УКРАїНСЬКА МОВА
6 КЛАС
УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Тема уроку: Створення власного висловлювання.
Докладний усний переказ художнього тексту
розповідного характеру.
Мета уроку:
навчальна - формувати у здобувачів освіти уміння визначити головну тему та думку твору;
відтворювати зміст прослуханого тексту;
збагачувати словниковий запас;
розвивальна - розвивати творче усне зв'язне мовлення, асоціативну уяву, навички докладного усного переказу тексту розповідного характеру з елементами роздуму;
виховна - виховувати почуття поваги, гідності, любові до рідного краю
Обладнання: художній текст, пам'ятка для складання плану усного переказу,
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Очікувані результати: учні знають ознаки типів мовлення та стилів мовлення;
уміють складати докладний переказ художнього тексту
розповідного характеру з елементами роздуму;
знають значення нашого минулого для розуміння сучасного і майбутнього.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Розвиток зв’язного мовлення. Підготовка до роботи над переказом.
Читання тексту переказу.
З’ясувати значення вжитих у тексті переказу слів, які є у навчальному переказі.
Визначення теми і головної думки переказу.
Визначення стилю тексту, типу мовлення.
Повторення читання вчителем тексту.
В.О. Сухомлинський «Стара – стара вишня»
Це запам’яталося мені як найкращий спомин дитинства.
Недалеко від нашої хати росла вишня. Стара – стара, вже половина гілок зовсім засохла, а на половині ще родили – ой які ж смачні ягоди! Запам’яталося: весною зацвіла тільки одна гілка. Батько хотів зрубати вишню, бо вмирає ж вона… Та мати сказала:
Не треба рубати. Цю вишню посадив ще твій дідусь. Хай вродять вишні на оцій гілці…
Вродили востаннє вишні. Зібрала мама кісточки та й посадила в землю.
Виросли з тих кісточок молоденькі вишні. Стара вишня засохла, а молоді вже цвітуть і плодоносять.
Отак як та вишня не вмерла, а продовжила свій рід, так і народ ніколи не вмирає.
Поки живе народ, доти живе й Батьківщина.
Бережімо все старе й предковічне. Бережімо те, чим дорожили наші діди й прадіди. Це пам’ять народу.
Бо як втратить народ пам’ять, втратить і любов до своєї рідної Батьківщини.
Попереднє опрацювання тексту
1. До якого типу мовлення, стилю належить текст?
2. Чому письменник звернувся до спогадів дитинства? Які це спогади?
3. Що думали наші предки, коли садили це дерево.
4. Як ставиться В. Сухомлинский до тих людей, у яких немає світлих спогадів про минуле?
5. Чи потрібно нам пам’ятати минуле?
6. Розкажіть про цікавий випадок із вашого дитинства.
7. Пояснити написання й вимову слів: Батьківщина, народ, рід, вишня.
8. Повторення ознаки типів мовлення та стилів мовлення
Проблемне питання:
Уявити собі весну без вишневого цвіту, а літо без смачних вишень неможливо! Але приходить час, і вишня, яку посадили наші предки, почне всихати. Що тоді?
Прикмети про вишні.
Якщо у вишні листя обпаде до 14 жовтня - зима буде тепла, якщо ж до цього часу вишня зелена - зима буде люта.
Зранку вітер із півдня, а по обіді з півночі - початок зими буде теплим, але згодом похолодає.
Поетична хвилинка
Учні в діалогічній формі декламують вірш Лесі Українки «Вишеньки – черешеньки».
Орієнтовний план переказу
1.Спомин дитинства.
2. «Не треба рубати».
3. Молоді вишні цвітуть і плодоносять.
4. Бережімо все старе і предковічне.
Завдання
За складеним планом зробити докладний усний переказ тексту.
8. Повторне читання тексту переказу.
9. Усний переказ тексту учнями. Коментарі вчителя. Оцінювання.
Підведення підсумків уроку.
Рефлексія .
Інтерактивна технологія «ПРЕС».
«Наприклад...», «Тому, що...», «Таким чином...», «Я вважаю, що...»
Домашнє завдання:
За складеним планом зробити докладний усний переказ тексту.