Презентація з української мови. Тема "Наголос. Перенос слів. Абетка. Апостроф". Для закріплення у третьому класі, або повторення на початку четвертого класу.
Підказка!Наголос — це виділення голосом одногои зі складів. В українській мові наголос рухомий, тому може бути наголошений будь-який склад у слові: д`онька, бор`одавка, солом`инка.
Номер слайду 7
Вправа Запиши кожне слово у відповідну колонку опираючись на наголос у слові. Олень, подруга, малювання, дочка, дрова, новий, одинадцять, фольга, старий, вантажівка.
Номер слайду 8
Перевірка!
Номер слайду 9
Підказка!Правила переносу слів!Слова переносимо по-складах: ма-ли-на, ка-ли-на, до-ро-га. Слова зі збігом кількох приголосних звуків переносимо по-різному: кві-тка, квіт-ка. Слова з подовженими приголосними звуками переносимо по-різному: зна-ння, знан-ня. Буквосполучення дж,дз у словах для переносу не розділяємо: бджо-ла, гу-дзик. Не можна!Перненосити слова, що мають один склад: ліс, дім, кіт. Відривати від слова одну букву: мрія, лілія.
Номер слайду 10
Вправа. Прочитай слова. Підкресли ті, які неправильно поділені на склади для переносу. Випиши підкреслені слова, поділяючи їх на склади для переносу правильно. Взу-ття, ка-пуст-ина, осі-нь, їжа-ки, я-лин-ка, яб-лу-ко, я-ма, кінь, во-лос-ся, у-че-нь, учи-тель. Зроби звуко-буквенний аналіз виділеного слова.
Дай відповіді на запитання кросворду — і ти дізнаєшся, яке слово зашифровано.1. Перша літера в алфавіті. 2. Сусіди цієї букви А і В. 3. Четверта літера після В. 4. Наступна буква після С. 5.15 літера з початку алфавіту. 6. Перша буква з початку.
Номер слайду 13
Підказка!Абетка — це послідовність сукупність літер певної мови. Українська абетка має 33 букви. 10 літер, які позначають голосні звуки (а,е,є,и,і,ї,о,у,ю,я) та 22 літери, які позначають приголосні звуки. Ь літера, яка не позначає звуку.
Номер слайду 14
Вправа. Розташуй слова за абеткою, орієнтуючись на першу і другу літеру. Смузі, чай, кисіль, кава, морс, лимонад, сік, вода, квас.
Номер слайду 15
Загадка. Я є в під'їзді і в сім’ї,Є я і в слові солов'їА от зі слова п'ять. Мене не витягнеш ніяк.
Номер слайду 16
Пригадаймо!Апостроф пишеться після твердих б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї коли вони позначають два звуки. Приголосні можна легко запам'ятати завдяки: МАВПА БУФ + РАпростроф пишемо після префікса, що закінчується на твердий приголосний, перед я, ю, є, ї: під'їхати.
Номер слайду 17
Вправа. Прочитай слова. Випиши ті в яких треба ставити апостроф.Ім..я, в..юн, син..є, сузір..я, р..юкзак, б..є, подвір..я, л..юстра, в..ється, сто..їть, з..їсти, з..єднати. Зроби звуко-буквений аналіз виділеного слова.
Домашнє завдання. За посиланням пройти інтерактивне завдання.https://elpom.com.ua/select-word/bukvy-ya-ye-yu-yi-yaki-poznachayut-1-zvuk/https://elpom.com.ua/sortable/alfavit-nazvy-mist/