УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
2 клас
Тема. Слова – ознаки предметів (прикметник).
Мета. Дати уявлення учням про прикметник як частину мови, розкрити роль прикметників у мовленні; формувати вміння ставити питання до слів; впізнавати предмет за його ознаками; розвивати мовлення, залишки слуху, мислення; коригувати звуковимову , виховувати бажання допомагати іншим.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Форма проведення. Урок - мандрівка до Лісової школи.
Обладнання. Схеми, предмети, малюнки, картки із словами,
лист , корони «Іменник» «Прикметник»
Хід уроку
І. Організаціний момент
- Па-па–па-па
- Як ти чуєш …?
- Романе, запитай чи чує …?
- Встаньте .
- Привітайтесь .
Я з вами – добрий день!
Ви зі мною - добрий день!
І з гостями – добрий день!
Один одному всміхніться.
Який у вас настрій сьогодні ?
Давайте домовимося, що
ви будете слухати (як?) ….. ,
говорити ……,
працювати ……. , …….,
сидіти ……….,
писати ……. .
ІІ .Фонетична зарядка ( звук Б)
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
(Слова – назви предметі).
Ми з вами вже вивчили іменник , і все знаємо про слова - назви предметів.
- Сьогодні знову Мудра сова запрошує вас до «Лісової школи».
А хто навчається цій школі ?
Метод «Мозковий штурм»
Іменник – це .....
Іменники є назви істот і ... .
Іменники бувають ... .
З великої букви пишуться .... .
Іменник має рід ..... , ......, ...... .
Іменники змінюються за ....... .
2. До іменників назв істот, добери споріднені слова ,які означають назви неістот
Школяр – школа
Шпак –
Лікар –
Лісник –
Мурашка-
Моряк -
3. До загальних назв доберіть власні назви.
- Я буду називати загальні назви , а ви – власні.
(Річка -........ Місто - ........ . Село -......... . Дівчинка ......... . Корова - )
4. Робота у парах
-А тепер попрацюйте у парах.
Ти, Анжелко, називай власні назви, а Роман назве загальну назву.
4. Мудра сова хоче , щоб ви перевірили чи правильно виконали завдання її учні.
(Гра «Посели слова»)
Жіночий рід Середній рід
Чоловічий рід
ведмідь лисиця білченя
Миколка береза небо
зайчик Діма Сашко
дуб гілля дерево
їжачок вишня насіння
ІV.Мотивація навчальної діяльності
і повідомлення теми уроку
-Ви правильно виконали завдання . Ви добре знаєте слова , що означають назви предметів – іменники .
-А зараз я хочу , щоб ми пригадали казочку про Диво дерево, яке росте у
« Лісовій школі» і на якому поселилися слова.
Ось тут живуть слова – назви предметів .
Вони називають всі предмети (ДЕРЕВО, ГІЛКИ НЕБО , ХМАРИ , БІЛКА, ..) , але не називають їх ознаки .
Ось подивіться :
Яке небо?
Яке листя на деревах?
Яка шубка у білочки?
А щоб правильно називати ознаки предметів , нам треба вивчити ще одну частину мови, яка називає ознаки предметів за кольором, смаком, розміром, формою, характером, ......
Ось у цьому будиночку і живуть слова - назви ознак - прикметники .
(робота з таблицею)
Прикметник дасть іменнику-предмету –
Якусь його ознаку чи прикмету
Звірята хочуть завітати у гості в будиночок, де живуть слова - назви ознак , а щоб у будиночку побувати , треба багато про ці слова знати .
Звірята просять , щоб ви допомогли їм виконати завдання Мудрої сови - вчительки.
1 Завдання для Зайчика
Ось у цьому конверті завдання .
А для кого завдання – невідомо.
А щоб дізнатися , треба відгадати загадку
Загадка
----------вуха, ----------- хвіст ,
------------- сам на зріст .
На городі побував , всю капусту попсував.
- Чи можете ви відгадати загадку?
- Ні
-А чому ?
- Бо тут немає слів – назв ознак.
Давайте допишемо слова - назви ознак .
Тепер відгадали?
-Так. Це завдання для зайчика .
V. Вивчення нового матеріалу
Ось як виконав завдання Зайчик.
Перевірте чи правильно .
Капуста соковита
Гілки молода
Морква солодка
Трава зелена
Яблуко червонобока
(Учні знаходять і виправляють помилки)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Завдання для Їжачка
Відгадайте загадку.
Сірий , круглий , колючий
І не капельки не злючий
Хто це?
Так. Це завдання для Їжачка.
Подивіться. Подув вітерець і закрив листочками слова – назви ознак предметів.
Допоможіть їжачку прочитати текст.
Осінь . Ночі стали догі , а , а дні короткі Часто йдуть холні
дощі . Пташки відлітають у теплі краї.
Лісові мешканці готуються до зими. Маленький їжачок носить сухе листя.
Великий ведмідь облаштовує барліг.
Для кого це завдання ?
Бг
Це завдання для Білочки
Виконайте вправу.
Допиши запитання та слова – назви ознак предметів.
На дубі сиділа білочка(яка?)........ . У неї шубка (...?) ............. .
На голові вушка (... ?).......... з китичками. Лапки (...?)....... , ..... .
У білки хвіст (як.. ?)........., ........,
Відгадування та загадування загадок.
(Спочатку загадки загадує вчителька учням , а потім учні - вчительці)
Анжелко, як ти думаєш , який Саша?
-Саша хороший, добрий, охайний, чемний , ....
Сашо, які гарні слова ти скажеш про Анжелку ?
3.Вправа . Допиши слова – назви ознак
Учень (який ?) ...., ......, ...... , ...... .
Учениця (яка?) ..... , ...... , ........ .
Учні (які? ) ..... , ...... ,
Гра – сценка( учні одягають на голову корони «ІМЕННИК» «ПРИКМЕТНИК»)
Хто хоче грати роль «ІМЕННИКА» , а хто - «ПРИКМЕТНИКА»
( один учень дістає з кошика предмет і називає його , а другий – його ознаки)
Що? Калина (яка?) червона, кисла, корисна, ....
Що? Шишка ( яка?) ялинова, .......
Що? Колосся (яке?) пшеничне , ......
Що? Листок ( який?) кленовий, ......
VІ. Рефлексія.
- Що дізналися нового на уроці ?
- Що пригадали?
-Яку добру справу зробили? Кому допомогли?
Ось подивіться , любі діти , що сталося з нашим ДИВО ДЕРЕВОМ .
ДИВО ДЕРЕВО
Дерево стало гарне? Яке листя на дереві? А яке небо? А яка білочка?
А це все тому , що ми вивчили слова - назви ознак.
Звірята «Лісової школи» дякують вам за допомогу .
А я хочу, щоб ви завжди допомагали один одному і дружно жили.
VІІ. Оцінка учнів.
VІІІ. Домашнє завдання.
Підготувала і провела урок
учителька 2 класу Вережак Н.А