1 липня о 18:00Вебінар: Шкільна дошка – ігрове поле вчителя

Урок - конференція з природознавства на тему " Як охороняти зникаючи рослини? Червона книга України"

Про матеріал
матеріал допоможе дітям познайомитися з причинами зникнення рослин і Червоною книгою України
Перегляд файлу

Природознавство        3  клас                      

Тема:       Як охороняти зникаючи рослини? Червона книга України.

Мета: ознайомити учнів з Червоною книгою та  заповідними об’єктами України, засобами збереження й охорони рослин; навчати бачити красу навколишнього світу,вести діалог,коректно ставити запитання,давати відповіді, виступати перед аудиторією; виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.

Обладнання: ілюстрації зникаючих рослин, таблиця « Рослини Червоної книги України», відео « Ботанічні сади України», екологічні  знаки,зошити,підручники.

Тип уроку: урок – конференція.

   Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація знань:

Вчитель: Ми вже неодноразово переконувалися в тому, що життя — найчарівніше диво. Але диво це — природне, і виникло воно природним шляхом. Усе, що живе на Землі, і людина — теж, законний нащадок природи. Отже, ми з вами — родичі не тільки з усіма людьми, а й з тваринами, рослинами. Ми часто чуємо, що «природу слід охороняти», особливо — наше українське різноманіття. Ми звикли до цього заклику і навіть не замислюємося над його важливістю.

ІІІ.  Повідомлення теми і мети уроку.

І саме тому сьогодні на цій конференції  ми будемо говорити про охорону рослин і заходи щодо їх збереження.

ІV. Прес – конференція.

Вчитель:   На конференцію були запрошені екологи, представники служби «Зелений патруль», кореспонденти.

  • То ж розпочинаємо і перше питання ( спецкор 1 ж-л « Людина та довкілля» )

Кореспондент 1 : Доброго дня! Журнал «Людина та довкілля».

В мене питання до екологів . Проблема охорони рослин давно вже стала актуальною. Та хотілося б ще раз зясувати навіщож все ж таки людині треба охороняти рослини?

Вчитель:  Думаю,що конкретну відповідь нам дадуть запрошені на конференцію екологи .

Еколог 1:  Повітря, вода, земля, рослини, тварини —це все, без чого неможливе життя людини. Саме рослини дають нам чисте повітря,рослини – це ліки. Рослини сприяють покращенню нашого  гарного настрою. Це - краса довкілля, рослини забеспечують нас тканинами, деревиною, допливом і багато іншим. І саме тому збереження рослинного світу – головне завдання  екології. Сподіваюсь,що я відповіла на ваше питання.

Вчитель:  Слідуюче питання ( спецкор 2 ,газета « Екологія» )

Спецкор 2 :  Добридень! Спецкор газети «Екологічна безпека» і в мене таке запитання: без рослин життя людини не можливе,але сама ж людина рослини і знищує. Яка  саме діяльність людини призводить до зменшення чисельності рослин у природі? Дякую.

Еколог 2 :  Думаю,що я дам вам відповідь на це питання. Природна рослинність — найбеззахисніша перед діяльністю людини. Осушення боліт, розорювання степів, забруднення водойм і повітря,гаси від автотранспорт, створення гідростанцій і водоймищ, підвищення поголів'я худоби в гірських районах, надмірна заготівля рослин, як лікарської сировини, навмисне випалювання трав’янистого покриву, вирубування лісів і це ще не все,що вкрай негативно вплинуло на рослинний світ і планети, і  нашої країни, і  області.

Вчитель:  Чи є питання у присутніх до доповідача? 

 

Спецкор 3 : Добрий день ! Журнал « Абетка довкілля». На превеликий жаль, багато рослин ми можемо побачити вже дуже рідко і саме  ці рослини заносять до Червоної книги. Чи можна дізнатись, яка саме кількість рослин занесена до Червоної книги УкраїниІ скільки рослин  дніпропетровської області ?

« Зелений патруль» 1  :   Так, основним  документом, в якому зібрані  матеріали про сучасний стан рідкісних рослин і таких, що знаходяться під загрозою зникнення є  Червона книга. Червона книга України була створена у 1980 році. І за останніми даними у неї занесено близько 826 видів рослин, які вкрай потребують охорони і розмноження. Щодо  списку рослин дніпропетровської області,які  занесені до Червоної книги ,то до нього входить 66 видів , з них: 

рослин — 56; водоростей — 4;  грибів — 6.

Серед них за природоохоронним статусом:

вразливих — 40; рідкісних — 11; неоцінених — 10;

зникаючих — 4;зниклих у природі — 1;

  • Пропоную подивись таблицю «Рослини,занесені до Червоної книги України»

Вчитель: ( розгляд таблиці « Рослини Червоної книги України»)

Вчитель:   Продовжуємо конференцію. Наступне питання.

Спецкор 4:  Доброго дня! Екологічне видання« Екотиждень». Звичайно,що держава не може обходити питання охорони природи і конкретно рослин. Скажіть, будь ласка, які ж найдієві заходи  держави в цьому напрямку? Дякую.

«Юннати»:Для збереження рослинного світу держава створює Національні парки. Це найбільша природоохоронна одиниця. Їх – 4 :  Шацький, Азово - Сиваський, Карпатський і Синевір. Також створюють ботанічні сади,які вважають музеєм живої природи. Їх існує 33. Найвідоміший – Нікітський у місті Ялта.,Крим. Пропоную зараз коротку заочну мандрівку деяким ботанічними садами садом. ( відео)

Юннати 2 : - А ще треба добре знати правила поведінки на природі.

Вчитель: Оскільки це стосується всіх,то у всіх і перевіримо правила поведінки на природі ( пригадування за знаками )

Гра :    "Можна - не можна”.


Можна:

саджати квіти‚ рослини;

охороняти рідкісні рослини;

берегти молоді рослини;

милуватися красою природи;

прибирати місце відпочинку.

Не можна:

ламати гілок дерев;

обдирати кору дерев;

рвати багато квітів;

збивати гриби ногами;


  • Ото  ж,коли ви побачите ось такі екологічні знаки,то обов’язково їх дотримуйтеся!

Вчитель:   Наша конференція підійшла до завершення і  зараз прозвучить заклик  учасників конференції( вірш «Бережіть природу!» )

Бережіть природу!

Погляньте навкруги - природа загинає!

Від нашої байдужості вона лише страждає!

Благаю бережіть її, тому що того варта.

Людина мисляча, вона на краще здатна.

Якщо довкілля знищимо - навік осиротіємо.

Хіба ми варвари? Ми що любить не вміємо?

І деревце, і квіточку, травиночку - усе цінуймо.

Ліси, гаї і парки й лісосмуги – це легені планети.

А ми, як все, не бережемо і це вже не секрети.

Джерельце, річку, озерце від бруду захищайте.

Спішіть робить добро, даремно час не гайте.

V. Підсумок уроку :

1) Гра «Мікрофон»

 - Чи дійсно проблема охорони рослин дуже є актуальною?

- На вашу думку, Червона книга,ботанічні сади можуть допомагають зберігати рослини?

2) Творча робота « Озелени рідний край» ( на контурних картах України  діти малюють рослини під музику)

 

docx
Додано
16 березня
Переглядів
111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку