УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛ. РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ (XVI –ПЕРША ПОЛОВИНА XVIIСТ.)
Номер слайду 2
{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}ВКЛВолинь, Східне Поділля, Київщина. ПОЛЬСЬКЕ КОРОЛІВСТВОГаличина, Західне Поділля, Холмщина. КРИМСЬКЕ ХАНСТВОПівдень. МОСКОВСЬКА ДЕРЖАВАЧернігово-Сіверщина. МОЛДАВІЯБуковина. АВСТРІЯЗахідне Закарпаття. ТРАНСІЛЬВАНІЯСхідне Закарпаття. У XVI ст. українські землі входили до складу різних держав:
Номер слайду 3
Люблінська унія 1569 року. Причини: Бажання Польщі загарбати більшість українських територіїЛитва хотіла мати підтримку у боротьбі з Кримським ханством та Москвою. Бажання українців налагодити боротьбу з Кримським ханством
Номер слайду 4
Наслідки унії:1. створювалось 6 воєводств: Руське - Львів Волинське - Луцьк Київське - Київ. Брацлавське - Брацлав Подільське - Кам’янець Белзьке – Белз2. Полонізація3. Поширення католицизму4. Створення фільварків – багатогалузево господарство, засноване на праці кріпаків 4. Законодавство на основі Литовських статутів {68 D230 F3-CF80-4859-8 CE7-A43 EE81993 B5}Перший Литовський статут1529 р., Захист земельної власності поміщиків. Другий Литовський статут1566 р., Зрівнював в правах дрібну і середню шляхту, ополячення української шляхти. Третій Литовський статут1588 р., Законодавчо закріпив кріпосницьку залежність селян від панів (на Брацлавщині та Придніпров’ї)6. Король надавав «грамоту на землю» приближеним людям – латифундії (великі феодальні маєтки).{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}«Панщина» — це форма земельної відробіткової ренти, що передбачала обов’язкову працю селянина власним реманентом у господарстві землевласника.
Номер слайду 5
1. Про який соціально-економічний процес ідеться в Литовському статуті 1588 р.? «Якби якийсь вотчинний підданий або селянин пішов від котрогось боярина, не переходячи до іншого [боярина], і той, від якого піде, не шукав би того підданого або селянина десять років, — надалі йому до нього нема діла». Аобезземелення. Бокатоличення. Взакріпачення. Гполонізація
Номер слайду 6
Релігія XVI ст. Реформація – антикатолицький рух, який сприйняла лише частина шляхти. Рух поклав початок протестантизму у Європі. Починають виникати братства – національно-релігійні громадські організації православних міщан.1586 р. – патріарх Йоакимдомігся права ставропігії (право підпорядкування патріарху) для першого Львівського братства.1615 р. – було утворене Київське Богоявленське братство, яке очолив Йов Борецький1556-1561 рр. - поява святого письма живою мовою «Пересопницьке Євангеліє»
Номер слайду 7
1596 р. – Берестейська унія створення греко-католицької церкви (уніатської)Умови Берестейської унії:- Визнання зверхності Папи Римського;- Збереження за духівництвом права одружуватись та мати дітей;Збереження православної обрядовості. Наслідки Берестейської унії:- Створення греко-католицької церкви на чолі з митрополитом М. Рогозою;- Загострення протиріч на релігійному підґрунті;- Поява полемічної літератури – творів релігійних діячів, в яких заперечувалась чи обґрунтовувалась ідея необхідності унії. Приклад полемічноїлітератури – праця Герасима Смотрицького «Ключ братства Небесного» 1587 р..
Номер слайду 8
Яку подію історик М. Грушевський охарактеризував наступним чином:«Прославлений пізніше як акт любові, братерства, пожертвування у дійсності цей сейм був ланцюгом насильства над чужими переконаннями, чужими правами, довершений тиском державної влади й тяжких політичних обставин...»?Аукладення Кревської уніїБутворення Речі ПосполитоїВзаснування греко-католицької церкви. Гліквідацію Київського удільного князівства
Номер слайду 9
Церква на поч. XVII ст.. Греко-Католицька - Митрополити – М. Рогоза та його наступник Іпатій Потій та Й.-В. Рутський (шукав порозуміння з православною церквою);- Засновували школи при монастирях;- Ченці мали право навчатись в європейських вузах;- Не отримала рівні права з римо-католицькою церквою, не була допущена до Сенату;Не набула масовості. Православна- Переслідування православного духовенства;- Обмеження прав православної шляхти;- Частина церков передана греко-католикам;- Частина священиків, яку підтримували також козаки, відстоювала право існувати.
Номер слайду 10
Освіта- Утворення Києво-Могилянської колегії (з 1632 р. – отримала статус академії заініціативи П. Могили), яка постала на базі братської 1615 р. та лаврської шкіл 1631 р. Література, книгодрукування, театр1573 р. – Іван Федоров у Львові відкрив першу друкарню1574 р. – Іван Федоров надрукував «Апостол» і «Буквар».1581р. – надруковано «Острозьку Біблію» за кошти В.-К. Острозького. З поч. XVII ст. осередком книгодрукування стає Києво-Печерська лавра та друкарня Львівського Успенського братства. Поширення набуває жанр гравюри – вирізьблений на спеціально підготовленій дошціз’являється вертеп – мандрівний ляльковий театр.
Номер слайду 11
1. Про заснування якого навчального закладу йдеться в уривку з історичного джерела?«Нововведенням, яке невдовзі тріумфально увійшло в практику української освіти, стало вивчення трьох мов — грецької, латинської та церковнослов’янської. Створення школи слов’яно-греко-латинського типу було справжньою революцією в освітній православній традиції, уперше поєднавши на порубіжні греко-слов’янського культурного ареалу і католицької Європи візантійський Схід із латинським Заходом». АЛаврська школа. БОстрозька академія. ВЛьвівська братська школа. ГКиєво-Могилянська колегія2. Яка подія пов’язана з діячем, зображеним на репродукції картини (В. К. Острозький)?Астворення Луцького Хрестовоздвиженського ставропігіального братства. Бзаснування першої на українських землях слов’яно-греко-латинської школи. Ввідновлення в Речі Посполитій вищої православної церковної ієрархіїГоб’єднання Лаврської школи та Київської братської школи в колегію
Номер слайду 12
Зображеного на картині історичного діяча називали А«Самодержцем усієї Русі». Б«Руським батьком козацтва». В«Першим руським професором». Г«Некоронованим королем Русі».