"Український віночок. Визначення числа і роду іменників."

Про матеріал
Інтегрований урок з літературного читання і української мови Тема. Український віночок. Визначення числа і роду іменників.
Перегляд файлу

 

 

Інтегрований урок з української мови та літературного читання для 4 класу

 

Тема. Український віночок. Визначення числа і роду іменників.

 

Мета:

  1. Формувати предметні (мовну і мовленнєву) компетентності:
  • актуалізувати знання учнів про іменник;
  • формувати уміння знаходити іменники у реченні, визначати рід і число іменників.
  1. Формувати ключові компетентності:
  • комунікативну (розвивати в учнів мовленнєве чуття, культуру мовлення), уміння вчитися (формувати індивідуальний досвід участі учня в освітньому процесі, вміння, бажання організувати свою працю для досягнення успішного результату, оволодіння вміннями та навичками саморозвитку, самоконтролю та самооцінки);
  • громадянську (виховувати любов до рідної мови, культури українського народу)

 

 

                                                              Хід уроку

І. Вступна частина

 

1.Організаційний момент

 

Гра «Одне одному – разом!»

 

Біля школи на перерві

Дітлахів гурти (веселі).

Одні бігають, стрибають,

Інші щось (розповідають).

Дехто весело (сміється),

Бо у них усе вдається.

Раптом продзвенів дзвінок,

Всі побігли на (урок).

На уроці працювати будем,

І знання міцні здобудем.

 

2.Каліграфічна хвилинка

 

- Закінчить вірш

 

Ой, цвіте на Україні красне літо.

Ой, збирають чорноброві в гаю квіти.

В’яжуть стрічку й квіточку в стіжок,

Щоб до танцю вбратись в оберіг – (вінок).

                                           Ю.Терен

 

- Запишіть каліграфічно слово «вінок».

 

 

 

 

 

ІІ. Основна частина

 

1.Актуалізація опорних знань

 

А)Кластер

- Давайте пригадаємо, що ми знаємо про іменник?

Б))Вправа «Асоціативний кущ»

 

2.Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

  • Тема нашого уроку: «Визначення числа і роду іменників». Але урок буде незвичайний. Ми будемо проводити дослідження тексту (із збірки для позакласного читання) «Український віночок», який ви читали вдома. Під час цього дослідження ми будемо знаходити іменники і визначати їх число  і рід.
  • Чи хочете ви створити власний український віночок для нашого класу?
  • Тоді до роботи, мої маленькі дослідники і знавці української мови та літератури!

 

 

 

 

 

3. Робота з текстом «Український віночок» Ольги Кириченко

 

А) Гра «Так чи ні»

- Це вірш.( Ні.)

- Автор – Ольга Кириченко. (Так.)

- У віночку 12 квіток. (Так.)

- Довжину стрічок вимірювали за довжиною руки. (Ні. За довжиною дівочої краси.)

- Дівчина-сирота вплітала голубі стрічки. (Так.)

 

Б)Дослідження

 

- Сьогодні ви приготували квітки і стрічки, про яких йшла мова у тексті. Вони із завданнями для класу. Даємо відповіді на питання, записуємо назву квітки.

(Кожна квітка і стрічка прикріплюється до дошки. До кінця уроку утворюється малюнок віночка.)

 

Символ нескореності – деревій.

Символ життя – барвінок.

Символ здоров’я – безсмертник.

Символ материнської любові – цвіт вишні та яблуні.

Символи віри, надії, любові – ружа, мальва, півонія.

Символ здоров’я – ромашка.

Символ гнучкості та розуму – хмель.

Символи людської відданості –васильки, любисток.

 

В) Визначення роду іменників

 

- Ми записали назви квітів. Яка це частина мови? (Це Іменники)

- Визначимо число і рід кожного з них.

Деревій –одн., ч.р.

Барвінок –одн., ч.р.

Безсмертник – одн., ч.р.

Вишня – одн., ж.р.

Яблуня – одн., ж.р.

Яблуня – одн., ж.р.

Ружа – одн., ж.р.

Півонія – одн., ж.р.

Хмель – одн., ч.р.

Любисток – одн., ч.р.

Васильки – множина.

Ромашка -  одн., ж.р.

 

 

4.Руханка «Гоп, гоп, чок, чок, український гопачок…»

 

5.Дослідження

 

- Продовжуємо наше дослідження. Тепер визначемо  якого кольору стрічки  в’язали в український віночок.

(Діти задають питання, отримуємо відповідь, кріпимо стрічку до віночка на дошці.)

 

 

Символ землі-годувальниці – коричнева.

Символ сонця –жовта.

Символ краси і молодості –зелена.

Символ неба і води – голубі та сині.

Символ хліба – оранжева.

Символ мудрості –фіолетова.

Символ душевної щедрості –малинова.

Символ достатку – рожева.

 

  • Кольори стрічок – це іменники? (Ні, це прикметники.)

 

  • Утворимо речення з цими прикметниками.

У віночок дівчата вплітали коричневу, жовту,зелену,голубу, синю, оранжеву,фіолетову,малинову,рожеву стрічки.

 

  • Якими членами речення виступають кольори стрічок? (Другорядні однорідні члени речення). Підкресліть їх.

 

6. Узагальнення отриманих знань

 

- Спишіть  перший абзац, визначте рід і число іменників.

 

    Мабуть, кожна дівчинка (одн., ж.р.) вміє плести віночок (одн., ч.р.) – із жовтих сонечок-кульбаб, із кленових листочків (множ.) – короною (одн., ж.р.) чи просто з’єднати в барвисте коло (одн., с.р.) лісові й лугові квіти (множ.).

 

ІІІ. Заключна частина

 

1.Слово вчителя

 

Час промчався дуже стрімко,

Закінчилася мандрівка.

Дивовижний світ краси

В юнім серці пронеси.

Бо в природі, як не дивно, все в гармонії, чарівно.

Тож люби свій рідний край

І побільше пізнавай.

Серцем, пензлем, вчинком, словом,

Щоб усе було чудово!

 

Подивіться, який чудовий віночок ми з вами зробили!

 

2.Рефлексія

- Чи корисним був для вас цей урок? (Які знання отримали?)

- Чого навчилися?

- Чи бажаєте і надалі пізнавати цікавинки рідної мови?

 

 

docx
Додано
3 червня 2021
Переглядів
589
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку