Розділ 1 : «Україна в роки Першої світової війни»
Урок № 3 (урок в темі № 1 ): Українські землі в геополітичних планах держав напередодні Першої світової війни .
Комплексна дидактична мета:
Навчальна:
Розвиваюча: Розвивати життєтворчі компетентності, вміння працювати з різними джерелами інформації, самостійно складати порівняльні таблиці, простежувати причинно-наслідкові зв’язки, удосконалювати вміння працювати з історичною картою, аналізувати і узагальнювати історичний матеріал.
Виховна: Виховувати почуття патріотизму і взаєморозуміння між народами на основі особистісного усвідомлення досвіду історії, непримиренне ставлення до війни.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• Пояснювати поняття «геополітика», «Антанта», «Троїстий Союз», «Головна українська рада», «Союз визволення України», «легіон Українських січових стрільців».
• Називати агресивні плани основних учасників ворогуючих коаліцій та ставлення політиків і населення до війни; зрозуміти причини розколу українського національного руху;
• Оперувати причинно-наслідковими зв’язками та працювати з історичними документами;
• Орієнтуватися в поглядах історичних персоналій, програмах політичних партій;
• Висловлювати власні судження про те, що робить вивчення цієї теми актуальним в наш час.
Основні поняття і терміни: «геополітика», «Антанта», «Троїстий Союз», «Головна українська рада», «Союз визволення України
Основні дати:
1 серпня 1914 р. — початок Першої світової війни;
1 серпня 1914 р. — створення Головної української ради (ГУР);
14 серпня 1914 р. — заснування Союзу визволення України (СВУ);
Особистості: Д. Донцов, К. Левицький, В. Дорошенко, А. Жук, Л. Юркевич,
М. Галущинський, С. Петлюра, В. Липинський, Антоній Храповицький.
Обладнання: Комп’ютер, проектор, карта «Українські землі напередодні Першої світової війни», дидактичний матеріал (маршрутний лист уроку ), тексти історичних документів, підручник: БурненкоІ.О., Хлібовська Г.М., Крижановська М.Є , Науичик О.В. Історія України . Рівень стандарту: підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти . - Тернопіль.: Астон, 2018.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і вмінь
Міжпредметні зв’язки: географія, філософія, інформатика, правознавство.
Засоби навчання: вербальні, наочні, технічні.
Структура уроку:
Повідомлення теми ,мети ,завдань уроку .
Коментар епіграфа уроку, очікуваних результатів.
Технологія «Прогнозування».
( Гра «Мікрофон»)
1. Історичний лікбез. Робота з поняттями (2хв.).
2. Політ думка. Картографічні вміння.(1хв. )
3. Документальна пауза. Робота з джерелом (3 хв.).
Проблемно-діалогічний метод. Аналіз історичних документів.( 7 хв.)
Узагальнення знань у вигляді таблиці:
«Плани країн Європи стосовно українських земель», «Позиція українських політичних сил»
Висловлювання власних суджень стосовно епіграфу уроку (1 хв.).
Відкритий мікрофон (1 хв.).
Самоперевірка (2 хв.).
Інструктаж з виконання домашнього завдання (2 хв.).
План уроку :
1. Україна в геополітичних планах Антанти і Троїстого союзу.
2. Ставлення політиків і населення до війни.
3. Заснування Головної української ради, Союзу визволення України та легіону Українських січових стрільців.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Привітання. Перевірка присутності учнів на онлайн – уроці.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми ,мети ,завдань уроку .
Розділ 1 : «Україна в роки Першої світової війни»
Урок № 3 :Українські землі в геополітичних планах держав напередодні Першої світової війни .
Очікувані результати :
Технологія «Прогнозування»:
Робота з карикатурою
Ми з вами вже вивчили тему «Перша світова війна » на уроках всесвітньої історії.
Погляньте на карикатуру Оноре Домє «Європейська рівновага »
Що хотів нам сказати автор цією карикатурою ?
Які емоції вона у вас викликає ?
III. Актуалізація опорних знань і практичного досвіду учнів
Гра «Мікрофон»:

З курсу всесвітньої історії пригадайте, якими були причини Першої світової війни?
(Російської та Австро – Угорської імперії ) ці країни входили до різних військово – політичних блоків
(для українців ця війна буде братовбивчою)
Чи могли українці самі вирішувати свою долю на початку ХХ століття ?
Відомий українціський політичний, громадський діяч , письменник Іван Франко про становище українських земель на початку 20 століття сказів :
«На шахівниці політики Європи Україна не є навіть нікчемним пішаком »
Сьогодні ми спробуємо спростувати або підтвердити цей факт
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Історичний лікбез. Робота з поняттями (2хв.).
Геополітика - політологічна концепція, за якою зовнішня політика держав визначається географічними чинниками (місцем розташування країни, природними ресурсами, кліматом тощо).
Робота з і схемою :
Питання : Що ж приваблювало європейські держави в Україні?
Якими були їхні плани стосовно України?
Пункт 1 : Плани країн Європи стосовно українських земель
Завдання № 1 : опрацювати документ (додаток 1 ) і матеріал підручника сторінка 14
Заповни схему : «Плани країн Європи стосовно українських земель»
Працюємо з документом (використовуємо метод «Слова маркери »)
Документ 1 :
ІЗ ТАЄМНОЇ ДОПОВІДНОЇ ЗАПИСКИ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ НІМЕЧЧИНИ ВІД 1 грудня 1915 р.
Кожний, хто насправді знає й розуміє географічне та економічне положення, у яких перебуває Росія, є свідомий того факту, що Велика Росія може існувати тільки через посідання багатої України. Якщо ми зуміємо змінити стан України, зробивши її незалежною державою, й утримати незалежну Україну при житті, то з певністю завдаємо смертельного удару Великій Росії. Тому Україну слід уважати серцем Великої Росії. В оцінці всіх експертів це володіння Україною робить Росію великою європейською потугою. Україна, відділена від Росії, створить мур між власне Росією, Центральними державами та Балканами, закриваючи доступ до Чорного моря.
Завдання:
У чому автор документа вбачав значення володіння Україною для Росії?
2) Чому існування незалежної України відповідало інтересам Німеччини?
V. Застосування знань і навиків на основі використання стандартних ситуацій
Проблемно-діалогічний метод. Аналіз історичних документів
Очікуваний результат роботи учнів:
Робота з картою :
Перегляньте претензії країн на українські землі
Пункт 2 : Ставлення до війни політичних сил Наддніпрянщини
Пригадайте ,які політичні партії існували на території Наддніпрянщини ?
Робота з підручником : користуючись матеріалом підручника сторінка 14 – 15
Визначте позиції провідних політичних сил до війни
Позиція українських політичних сил
Завдання 2 : Позиція українських політичних сил
Опрацювати матеріал підручника сторінка 14-15 заповнити таблицю :
|
Політична сила, лідери |
Ставлення до війни |
|
Українська соціал – демократична партія (Симон Петлюра ) |
Підтримували участь у війні на стороні Російської імперії, закликали виконати свій громадянський обов’язок захисту держави |
|
Карпатсько – російський визвольний комітет |
Вважали Росію захисником інтересів західних українців, та закликали не опиратися російським військам |
|
Товариство українських поступовців() |
Нейтральна позиція , |
VI. Формування узагальнених навиків і умінь
Тож , повертаючись слів ,,які сказав Іван Франко стосовно становища українських земель на початку ХХ століття :
«На шахівниці політики Європи Україна не є навіть нікчемним пішаком »
VIII. Підведення підсумків уроку
Відкритий мікрофон (1 хв.).
Висловіть свою точку зору, чи могла Україна сама вирішувати свою долю на той час ? чи були готові до цього політики ?
Який висновок ми можемо зробити ?
Опрацювати параграф 1
Виконати завдання за рівнями :
На 4-6 балів: виконати завдання 1,2 сторінка 18, пройти тестування в форматі ЗНО (посилання на сайті «Нові знання»)
На 7- 9 балів : у зошиті заповнити таблицю «Національний рух на західноукраїнських землях »
На 10 – 12 балів : у зошиті заповнити таблицю «Національний рух на західноукраїнських землях»
+ творчє завдання міні-повідомлення (2 -3 хвилини)
Хлопці:«Бойовий шлях Українських січових стрілців » Дівчата : «Історія пісні: «Ой у лузі червона калина »