Українська народна іграшка

Про матеріал
Українська народна іграшка – це не просто витвір мистецтва, що сприяє духовному збагаченню дошкільнят. Вона може багато розповісти про історію України, про звичаї і традиції народу, традиційний одяг наших предків та спосіб їх життя. З іграшкою пов’язано багато легенд і казок. Використання народної іграшки в процесі виховання допомагає дитині проявити свою творчість та зберегти національні українські традиції. Своєю простотою, досконалістю й образністю народна іграшка розвиває духовний світ дитини, пробуджує відчуття рідного коріння.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

«Українська народна іграшка»Презентація на тему: Підготувала студентка групи 312д Герасимовська Олеся

Номер слайду 2

УКРАЇНСЬКА НАРОДНА ІГРАШКАНародна іграшка – унікальне явище традиційної народної культури українців. Вона є водночас предметом народної гри, засобом виховання та розвитку дитини, об’єктом творчості, реліктом автентичної культури, художнім витвором, національним сувеніром

Номер слайду 3

Номер слайду 4

З ІСТОРІЇ ІГРАШКИНа території України найдавніші прототипи іграшки виявлені в с. Мезин Коропського району Чернігівської області. Це були фігурки пташок, вовка чи собаки, виготовлені з мамонтового бивня приблизно 25 тис. років тому. Мали вони обрядове значення. У IV-III тис. до н. е. трипільці виготовляли керамічні жіночі статуетки, різноманітні фігурки тварин (овець, коней, биків тощо) та їх дитинчат, які символізували плодючість. В могильнику на території Львівської області археологами знайдено порожнисті ліпні фігурки пташок, що згодом трансформувалися в іграшки-свищики. Дитячі іграшки давніх слов’ян (дерев’яні коники, качечки) знайдено під час розкопок на Наддніпрянщині. Датовані вони приблизно Х-ХІІ ст. У той час побутували і так звані технічні іграшки: луки, мечі, дзиґи тощо. Розвиток кустарного іграшкового промислу припадає на середину ХІХ ст. Саме у цей період в Україні сформувались три найбільші регіони виготовлення забавок: Подніпров’я, Поділля і Прикарпаття, а в їх межах утворилися провідні осередки. Протягом тривалого часу тут формувалися місцеві стильові особливості.

Номер слайду 5

ДЕРЕВ’ЯНА ІГРАШКАДерево – матеріал, який у сільських умовах фактично завжди під рукою. Тому найбільше іграшок-саморобок роблять саме із дерева. Це свистки, мороки, візки, колиски, мініатюрний посуд, знаряддя праці, лялькові меблі і зброя.

Номер слайду 6

СИРНА ІГРАШКАНа Гуцульщині і донині роблять іграшки з сиру – коників, баранців, бичків. Розміри фігурок невеликі: 10 см заввишки та 16 см завдовжки. Цим промислом займаються жінки.

Номер слайду 7

МОТАНКА Мотанка – вузликова лялька зроблена з тканини. Назва походить від українського слова «мотати». Перші мотанки не мали рук, ніг і тулуба. Виразною була лише голова. Обличчя «пусте» або з хрестом, вишитим різнокольоровими нитками. Хрест на обличчі має символічне значення, адже це знак сонця, знак духовного єднання землі і неба, чоловічого і жіночого начала.

Номер слайду 8

Лялька-мотанка – символ жіночої мудрості, родинний оберіг. Збереглися відомості і про те, що дівчині перед заміжжям мати власноруч робила і дарувала ляльку-мотанку. Для виготовлення ляльки-мотанки використовують натуральні матеріали: бавовну, льон, вовну, дерево, бісер, збір трав тощо. Прикрашали мотанку народними орнаментами та вишивкою.

Номер слайду 9

ОПІШНЯНСЬКА ІГРАШКА В Опішні виготовляли глиняні іграшки, подібні до знарядь праці і посуду («монетки»); свистунці: коники, баранці, гуски, курки, півники, качки; вершники на коні, мама з дитиною, жінка з куркою, ведмідь; сюжетні іграшки: «Весілля на Полтавщині», «Хлібороб». Для Опішнянської іграшки характерні рослинні орнаменти, хвилясті, прямі, ламані лінії, крапки, кружечки, мазки.

Номер слайду 10

СОЛОМ’ЯНА ІГРАШКАІграшки із соломи та трави – типові екологічні іграшки. Авторами цих іграшок були зазвичай сільські умільці-хлібороби. Виготовляли брязкальця ромбічної форми, брязкальця у формі кулі, «дзеркала», бичків, оленів, коників, ляльок різного типу, «павучків» тощо.

Номер слайду 11

Дякую за увагу!!!

pptx
Додано
29 листопада 2023
Переглядів
181
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку