Урок-експедиція (заочна) до річки Плоска
«Водойми рідного краю»
Мета. Формувати в учнів поняття «річка», збагатити знання новою інформацією про річку Плоску, рослин і тварин водойм; розвивати вміння визначати правий і лівий береги, спостережливість; виховувати любов до природи рідного краю, бережливе ставлення до неї.
Обладнання: схема річки, фотографії «Рослинний і тваринний світ Хмельниччини», слайди «Річка Плоска», інтерактивна дошка, індивідуальні картки із завданням, схема річки, виставка книг «водні багатства Хмельниччини».
Хід уроку
І. Організація класу (побажання в колі).
ІІ. Вступна бесіда вчителя.
Рідний край! Дорога серцю земля батьків і прадідів наших. Сьогодні ми відправляємось в наукову експедицію, щоб побачити красу нашої землі.
До експедиції потраплять тільки ті учні, хто відгадає загадку.
Тече, тече, - не витече,
Біжить, біжить – не вибіжить.
(річка)
- Що це? Чому ви так думаєте? Тепер ви всі є членами наукової експедиції. Ось квитки «Юний мандрівник», а в них завдання.
Завдання
(учні працюють в групах)
1. Назва річки, яка протікає біля вашого села.
2. Поверхня суші, по якій вона протікає.
3. Як тече вода?
4. Коли буває найбільше води в річці?
5. Які рослини ростуть біля берега, які – на дні річки?
6. Які тварини живуть у річці? Що їх приваблює?
7. Як використовує й охороняє річку населення вашої місцевості?
Молодці! Вірно відповіли на питання. А щоб далі мандрувати, треба дізнатись про зміни, які відбулись в неживій і живій природі, в житті рослин і тварин за останній тиждень.
(Розповідь фенолога і синоптика)
- Яким повинен бути мандрівник? (сміливим, знаючим, спостережливим, добрим, дружнім)
Наш девіз «Люби і знай свій рідний край!».
А ось і дорога, яка веде до річки. Іти по ній зможуть лише ті, хто відгадає загадки.
1. Хто на зиму роздягається?
А на літо одягається? (Рослина)
2. Взимку спить, а влітку шумить. (Дерево)
3. Який колір допоміг йти по дорозі? (Зелений)
Молодці! А тепер ми спускаємось вниз до річки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Повідомлення:
Природознавець1
(використання мультимедіа)
Наше село Шаровечка знаходиться на горбистій місцевості. Воно гарне і велике. Біля села в мальовничій плоскій долині протікає річка Плоска – притока Південного Бугу.
Річка Плоска належить до басейну річки Південний Буг і є її правою притокою. Довжина її становить 30 км. У неї 31 притока загальною протяжністю 79 км. Свій початок вона бере західніше села Хоминців. У селі Чабани утворює невеличкий ставок, а в Данюках ще менший.
У Водичках річка розливається у досить великий став, а потім плине все далі на схід, прийнявши у середній течії чотири притоки – дві ліві та дві праві. Ліва притока північно-східніше Водичок утворює два ставочки, а потім впадає в Плоску, яка в свою чергу західніше Волиці наповнює невеличкий ставок, а біля Малашівець і Шаровечки розливається у водосховище.
Природознавець 2
У нижній течії річка плине дуже повільно поблизу Мацьківців та Шаровечки. У Хмельницькому Плоска утворює своєрідну меандру. А біля парку ім.. Михайла Чекмана річка захована в камінні «береги». Саме тут Плоска впадає у Південний Буг. Долина цієї водної артерії має досить плоскі береги, широку заплаву, звідси, ймовірно, походить саме назва річки – Плоска.
Переважають тут опідзолені чорноземи. Однак можна виявити тут і сірі та ясно-сірі опідзолені ґрунти.
Природознавець 3 (Рослинний світ)
У басейні Плоскої збереглись невеликі дубово-грабові ліси і ліски. Їх нині можна побачити біля Хоминців, Водичок, Малашівців та у мікрорайоні Гречани м. Хмельницького. У долині річки панують суходільні та заплавні луки. На заплавних луках ростуть осока рання, тимофіївка лучна, мітлиця біла, куничник наземний, тонконіг лучний.
Природознавець 4 (Тваринний світ)
У Плоскій можна спіймати карася, верховодку, бичка, коропа, краснопірку, лина, ляща, окуня, пічкура, плітку, рибця, товстолобика, щуку і судака. Навесні можна побачити у воді і на березі річки різноманітних земноводних – жабу трав’яну, ставкову, гостро морду і озерну, кумкучервоночереву, ропух сіру і зелену, квакшу, часничницю, тритонів гребінчастого і звичайного. Часто облюбовують суходільні луки на горбах плазуни – ящірка прудка, зелена, живородна і вуж звичайний. У заплаві вдається виявити вужа водяного, черепаху болотяну, але не зустрічаються тут гадюки. Можна тут побачити птахів лук, боліт, водойм до 56 видів, птахів степу і полів -18 видів, птахів лісів – до 47 видів.
Серед ссавців є миша польова, кріт, їжак звичайний, заєць-русак, лисиця, полівка водяна, ондатра, хом’як, тхір степовий, пацюк сірий, нічниця ставкова, горностай, ласка, буро зубка і білозубка мала.
Фізкультхвилинка- «Танок каченят»
ІV. Виступ еколога 1
З побудовою водосховища на річці Південний Буг в стовбурі вулиці Рибалка природний Стан річки змінився в гіршу сторону, в зв’язку із застоєм води і зменшенням водообміну. Екологічний стан річки Плоска особливо погіршується в маловодні ріки в період літньої спеки, коли витрати річки бувають менші як витрати зливного стоку. Великою мірою в забрудненні річки є те, що зливові води поступають в річку без очистки. Окрім цього мають місце непоодинокі випадки самовільного підключення санвузлів до існуючих зливових каналізацій. В межах житлової забудови берег річки і річка засмічені побутовим сміттям.
Еколог 2
Річка Плоска для місцевого населення має велике значення, бо в її ставках вирощують рибу, займаються риболовлею. Випасають худобу на берегах, косять сіно і відпочивають. На сьогодні на річці необхідно створити захисні смуги – насадити дерево чагарникову рослинність. Це буде надійним захистом від замулюванням Плоскої продуктами водної площинної ерозії. Необхідно проводити просвітницькі бесіди з людьми, які не замислюються над збереженням свого довкілля. Їм слід усвідомити, що стан здоров’я річки і стан довкілля – це «якість» їх власного життя і стан їхнього здоров’я. Для цього потрібно залишати береги чистими та не кидати у воду сторонні предмети. Проводити регулярні рейди із розчищення забруднених ділянок та прибирання побутового сміття; облаштування джерел, що живлять річку.
V. Практична робота в парах.
Учні в блокнотах малюють схему річки, підписують назви її частин. Перелічують найістотніші ознаки річки (називають її складові частини, як тече вода).
1. Витік
2. Гирло
3. Русло
4. Правий берег
5. Лівий берег
А як ще називають річку? (Вічною мандрівницею)
Тож помандруємо далі разом з нашою мандрівницею. Діти продовжують йти берегом річки.
1. Гра «Знайди рослини, які ростуть біля берега річки, а які на дні річки» (малюнки: мати –й –мачуха, кропива, лопухи, осока, рогіз, ряска)
2. Гра «Відгадай!».
А) Один каже: « Побіжимо, побіжимо»
Другий каже: «Постоїмо, постоїмо».
Третій каже: «Похитаємось, похитаємось»
(Вода, берег, трава)
Б) Має клешні й довгі вуса,
Я і сам його боюся,
Бо щипає мов гусак,
Ну, а звуть щипаку …(рак)
VІ. Підсумок уроку.
Довідкове бюро 1
Річки – народне багатство. З давніх-давен горяни оселялися біля річок. Брали воду в річці, ловили рибу, сплавляли ліс по воді. По річках перевозять пасажирів і різні вантажі. В них водяться риба, водоплавні птахи.
Довідкове бюро 2
На землі багато води, але більша частина води – це солоні моря і океани. На 100 л солоної води припадає 2 л прісної. Якщо вода капає з крана по краплинах, то за місяць витікає 400 л води. Слідкуйте і добре закручуйте крани.
VІІ. Домашнє завдання.
Виготовити гербарій «Рослини, які ростуть на березі річки Плоска», виконати малюнок «Наша річка Плоска», скласти усно розповідь про експедицію до річки.

