ТЕМА УРОКУ. Українські землі у складі Російської імперії у 2-й половині ХІХ ст. Наш край у ХІХ ст. (Історичні паралелі ХІХ –ХХІстоліть.)
Мета:
Узагальнити і систематизувати знання учнів про «Модернізацію українського суспільства у 2-й половині ХІХст.
Розвивати учнів вміння аналізувати факти і події; робити висновки, мати власну думку; проводити паралелі із сучасним періодом історії.
Виховувати в учнів почуття патріотизму, наполегливості, творчого мислення.
Основні поняття: українське питання; асиміляція; близько 400 обмежень; сотні партій та об’єднань; Хлопомани – Тарасівці; 1,09 га; Глобалізація; 70% на утримання ЗСУ; більше 130 видів податків; Фермерство, Кооперативи; Зникнення близько 20 сіл; Сірий Клин, Зелений Клин; Децентралізація.
Обладнання: підручники, робочі зошит, довідники, карти, презентація.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Організація робочих місць; поділ класу на дві команди.
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності. Мотивація.
Вступне слово. Правила роботи в групах.
ІІІ. Узагальнення вивченого матеріалу за планом
План узагальнення
Центр 1(група учнів) працює під девізом. ХІХ століття.
Центр 2( група учнів) – ХХІ століття.
Центр 3. (вчитель) – інформаційно-консультаційний.
ІV. Підсумок. Рефлексія. Домашнє завдання.
Провести невеличке домашнє дослідження з історії нашого краю (можна використати Інтернет, опитування старожилів, фотоматеріали, енциклопедії, інші джерела) та підготувати цікаве короткотривале повідомленні (до 2 хв), що доповнює інформацію теми уроку.
ДОДАТОК 1
Запитання для 1-ої команди - ХІХст
Запитання для 2- ої команди ХХІ ст
Запитання до обох команд
ДОДАТОК 2
Тези для команди XIX ст.
Русифікація;
Імперії;
Сировинний придаток.
1853- … р.
Східна війна.
Захист святинь і
православних.
Економічно – військова відсталість.
186…; особисте
Звільнення;
Поміщ.
землеволодіння;
Малоземелля;
Демографічний вибух;
Переселенський рух;
«неукраїнські міста».
Безстановий
Незалежний гласний;
… присяжних,
Змагальність сторін.
Прагнення влади
перекласти на місцеве
управління ряд не
вирішених державою
питань.
Вирішення
господарських і соціально – культурних питань.
Необхідність
реорганізації армії
Після поразки у
Кримській …
Скасування рекрутства;
Модернізація армії.
Потреба у
Кваліфікованих
спеціалістах-капіталіст. розвиток.
Матеріальна
обмеженість у
здобутті освіти.
Контроль над
освідченою частиною
населення.
Упорядкування фінансів; кошти для
проведення реформ.
Державний банк.
Податкова система.
Тези для команди XXI ст.
Зросійщення міст;
Суржик;
Політична роздробленість;
Крим, ОРДЛО;
Вивіз сировини.
201…; «Крым наш»
Анексія;
Зелені чоловічки;
Політична криза;
Економічний занепад.
Розпад колгоспів;
Обезлюднення сіл;
Малоземелля;
Урбанізація;
Трудова еміграція;
Мораторій на продаж землі.
Значна залежність від
адміністративних та
олігархічних структур.
Гальмування
Запровадження …
Присяжних.
Земельний фонд
непідконтрольний
громаді. Непрозора
схема розподілу
Коштів громади. Неготовність
громад до нових умов
господарювання.
Реорганізація армії
після агресії … на
Південному Сході.
Модернізація армії
Контрактники,
Збори резервістів.
Потреба у спеціалістах
робітничих професій.
Матеріальна
обмеженість у
здобутті освіти.
Тиск на ЗМІ.
Недофінансування
суспільного мовлення.
Високі податки.
Корупція. Позики
МВФ. Тіньова
економіка. Банківські
оборудки. Офшори
Митниця. Бурштин.
Земельні оборудки.
ДОДАТОК 3
Підприємства
Нової Синявки у XIXст.
Підприємства
Нової Синявки у XXI ст.