний край, свою Україну. Не забувайте, що ви – діти землі, що зветься Україна. Вона у нас – єдина!
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер і трави, і води.
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди!
Любіть Україну у сні й наяву
Вишневу свою Україну.
Красу її, вічно живу і нову
І мову її солов’їну.