Умови виникнення та припинення горіння.

Про матеріал
Розширювати уявлення про оксиди як продукти горіння, процес горіння, мимовільне окиснення на прикладі складних речовин; пояснити умови виникнення та припинення горіння, механізм дії засобів пожежогасіння, заходи протипожежної безпеки в побуті і на виробництві; розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій взаємодії кисню з простими та складними речовинами;поглиблювати знання про склад складних речовин на прикладі оксидів; удосконалювати навички складання формул бінарних сполук, виховувати свідоме ставлення до навчання.
Перегляд файлу

Урок №                                                                                                                                   Дата:

Тема: Умови виникнення та припинення горіння.

Мета: Розширювати уявлення про оксиди як продукти горіння,  процес горіння, мимовільне окиснення на прикладі складних    

речовин;  пояснити умови виникнення та припинення горіння, механізм  дії засобів пожежогасіння, заходи протипожежної

безпеки в побуті  і на   виробництві;  розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій  взаємодії  кисню з простими та складними речовинами;поглиблювати знання про склад складних речовин на прикладі  оксидів; удосконалювати навички складання формул бінарних сполук, виховувати свідоме ставлення до навчання.

Тип уроку: Комбінований.  

Обладнання: Роздатковий  матеріал ( універсальні дидактичні  картки,  періодична система хімічних елементів, алгоритм

 розв’язку   задач на визначення масової частки елемента в речовині картки  з завданнями самостійної роботи .

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань

     « Обери зайве », учні обирають зайвий вираз з тріади  і пояснюють свій вибір:

1.   Безбарвний газ, легший за повітря, підтримує горіння.

2.   Найвища валентність - ІІ,   неметалічний елемент,  належить до ІІ групи   періодичної системи.

3.   Газ без смаку, малорозчинний у воді, при температурі 0 С стає рідиною.

4.   Молекула складається з двох атомів,  Мr = 32,  при освітленні сонячними променями молекула руйнується.                    

 5.  tпл= - 218С,    tкип= -183С,   газ з характерним запахом.

 6.  Хімічний символ – О,   Аr = 16,  валентність – VІ

ІІІ. Узагальнення  знань.

      «Незакінчені речення»

1.   Хімічна реакція за участю одного реагенту з утворенням кількох продуктів    реакції – розклад

2.   Поняття «каталізатор» увів вчений – шведський хімік Берцеліус

3.   Речовини, які прискорюють хімічні реакції, але не входять до складу їхніх  продуктів – каталізатори

4.   Біологічні каталізатори, які прискорюють хімічні реакції у живих організмах –  ферменти

5.   Термічним розкладом перманганату калію кисень вперше добув – Шеєле

6.   Термічним розкладом меркурій(ІV) оксиду кисень добув – Прістлі

7.   Хімічна реакція за участю кількох реагентів з утворенням одного продукту реакції – сполучення

8.   Складні речовини, утворені двома елементами, одним з яких є Оксиген – оксиди

9.   Реакції речовин з киснем – окиснення

10. Реакції окиснення, що супроводжуються виділенням тепла і світла – горіння

11. Способи збирання кисню – витіснення повітря,  витіснення води

12. В лабораторії кисень добувають розкладом – оксигеновмісних сполук

      Робота в парах за  універсальними дидактичними картками

           (прочитати формули оксидів, дати їм назви)

     « Ланцюжок ». Дописати рівняння хімічних реакцій ( робота біля дошки )

      Р    +   О2                         С    +   О2

      В    +   О2                         Аl   +   О2

      Nа  +   О2                        Мg  +   О2

      Сu  +   О2                        Н2   +   О2

      Самостійна робота ( завдання на картках )

ІV. Вивчення нового матеріалу. 

      « Асоціативний кущ »  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Повідомлення теми уроку.

  « Читання тексту з позначками »

    +     відома інформація                         -    невідома інформація

    !      цікаво                                              ?    незрозуміло

      Читаємо текст, робимо помітки та пояснюємо їх.

      « Шпаргалка » (запис у зошит)

 

Умови виникнення горіння

Умови припинення горіння

- нагрівання речовини до температури  займання

- охолодження речовини

- доступ кисню

 

- припинення доступу повітря

 

  « Метод «Прес »

     Яке значення процесу горіння для людини? Як ти вважаєш? Я вважаю, що горіння має позитивне значення для людини, тому що під час горіння виділяється тепло. Наприклад, під час горіння  вугілля, в котельні нашої школи, виділяється тепло, яке обігріває приміщення в якому ми навчаємось. Отже, процес горіння приносить нам користь. (Учні висловлюють свої думки)

А чи завжди цей процес приносить користь?

      « Шпаргалка »

 

Причини виникнення пожеж

Наслідки пожеж

дитячі пустощі з вогнем;

паління в ліжку;

порушення правил зберігання;

горючих і легкозаймистих речовин;

несправності електропроводки;

необережне поводження з електропобутовими нагрівальними приладами;

пошкоджене пічне опалення;

необережне поводження з вогнем в лісових масивах.

 

вигорання лісових масивів, загибель тварин, птахів, рослин;

загибель людей;

знищення майна. будівель;

отруєння навколишнього середовища.

 

Фактори пожежі:

відкритий вогонь;

висока температура;

токсичні отруйні  продукти горіння;

нестача кисню.

   Засоби гасіння пожежі:

вода

пісок

ковдра

вогнегасник

Горіння складних речовин

Ми говорили про горіння простих речовин і про продукти їх реакцій. А що утворюється при горінні складних речовин, наприклад газу метан? Як продукти реакції утворяться? Як  ви вважаєте?

  « Метод «Прес »

       СН4 + О2 → СО2 + Н2О

       С + О2 → СО2

       Н2 + О2 → Н2О

  Перетворити схеми реакцій на рівняння .

   « Шпаргалка »

При горінні складних речовин утворюються оксиди  хімічних елементів, що входить до складу складної речовини.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

     « Кубування ». Питання записуються на гранях куба.

1.Умови виникнення горіння

2. Припинення горіння

3. Причини виникнення пожеж  

4. Наслідки пожеж

5. Засоби гасіння пожежі

6. Правила ТБ

    Дописати  рівняння  реакцій горіння, дати назву продуктам ( робота біля дошки ):

    С2Н6  +   О2 

    Н2S    +   О2    

    Знайти масову частку Оксигену в оксидах, що утворилися.

      ω(Е) =

       ω(O) =

       ω(O)=

       ω(O)=

VІ. Домашнє завдання.                                                                                                     

       Вивчити параграф

VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
20 березня 2019
Переглядів
4632
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку