Мета уроку:характеризувати розвиток української літератури, театру й музики,архітектури, мистецтва у другій половині XIX — на початку XX ст.; розповідати про творчість видатних митців; давати оцінку рівня розвитку української літератури, театру, музики, мистеутва, архітектури, показувати їх взаємозв'язок.
Загальна характеристика. Буржуазні реформи створили умови для розширення культурно-просвітницької діяльності;Народницька ідеологія зорієнтувала увагу інтелігенції на селянство, сприяла вивченню фольклору,етнографії;Значну роль відіграли меценати – цукорозаводчики Терещенки, Симеренки;Значна частина українських митців виїхала за кордон або сприяли розбудові російської культури;Розвиток культури відбувався за умов існування імперських режимів,денаціоналізації та ассіміляції українського народу.
Основоположник української класичної музики М. Лисенко Написав опери «Різдвяна ніч», «Утоплена», «Наталка Полтавка», «Тарас Бульба», «Енеїда», оперету «Чорноморці», опери для дітей «Пан Коцький», «Коза-дереза». Поклав на музику майже 80 творів із «Кобзаря» Т. Шевченка. У 1904 р. заснував музично-драматичну школу, що виховала чимало відомих українських музикантів, диригентів, співаків, режисерів, акторів. У 1911 р. в театрі М. Садовського було поставлено оперу М. Лисенка «Енеїда».
Початок ХХ ст. для скульптури У другій половині XIX — на початку XX ст. на українських землях розвивалося й мистецтво скульптури, якій у цей період став притаманний реалізм. Найзначнішим українським скульптором другої половини XIX ст. був Леонід Позен - «Шинкар», «Кобзар», «Переселенці», «Злидар», «Оранка в Малоросії».
Архітектура. Друга половина XIX ст. в архітектурі позначена впливом різних історичних стилів і напрямків, що поєднувалися в одній будівлі. Це поєднання (еклектизм). Будинок оперного театру в Одесі (арх. Гельмер. Г.,Фельмер Ф. Резиде́нція митрополи́тів Букови́ни і Далма́ції в Чернівцях (арх. Главка Й).
Модернізм. Початок XX ст. - модерністських тенденції в архітектурі. Геометрично чіткі лінії споруд і динамічность форм. У цьому стилі були побудовані залізничні вокзали Львова, Києва, Жмеринки, Харкова, перший на українських землях,критий ринок у Києві (Бессарабський). Будинок з химерами (арх. Городецький В.)
Висновок: Друга половина XIX — початок XX ст. були складним періодом у розвитку української культури. Незважаючи на труднощі й за відсутності підтримки з боку держави, культура збагатилася визначними здобутками майже в усіх провідних галузях; Відбулося становлення української національної літератури, театру та класичної музики. Наприкінці XIX ст. вже було неможливо заперечувати існування національної української культури;Період другої половини XIX — початку XX ст. позначився новими здобутками в розвитку українського образотворчого мистецтва та архітектури. Саме в цей час спостерігалося піднесення в розвитку культури; Видатні українські митці здобули світове визнання та стали засновниками нових мистецьких стилів, які визначали обличчя світової культури в наступному столітті.