Українська мова "Числівник як частина мови"

Про матеріал
Мета: закріпити вивчення частини мови «Числівник», його функцію в мовленні, вчити правильно ставити питання до числівників, які означаютькількість предметів і порядок при лічбі; формувати навички правильної вимови числівників у власному мовленні, та їх написанні; розвивати увагу,пам'ять, образне мислення; виховувати у дітей культуру мовлення щодо вживання числівників;
Перегляд файлу

Українська мова 4 клас

Тема:Відмінювання прикметників. Таблиця відмінювання прикметників в однині.

Мета: ознайомити дітей з відмінюванням прикметників в однині та множині, вчити визначати відмінок прикметника, правильно вибирати закінчення при відмінюванні прикметника залежно від кінцевого приголосного основи; розвивати уміння зіставляти мовні явища, робити висновки на основі спостережень; виховувати повагу до рідної землі й мови.

Обладнання: таблиці відмінкових закінчень прикметників, роз даткові картки, підручник.

                                                        Хід уроку

1. Організаційний момент. 


1.1. Створення сприятливого психологічного клімату

Дзвоник всім нам дав наказ.

До роботи швидше в клас.

Біля парти станьмо чемно – 

Щоб пройшов він не даремно.

 

2.Перевірка д/з  (.Впр. 173.)

А) Читання прикметників, які виписали у таблицю.

 

Б) Робота по картках

В) Робота  біля дошки.

Білокоса чарівниця зима примчала на білому коні у сади і парки. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І заіскрилися на них кришталеві шати, срібні мережані намітки, білі пишні сукні. У високому холодному небі повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі.

- Зробити звуко – буквений аналіз слова чарівною.
 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Фронтальна робота.

Сніжна,холодна,люта,морозна, (зима) ;  перший,сильний,дощовий, (день); чорне, затягнуте,похмуре.(небо).

- До якої частини мови належать ці слова? (прикметник)

- На яке питання відповідає прикметник?

- Як змінюється?

- Який іменник до них  можна  підібрати? (зима)

Висновок:(  правило) Прикметник завжди стоїть у тому числі, роді,відмінку , що і іменник.

 

2.Оцінення.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над прикметниками; дізнаємося, як ще можуть змінюватися прикметники. 

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Робота над текстом. Вправа 174 (с. 91) 

- Ознайомлення учнів з текстом. 

— Про яку пору року йдеться у тексті? 

— Доведіть це рядками з тексту. 

2.Коментоване письмо.(   Списування тексту учнями. )

А) Аналіз речення.   Виділення закінчень прикметників. 

— Чому прикметники мають різні закінчення? (Бо вони стоять у різних відмінках.) 

Б) Відмінювання прикметників:  перший, (ч.р; ж.р; с.р;) – однина.  білі – множ.

2. Робота в парах.

— Розгляньте таблиці відмінювання прикметників на с. 91–92 підручника, з’ясуйте принципи їх укладання (відмінювання за родами залежно від приналежності до м’якої чи твердої групи, відмінювання у множині). 

Кожна пара   опрацьовує завдання

Звіт кожної пари  про результати спостережень. (Іменники чоловічого і середнього роду відмінюються однаково, крім знахідного відмінка. У знахідному відмінку ці прикметники набувають форми називного або родового відмінка, залежно від того, з назвою істот чи неістот вони пов’язані.) 

3. Первинне закріплення. Вправа 176 (с. 92). 

— Перевіримо свої спостереження за допомогою вправи. 

— На які дві групи поділяються прикметники залежно від кінцевого приголосного основи? (На тверду і м’яку групу) 

1 варіант — випишіть прикметники з основою на твердий приголосний; 

2 варіант — випишіть прикметники з основою на м’який приголосний. 

— Якими є закінчення прикметників з основою на твердий приголосний? 

— Якими є закінчення прикметників з основою на м’який приголосний? 

4. Ознайомлення з правилом (с. 93) 

5. Фізкультхвилинка 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 

1. Робота в парах. Вправа 177 (с. 93) 

Письмове відмінювання прикметників, запропонованих у вправі. 

Могутній, дужий,щире,синя.

— Поясніть правопис закінчень прикметників. 

2. Робота за таблицею (с. 93) 

На основі власних спостережень учні складають таблицю відмінкових закінчень прикметників чоловічого роду в однині. 

— У яких відмінках перед закінченням ставиться знак м’якшення? (У давальному і місцевому) 

3. Робота в групах 

— Прочитайте, відгадайте загадки. 

— Визначте відмінок прикметників, поясніть правопис. 

— Складіть художній опис слів-відгадок. 

1-ша група 

Не боюсь я морозів тріскучих, 

ані променів сонця палючих. 

Взимку й влітку я ліс прикрашаю. 

Як же люди мене називають? (Ялинка) 

2-га група 

Хоч з гілками я колючими, 

зате з квітками пахучими. (Троянда) 

3-тя група 

По квітучих садах я літаю, 

найсолодші дарунки збираю. (Бджілка) 

4-та група 

Маю плаття зелененьке, 

гнучкі, ніжні віти. 

Кора біла, стан тоненький. 

Як я звуся, діти? (Береза) 

4. Звітування груп. Оцінювання роботи кожної групи 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що нового дізналися на уроці? 

— Які закінчення мають прикметники з основою на твердий приголосний? 

— Які закінчення мають прикметники з основою на м’який приголосний? 

— Назвіть відмінки прикметників, у яких перед закінченням ставиться знак м’якшення. 

— З чим це пов’язано? 

— Що ви дізналися про відмінювання прикметників у множині? 

V І.Оцінення.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вправа 178 (2), с. 93–94; правило (с.

— Прослухайте  прислів’я. 

— Як ви розумієте їх зміст? 

- Від теплого слова і лід розмерзає. 

- Під лежачий камінь вода не тече. 

- Бджола мала, а й та працює. 

— Випишіть сполучення іменника з прикметником. 

— Визначте їх число і рід. 

 

docx
Додано
30 січня 2020
Переглядів
1422
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку