Тема уроку: Загальне поняття про іменник. Іменники істоти і неістоти
Тип уроку: Засвоєння нових знань
Мета уроку: Поглибити знання учнів про іменник як частину мови, уміння виділяти іменник серед інших частин мови через правильно поставлене запитання, розпізнавати назви істот та неістот. Сприяти розвитку комунікативних умінь учнів, збагаченню їх лексичного запасу; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу; виховувати любов до рідної мови. Обладнання: підручники, зошити, демонстраційний матеріал, сигнальні картки
Хід уроку
I.Організація класу. Нервово-психічна підготовка Зошит свій я відкриваю Та під нахилом кладу. Ручку я ось так тримаю, Сяду рівно, не зігнусь, Буду я писати гарно, до роботи я берусь.
II. Мотивація навчальної діяльності Повідомлення теми та мети уроку 1.Загадка
Я маленький, я вухатий, Сірий, білий, волохатий. Я стрибаю, я тікаю, Дуже куций хвостик маю
- Слово заєць в перекладі з давньої слов’янської мови означає стрибун
- На яке питання відповідає слово?
- А як називаються такі слова ми дізнаємося сьогодні на уроці.
2. Пояснення вчителя. Все, що нас оточує, це предмети. Предметів дуже багато, і кожен з них має назву. Слова, які означають назви предметів, а також явищ, істот і неістот- називаються іменниками. Чим більше ми знаємо іменників, тим більше вживаємо їх у своєму мовленні, тим багатша наша мова.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Розгляньте малюнок. Що на ньому зображено?
Назвіть зображені на них предмети.
Зробимо висновок:
* іменники, що є назвами істот( люди і тварини), відповідають на питання ХТО?
* іменники, що є назвами неістот (явища, назви рослин і речей), відповідають на питання ЩО?
Опрацюємо правило на с. 47.
2. Робота з сигнальними картками
Учитель називає іменники, а учні сигналізують картками: «ХТО?» «ЩО?»
Земля, вогонь, мама, край, учень, хліб, котик, мова, дім, братик, автомобіль
Фізхвилинка
Ми писали , ми втомились,
Пальці наші заморились.
Треба нам їх розім’яти,
щоб могли вони писати.
Вже не маємо турботи
І продовжуєм роботу.
в) Словниковий диктант
Ведмідь, голуб, зошит, вівця, троянда, полуниця, тополя, фермер.
Самостійно перевірте, чи правильно ви записали слова. Виправте свої помилки. Назвіть серед цих слів істоти і неітоти. На які питання вони відповідають?
IV. Закріплення і систематизація набутих знань учнів
1. Гра « Оживи іменник»
Трактор- хліб-
школа- космос-
ліс- сад-
2. Побудуйте прислів’я. Назвіть іменники і поставте до них запитання. Чому вчать ці прислів’я?
Вік живи, а не чужим словам.
Вір своїм очам, в ліс не ходити.
Знання людини, вік учись.
Вовка боятись- що крила птиці.
V. Підсумок уроку
-Що нового ви дізнались на уроці?
- На які питання відповідають іменники назви істот? Наведіть приклади.
- На які питання відповідають іменники назви неістот? Наведіть приклади.
VI. Оцінювання учнів. Рефлексія
VII. Пояснення домашнього завдання