УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА «ЛИСИЦЯ ТА ЇЖАК»
Розробка уроку
з літературного читання
для учнів 2 класу
вчителя початкових класів
Жолудь Марини Анатоліївни
Тема уроку: українська народна казка «Лисиця та їжак».
Мета: ознайомити з українською народною казкою «Лисиця та їжак»,
навчитися правильно висловлювати свої думки, характеризувати героїв
казки; удосконалювати навички читання, діалогічного мовлення, читання
за ролями;
розвивати увагу, пам’ять, швидкість мовлення;збагачувати мовний
словник учнів; формувати навички правильного виразного читання;
характеристику героїв казки; вчити учнів відтворювати зміст
прочитаного, творчо його доповнювати, вводити непередбачені
ситуації; вміти правильно висловлювати свої думки;
розвивати навички жити за певними моральними законами; увагу,
пам'ять, швидкість та чіткість мовлення; збагачувати мовний словник
учнів; формувати ціннісне ставлення до людей, до себе;
виховувати інтерес до народної творчості українського народу;
доброту, порядність та дружні відносини між людьми.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Емоційний настрій на урок.
Встаньте, діти, не баріться,
Один одному всміхніться
І на мене подивіться,
Знову дружно посміхніться!
Успіхів усім бажаю,
Урок літературного читання розпочинаю!
- Спочатку сідають дівчата – краса нашого класу, а потім хлопчики – його сила та мужність.
- З українського народного прислів’я ми знаємо, що:
Казки маленькі, (вчитель)
а розуму в них багато. (діти)
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь.
1. Гра «Мікрофон».
(Ми вивчаємо тему «Українські народні казки»).
(Ці казки називають народними, тому що у них немає автора).
(Найдавніші казки були про тварин).
(З давніх часів казки передавалися із вуст в уста).
(З народних казок ми можемо дізнатися про доброту, правдивість, розум, сміливість, хитрість, жадібність, злість тощо).
(Народні казки нас вчать бути добрими, чесними, розумними, сміливими).
2. Знайти зайве слово.
І група: Колобок, вовчик-братик, лисичка-сестричка, береза.
ІІ група: Дід, зайчик-побігайчик, верба, мишка-шкряботушка, ведмідь-набрід.
ІІІ група: Кривенька качечка, калина, баба, дід, гуси.
3. Мовленнєва розминка. Робота над скоромовкою.
Повторення алгоритму роботи над скоромовкою:
Їжак, їжаченя,
Їздять по гриби щодня.
Їжачиха помагає,
Сироїжки їм збирає.
4. Гімнастика для очей.
«Маятник»- рух очей вправо - вліво.
«Стовпчик» рух очей вгору – вниз.
III. Перевірка домашнього завдання.
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми з вами продовжимо подорож казкою разом з каковими героями. А хто є її головними героями - ви дізнаєтесь, відгадавши загадки.
1. Відгадати загадки.
а) Ця панянка золота.
Має довгого хвоста,
Вовка-братика сестричка.
Знають всі, що це… (лисичка). (Додаток А).
б) В ліс ми з друзями пішли,
Диво дивне там знайшли.
Як клубочок, ця тваринка,
Вся в колючках в неї спинка.
Хай собі затямить всяк,
Зветься дивний звір… (їжак). (Додаток Б).
Герої наступної казки перед вами.
ї |
. |
жак |
ли |
. |
сиця |
кро |
. |
лики |
тете |
. |
ревенята |
- З цими героями ми зустрінемось, прочитавши казку «Лисиця і їжак». (Додаток Е).
V. Робота над новим матеріалом.
1. Прослухати аудіозапис казки «Лисиця та їжак».
https://www.youtube.com/watch?v=u7NJur76Llw
2. Гра «Так чи ні» за допомогою сигнальних карток.
- А зраз ми перевіримо чи добре ви запам’ятали зміст казки.
- У вас на партах лежить сигнальна картка. Візьміть її. Якщо відповідь «так», підніміть сигнальну картку. (Додаток Є).
- Лисиця поверталася з невдалого полювання. (Так).
- Лисичка зустріла їжака? (Так).
- Він радий зустрічі? (Ні).
- Їжак не повірив лисиці, що вона разом з кроликами паслася в капусті? (Так).
- Їжак обхитрив лисицю? (Так).
- Лисиця з’їла їжака? (Ні).
3. Словникова робота.
Уточнення значення деяких слів.
Невдале – безрезультатне, погане.
Позирає – розглядається довкола, дивиться, заглядає.
Потупав – пішов.
Тугіше – щільніше.
Солодкими оченятами – улесливо, нещиро дивиться.
4. Бесіда за змістом казки.
- Назвіть головних героїв казки.
(Головні герої казки: Лисиця та Їжак).
(Лисиця поверталася з невдалого полювання).
(По дорозі Лисиця зустріла Їжака).
(Їжак згорнувся клубочком).
(Їжак згорнувся клубочком, бо Лисиця могла його з’їсти).
(Їжак не повірив Лисиці, тому що вона – хижа тварина).
(Вона зраділа).
(- Де це? – так і підскочила лисиця).
(Їжак не бачив виводок тетеревенят, він обдурив лисицю).
(Їжак обманув Лисиця, щоб врятувати собі життя).
5. Читання казки учнями мовчки.
- Під час читання розмежуйте слова автора, Лисички та Їжака.
6. Вибіркове читання.
- Я починаю читати, ви дочитуєте до кінця речення.
- Поверталася стара лисиця … (з невдалого полювання).
- Здоров був… (їжаче!).
- І давно ми … (не бачилися, голубчику).
- Знайдіть зачин, кінцівку.
- Прочитайте зачин. Прочитайте кінцівку.
VІ. Фізкультхвилинка з Їжачком.
https://www.youtube.com/watch?v=G_WpfUw5mUU
VІI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в групах. Характеристика головний героїв.
Завдання (Додаток Ж).
Зразок виконаного завдання.
VІІІ. Систематизація вивченого матеріалу.
1. Хвилина колективного спілкування. Підготовка до читання казки за ролями.
- Характеристики цих тварин підказує інтонація, якою вони ведуть розмову.
- Їжак щирий, розсудливий, а лисиця улеслива.
- Як треба читати слова лисички?
(Слова Лисички потрібно читати з хитринкою, улесливо).
(Слова Їжачка потрібно читати спочатку з недовірою, а потім впевнено).
- От і прочитаємо цю казку в особах, надаючи своєму голосу різні інтонації.
2. Читання за принципом «Запитання - відповідь».
(«Як здоров'ячко?», « Де це?»).
(«Здоров був, їжаче!»).
(«Спасибі.» «Назустріч їжак.»).
3. Робота в парах.
- Порахуйте, скільки разів у тексті вжито слова: лисиця, їжак.
(Слово «лисиця» вжито 4 рази).
(Слово «їжак» вжито 5 разів).
ІХ. Підсумок уроку.
1. Гра «Мікрофон».
(Казка нас вчить бути мудрими, заздалегідь бачити погані наміри співрозмовника, бути добрим, розсудливим, не обманювати один одного).
2. Робота над прислів᾽ям.
Наязицімедок,анадумцільодок.
Словомяклистомстеле,аділомякголкамиколе.
Працювали ви старанно,
Що ж почуйте у кінці:
Що у другім нашім класі
Діти – просто молодці!
Х. Домашнє завдання.
- Читати казку, с. 36.
- Відповідати на запитання, с. 37.
- Давати характеристику героям.
Додаток А
Додаток Б
Додаток В
Додаток Г
Додаток Д
ї |
. |
жак |
ли |
. |
сиця |
кро |
. |
лики |
тете |
. |
ревенята |
Додаток Е
Додаток Є
|
Додаток Ж