Тема: Узагальнення знань на уроках зарубіжної літератури за повістю
М. Метерлінк « Синій птах»
Мета: здійснити контроль знань та розумінь творів, вивчених на уроках; розвивати читацький інтерес, увагу та пам’ять; створювати мотивацію навчальної діяльності учнів. Тип уроку: узагальнення та систематизація набутих знань та навичок
Форма проведення: гра
Хід уроку:
І. Організаційний етап
Учні по черзі з кошика витягують листи, на яких вказано назву команди.
Гуртуються в команди та обирають свого капітана.
Вчитель роз’яснює правила гри.
Гра складається з трьох турів:
За правильну відповідь у першому турі команда отримує 1б.
За правильну відповідь у першому турі команда отримує 2б.
За правильну відповідь у першому турі команда отримує 3б.
ІІ. Гра
Перший тур: «Так чи ні». На відповідь команді дається час 30 секунд.
Твердження:
Вчитель підбиває підсумки 1 туру та обговорює з учнями їхні помилки (якщо вони є)
Другий тур: «Один з трьох» На відповідь команді дається час 1 хвилина.
Твердження:
А) особливість дитячого світосприйняття – бачити казку за найбуденнішими предметами;
Б) думку про неможливість пізнання таємниць природи;
В) страх людини перед невідомим.
2. З якою метою Ніч і Кішка Пілета намагаються перешкодити Тільтіллю і Мітіль упіймати Синього Птаха:
А) з нелюбові до Феі Берилюни;
Б) зберегти зачинені двері;
В) завадити оволодіти таємницями природи, щоб не втратити власної незалежності.
3. Сцена Цвинтаря підтверджує, що:
А) страх людини – від незнання;
Б) потойбічне життя – прекрасне;
В) діти не здатні сприймати світ реально.
4. Яку думку підкреслює автор тим, що Тільтіль не знаходить казкового Синього Птаха, а допомагає одужати сусідці, подарувавши звичайну сіру горлицю, яка ощасливила її:
А) кожній предмет можна перефарбувати силою уяви;
Б) «лучше синица в ладони, чем журавль в полёте»;
В) щастя – в добрих справах, які слід робити для ближніх.
Вчитель підбиває підсумки 2 туру та обговорює з учнями їхні помилки (якщо вони є)
Третій тур: «Свій варіант» На відповідь команді дається час 2 хвилини.
Запитання:
1. Символом чого є казковий Синій птах:
2. Наведіть приклади того, що уособлює в п’єсі добро:
3. Що в драмі символізує боягузтво, фальшивість, самовдоволене і тупе міщанство.
Вчитель підбиває підсумки 3 туру та обговорює з учнями їхні відповіді.
ІІІ. Підсумок уроку
Капітани команд і окремі учні (за бажанням) висловлюють свій погляд на проведену гру, свої досягнення в грі та побажання один одному.