Урок - екскурсія
з математики
3 клас
Тема уроку. Закріплення прийомів складання і віднімання трицифрових чисел.
Учитель початкових класів
вищої кваліфікаційної категорії,
старший учитель
Романенко Інесса Володимирівна
Тема уроку. Закріплення прийомів складання і віднімання трицифрових чисел.
Мета: повторити і закріпити прийоми складання і віднімання трицифрових чисел.
Завдання :
- закріплювати знання дітей по нумерації багатозначних чисел;
відпрацьовувати навички складання і віднімання трицифрових чисел, вправляти в перевірці дій складання і віднімання; вирішувати завдання геометричного змісту; формувати уміння аналізувати завдання, пояснювати хід розв’язання, будувати план розв’язання задачі; відпрацьовувати обчислювальні навички, сприяти розвитку навичок самостійної роботи;
- розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, підтримувати інтерес до уроків математики;
- виховувати самостійність, охайність, почуття колективізму, прищеплювати любов до природи.
Тип уроку : урок закріплення знань.
Обладнання: комп'ютер, телевізор, підручники, зошити, картки-завдання для групової роботи, картки для диференційованої роботи, смайли.
I. Організаційний момент 1 слайд
Заливається дзвінок
Він покликав на урок
добре працювати,
Математиці навчатись.
- Сьогодні ми відправимося на екскурсію. Немає школяра, який би не чув це слово. А як ви розумієте його лексичне значення? Що таке"екскурсія"? (Екскурсія - колективне або індивідуальне відвідування чогось: музею, виставки)
- А для чого проводять екскурсії? (Щоб знати історію і культуру свого міста, його культурну спадщину; бути освіченими, ерудованими людьми.)
- Як називають фахівця, що веде екскурсію? (екскурсовод, гід) Слайд 2
Вашим екскурсоводом сьогодні буду я.
-А як називають учасників екскурсії? (екскурсанти)
-Якими мають бути "хороші" екскурсанти? (уважними, спостережливими, допитливими, які вміють слухати). Але спочатку перевіримо, чи готові ви відправитися на екскурсію.
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання. слайд 3
Приготуйте сигнальні картки, перевірте, чи так у вас виконано домашнє завдання?
№ 720 - прочитайте відповіді.
881 885 881
781 785 875
№ 823
1) 12-5 = 7 (с.) - учениця.
2) 12 + 7 = 19 (с.) - разом.
3) 19 • 5 = 95 (с.)
(12-5 + 12) • 5 = 95 (с.)
Відповідь: 95 сорочок пошиють за 5 днів.
Молодці! Бачу, що ви готові до екскурсії.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.
Під час екскурсії ми виконаємо багато цікавих завдань, які допоможуть закріпити знання про трицифрові числа, про прийомах додавання і віднімання, вміння розв’язувати задачі, а також зустрінемося з цікавими експонатами. А куди будемо подорожувати і до кого ми дізнаємося, коли розшифруємо ребуси.
1. Робота в групах.
Працювати будете в групах. Але для початку згадайте правила роботи в групі. слайд 4
слайд 5
Розв’жіть приклади. Відповіді розташувати в порядку зростання.
Е |
160 + 120 |
С |
670-300 |
В |
750-540 |
А |
510 + 230 |
Н |
890-440 |
-А де в першу чергу з'явиться Весна, дізнаємося, розшифрувавши наступне слово.
Розв'яжіть вирази и розташуйте відповіді в порядку убування.
І |
150 + 72 : 8 |
С |
135-45:9 |
Л |
6 · 8 + 200 |
- Отже, ви здогадалися, що наша екскурсія - в ліс. Ми сьогодні під час екскурсії - гості лісу. Згадайте, як треба себе вести в лісі?
- Дотримуйтесь цих правил, і ви отримаєте задоволення від прогулянки лісом.
- Відгадайте, які птахи одними з перших повертаються з вирію?
Загадка. Він прилітає щороку
Туди, де будиночок на нього чекає.
Чужі пісні співати вміє,
А все ж голос свій має.
Шпак Слайд 6
- А де вони влаштовують своє житло? (В дуплах дерев, в шпаківнях)
В гості до лісу ми підемо зі шпаківнями і дуплянками зробимо подарунки для шпаків, (малюнки: шпак, шпаківня, дуплянка). Слайд 7
2. Усне розв’язання задач. Слайд 8
Коли перелітні птахи пролітали над лісом, вони дізналися деякі новини, і принесли їх на крилах нам. Усне розв’язання задач.
(Візьміть планшети, запишіть відповідь і покажіть мені).
а) Щоб повечеряти, вовкові достатній 2 кг м'яса, але якщо ВІН голодував, то може
з'їсти в 5 разів більше. Скільки кг м'яса може з'їсти голодний вовк? (10)
б) Маленька мишка, яка живе під корінням дерев, робить запаси на зиму. У нірці
однієї мишки було знайдено 5 кг насіння. скільки кг насіння перенесут в свої
нірки 6 мишей? (30)
в) Бабак спить 6 місяців в році, це в 2 рази більше часу сну їжачка. Скільки місяців
спить їжачок? (3)
г) Маса яйця сороки 9 грамів, це в 3 рази менше маси яйця фазана. Яка маса яйця
фазана? (27)
д) На уроках праці школярі виготовили для птахів 18 шпаківень, це в 3 рази
більше, ніж дуплянок. Скільки дуплянок виготовили школярі? (6)
Скільки усього виготовили шпаківень и дуплянок? (24)
III. Робота над матеріалом уроку.
1. Зустріч з «Струмочком». Слайд 9
Ми підійшли до струмка. Щоб перейти струмочок, потрібен місток. Для його будівництва нам знадобляться дошки. Якої довжини вони будуть, ми дізнаємося, розв’язавши приклади.
Працювати будете в парі. Згадайте правила роботи в парі.
Робота в парі. Слайд 10
439 + 275 = 714
900-186 = 714 = 7 м 14 см
(У дітей картки, приклади записують в зошит, одна пара за дошкою)
Висловіть довжину дошки в метрах і сантиметрах. Слайд 11
Молодці! Ми знайшли дошки і можемо можем вирушати в дорогу.
Слайд 12
2. Зустріч з «Совою» і «Шпаком».
Зайшли в ліс, розвісили шпаківні і побачили на гілці сову і шпака, які сперечалися, хто з них приносить більше користі природі.
- Яку користь приносить Шпак? (Очищає дерева від гусениць)
-А яку користь приносить Сова? (Знищує гризунів, зберігає зерно). Давайте допоможемо їм вирішити їхню суперечку. Слайд 13
Розділимося на дві бригади:
«Шпак» «Сова»
Розв’язання рівнянь.
Скільки шкідників знищує Скільки гризунів знищує Сова
1 шпак за 1 місяць? за 1 місяць?
Х + 120 = 680 X-220 = 340
X = 560 (г) X = 560 (г)
-Виразіть в грамах.
3. Фізкультхвилинка.
Ми вийшли на галявину, де веселилися лісові жителі - раділи наближенню
Весни. Ми повеселимося теж. (Музична фізкультхвилинка. ) Слайд 14
3. Зустріч з «Зайчиком». Слайд 15
А) Зайчик дуже засмучений, він забув назви геометричних фігур, з яких складається. Назвіть фігури. (Багатокутники, квадрат, прямокутник, трикутник, коло, промінь, відрізок, овал)
- Як назвати, одним словом прямокутник, квадрат, трикутник? Багатокутники
- Які геометричні фігури не відноситься до багатокутників?
Б) Але це ще не все. Він не може розв’язати задачу, яку йому задали в лісовій школі.
(Розв’зуємо колективно) Слайд 16
1) 307-295 = 12 (кг) - заєць.
2) 262-12 = 250 (кг) - ведмідь.
3) 295-250 = 45 (кг) - вовк
2 спосіб
1) 307-262 = 45 (кг) - вовк
2) 295-45 = 250 (кг) - ведмідь.
3) 262-250 = 12 (кг) - заєць.
Молодці! Зайчик говорить вам спасибі, за допомогу. Вирушаємо далі. Нас зустрічає лісник. Слайд 17
4. Геометричний матеріал. Зустріч з Лісником.
- Хто такий лісник?
Бригада «Дубок» підготувала повідомлення про професію ліснік. Ліснік - це людина, яка садити, доглядає, вірощує, підбірає рослини и лишь потім утворюється ліс.
Він попросив нас допомогти йому знайти периметри ділянок, на яких ростуть молоді саджанці.
Знаходження периметра різних геометричних фігур.
Робота в групах.
Учні іляться на шість бригад. (Завдання кожній бригаді різні на окремих картках).
1. Бригада «Липка» - 22 м
2. Бригада «Осинка» - 24м
3. Бригада «Берізка» - 28м
4. Бригада «Горішок» - 26м; Слайд 18
5. Бригада «Ялинка» - 20м
6. Бригада «Дубок» -24м
-Що таке периметр?
(Бригадир кожної бригади повідомляє результат)
Лісник залишився дуже задоволений нашою допомогою.
- А нам пора повертатися додому.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ. Слайд 19
- Діти, вам сподобалася наша екскурсія?
- Ви були дуже хорошими, розумними, уважними екскурсантами.
- Ви молодці! Дякую за роботу! Урок закінчено.