Unit 4. The World of nature.
Тема уроку: Цікавий світ тварин.
Мета:
• навчальна: тренувати учнів у вживанні навчального матеріалу попередніх уроків; закріпити знання лексичних одиниць за темою «Тварини»,
• розвиваюча: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережливість, розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність, мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні,розвивати соціокультурну компетенцію;
• виховна: виховувати почуття любові до тварин та природи, зацікавленість у розширенні своїх знань, поєднання навчального матеріалу з життям, загальну культуру учнів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1) Привітання.
- Good morning children! I am glad to see you. And what about you? Are you ready for the English lesson?
2) Повідомлення теми і мети уроку.
- Today we’ll have an unusual and interesting lesson. We are going to travel to the Animal Planet. Can you guess who lives on this planet? Right! Animals and birds live there. You’ll know many new facts from their life at our lesson. We’ll learn a lot of useful information about our friends. During our lesson we will stop at the different stations to do some tasks.
- Наше завдання зараз - об’єднатися в 3 команди
- Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Нас чекає подорож до чарівної країни, яка називається Animal Planet .
II. Основна частина уроку.
1 Zoo station.
First stashion a zoo. Давайте прогуляємося по зоопарку. Яких тварин ви бачите?
Take the poster away and ask pupils to try to remember as many words as they can.
P1: - I can see a cow on the ….
P2: - I can see a cow, a duck on the …
P3: - I can see a cow, a duck, a chicken on the …etc.
Oh, look, who is this? It is a snake.
а) Командам дається змійка зі словами.
Завдання- знайти всі сховані назви тварин.
Foxesraccoonshenstigerspigshorsesparrotscatsdogsrabbitsbearslionswolves
2. The second station is «Riddles». Reading and Writing.
Наступне завдання- відгадайте загадки:
3.The third station is «Dancing».
Do you like dancing? Let’s dance! Фізкультхвилинка із використанням інтерактивного відео «Happy Campers»
б) Гра «Do you know animals».
Кожен учень повинен скласти та написати речення про тварин за опорною таблицею.
Use these words and complete the table:
A cat\ A dog
|
likes milk. |
|
likes bones. |
A bear |
sleeps in winter. |
A cow |
gives milk. |
A snake |
hasn’t got legs. |
A frog |
is green. |
A zebra |
has black and white stripes. |
An owl |
doesn’t sleep at night. |
Next station is «Secret Station».
а) це станція секрет.
There are a lot of pictures with animals. Your task is to choose an animal and to describe it. OK?(Опис тварини). Ask pupils to look at the picture and describe the animal.
Група 1. A kitten.
Група 2. A parrot.
Група 3. A squirrel.
ІІІ. Заключна частина уроку.
Домашнє завдання.
Рrepare the description of the animal.
Підведення підсумків уроку.
So, children, our travelling is going to the end. You were very active and that’s why I’ll give you high marks today. And now? Tell me please. Do you like our today’s travelling? Thank you very much and have a good day. Bye-bye, my dear friends.