Урок - диспут за темою: "Роман Оскара Уайльда "Портрет Доріана Грея"- книга моральна чи аморальна? "

Про матеріал
Урок - диспут зарубіжної літератури у 10 класі за темою "Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея". Рівень стандарт. Форма диспуту надає можливість кожному учневі аргументовано відстоювати свою власну позицію по відношенню до поставленої проблеми.
Перегляд файлу

Тема. Урок- диспут за темою: « Роман Оскара Уайльда

«Портрет Доріана  Грея» можна вважати моральною чи аморальною книгою?»

Мета:  допомогти зрозуміти сутність образів роману,образ  головного героя, допомогти учням розкрити специфіку зображення теми кохання в романі, символіку образів , її значення; розвивати культуру мовлення, критичне мислення, уміння характеризувати  образи - персонажі; формувати вміння вести дискусію, обґрунтовувати свої думки; виховувати культуру спілкування, толерантність, естетичні смаки.

Тип уроку: урок розвитку мовлення.

Епіграф:                                       Краса душі надає чарівності навіть

                                         непоказному тілу,точнісінько так,

                                           як потворність душі покладає на

                                             найчудовішу статуру і на                                     

                                                 найпрекрасніші члени тіла якийсь

                                                     особливий відбиток,

                                                           який викликає в нас незрозумілу відразу.

                                                                                                      Г. Лессінг

Хід уроку

І Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку

Робота з епіграфом

Слово вчителя

- Англійський письменник кінця ХІХ- поч. ХХ ст. Оскар Уайльд у своєму інтелектуальному романі «Портрет  Доріана Грея» порушує досить складні філософсько – естетичні й моральні проблеми, замислюючись на співвідношенням і роллю краси та моралі в житті особистості. Сьогодні на уроці і ми торкнемося цих проблем.

- Король життя, принц парадоксів, він захотів скуштувати плід з кожного дерева у світовому саду. Уайльд намагався протистояти всьому офіціозному, все буденне його дратувало, все огидне – відштовхувало. Єдине, що рятувало від сірої буденності – Мистецтво, яке було для нього храмом Краси, де завжди багато радості і де можна забутися від жахів світу. Давайте пригадаємо основні відомості з його біографії.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Тест за біографією Оскара Уайльда

1. В якому місті народився О. Уайльд?

А Парижі;

Б Лондоні;

В Дубліні;

Г Манчестері.

2. Його батько був:

А юристом;

Б лікарем;

В буржуа;

Г судновласником.

3. Псевдонім «Сперанца», який мала мати Уайльда означає:

А надія;

Б віра;

В любов;

Г мудрість.

4.В якому університеті навчався Оскар?

А Гарварді;

Б Ліверпулі;

В Трініті;

Г Оксфорді.

5. За який твір О. Уайльд одержав першу нагороду?

А поема «Равенна»;

Б казку «Гранатовий будиночок»;

В роман «Портрет Доріана Грея»;

Г казку «Зоряний хлопчик».

6.У роки навчання захоплювався культурою:

А античності;

Б Середньовіччя;

В Відродження;

Г романтизму.

7. Став редактором журналу:

А «Світ політики»;

Б «Світ жінки»;

В «Ранок»;

Г «Дзвін».

8. У якому році було опубліковано роман «Портрет Доріана Грея»?

А 1879;

Б 1889;

В 1890;

Г 1891.

9. Упродовж якого часу було написано роман «Портрет…»?

А місяця;

Б тижня;

В трьох років;

Г трьох тижнів.

10. Ім’я художника, який намалював портрет Доріана:

А Боб;

Б Безіл;

В Білл;

Г Вейн.

11. Хто з письменників позитивно оцінив його журналістську діяльність?

А Е. По;

Б В. Гюго;

В Б. Шоу;

Г Ш. Бодлер.

12. Уайльд був представником:

А англійського романтизму;

Б англійського реалізму;

В англійського символізму;

Г англійського раннього модернізму.

Учні здійснюють взаємоперевірку робіт.

ІV. Робота над темою уроку

1. Складання «сюжетного ланцюжка» твору  (колективний переказ змісту твору, який можна супроводжувати відео фрагментами із кінофільму «Портрет Доріана Грея»)    

1. Приїзд Грея, «чистого» й невинного.

2. Зустріч з Безілом.

3. Вплив лорда Генрі на душу Грея, спокуси.

4. Малювання портрета.

5. Зустріч із Сибілою Вейн, знайомство, холодність у відносинах.

6.Здійснення бажання Грея – життя в насолоді.

7. Самогубство Себіл Вейн.

8. Відображення змін на портреті.

9.Убивство Безіла.

10. Шлях насолоди, розпусти й деградації, вплив на інших людей.

11. Самогубство Алана Кембела.

12. Знищення портрета і смерть – убивство власної совісті, душі.

Вчитель: Подумайте і дайте відповідь:

- Хто мав вплив на життя юнака?

 2.Словникова робота

Гедоніст – людина, яка живе,намагаючись отримати якомога більше насолоди від життя.

Естет – людина,яка звертає особливо увагу на естетичні явища, будує життя за принципами прекрасного.

3.Випереджувальне завдання (пошуково - дослідницька робота в групах)

І група

(Лорд Генрі – гедоніст)

Англійський аристократ,самий справжній салонний апостол насолоди і розкошів.  З перших сторінок роману одержує перемогу за душу та красу юнака. «Прекрасне у житті – це насолода почуттів, треба лише дати вияв кожному почуттю, втілити кожну мрію». «Єдиний спосіб позбутися спокуси – піддатися їй» (улюблений парадокс письменника). Лорд – тонкий психолог і дуже добре знається на людях. Він відразу полонить їх.

Так стається  і з Доріаном. Він говорить: «Краса – це одна з великих істин світу, як сонячне світло, як весняна пора, як відбиття у водах тої срібної шкарлупи, що ми звемо місяцем. Краса – це поза всякими сумнівами. (…)

Час – ревнивий, він зазіхає на ваші троянди і лілеї. Ваше лице стане жовтавим, щоки позападають, очі потьмяніють. Ви будете неймовірно страждати… О! Розкошуйте часом, доки юні! ». Для нього Доріан стає красивою іграшкою.

ІІ група

(Безіл Голуорд -  художник - естет)

Художник – втілення ідеї служити мистецтву. Він творить красу. У Безіла гаряче, чуйне серце і добра,щира душа, яку він вкладає в кожний свій твір. Портрет  Доріана – найкраще його творіння. Він спочатку не хоче нікому його показувати, не хоче відкривати власну душу. Він обожнює Доріана, стає йому другом. Він намагається застерегти його від такого способу життя, який потребує насолод різного роду за будь – яку ціну. Він не міг передбачити, як трагічно закінчиться його візит до того, хто надихнув його на створення найкращого полотна. Художник страждає від того, що відчуває страшенний розрив між ідеальним змістом, який він вклав у своє творіння, і життям, що розбиває його мрії, не дає йому змоги бути щасливим.

ІІІ група

(Доріан і Сибіл Вейн)

Кохання до Сибіл він відчував доти, поки бачив у ній літературну героїню: Джульєтту, Офелію, Розалінду, Беатріче, Корнелію. А дівчина палко покохала молодого красеня. Вона не могла пережити того, що Грей грубо відштовхнув її і випила отруту. Під впливом лорда Генрі він позбавляється переживань: «Якби я прочитав це у книжці, я ридав би! А от тепер, коли це сталося у житті, і сталося зі мною воно виглядає занадто дивовижним, щоб проливати сльози». Це був перший вияв жорстокості, що започаткував зміни на портреті. Він втрачає душевний спокій. Подвійне життя, яке він веде, страх, що хто - небудь побачить портрет і розгадає його таємницю заганяє його в глухий кут, штовхає на нові злочини проти своєї совісті.

ІV група

  (Символіка, пов’язана з портретом)

 Саме портрет стає символом людської душі, що стала занадто потворною. Через зміни на портреті автор змальовує моральну деградацію головного героя. Портрет стає символом гріхопадіння не тільки головного героя. Автор імпресіоністичними засобами створює узагальнений символ – портрет людського гріха.

3. Дискусія за романом О. Уайльда

- Чи можна вважати аморальною книгою роман «Портрет Доріана Грея»?

- У романі є згадка  про «отруйну книгу», що негативно вплинула на головного героя твору і підштовхнула його до аморальних вчинків, до виправдання  людських пороків. Тож, можливо, цей твір також є такою книгою, як стверджували  сучасники письменника.

4. Складання дискусійної сітки Алверманна (робота у зошитах)

Так

Ні

Проблема

Книга є аморальною,тому що автор проголошує насолоду як вищий сенс існування, закликає «спробувати все», наголошує на тому, що від життя молодь повинна поспішати отримати все будь – якою ціною.

Звільняючи красу від моралі, автор застерігає, як таке вивільнення діє на особистість. За скоєне розплачується портрет( тобто душа). Що бридкіші вчинки, то відразливішою стає душа. Гине душа – гине й людина. Роман має велике повчальне значення.

 

 

 

У передмові  до роману письменник зазначив: «Немає книг моральних або аморальних. Є книги добре написані або погано написані. Ото й усе», «Митець не має етичних уподобань». Мабуть ці вислови й дали можливість звинуватити Уайльда в аморальності. Усе залежить від читача, які уроки він виносить для себе з прочитаного.

V. Підсумки  уроку

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон». 

Продовжити речення: Образ Доріана Грея змусив мене замислитись над…

(сенсом нашого буття, чи варто продавати душу заради вічної молодості,над цінністю кохання, що важливіше: зовнішня чи внутрішня краса, над мотивом дружби, над цінністю справжніх почуттів, що є щастя для людини).

VІ. Домашнє завдання

 Підготуватися до контрольної роботи за темою «Роман ХІХ століття. Творчість Ф. М. Достоєвського та О. Уайльда».

 

docx
Додано
9 березня 2019
Переглядів
9040
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку