ТЕМА: ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО.
МЕТА: Закріпити вивчений матеріал в обчислювальні навички додавання і віднімання чисел 1,2,3,4; склад чисел в межах 10;
Вміння будувати відрізки і порівнювати їх довжини,
Розвивати логічне мислення, кмітливість, пам'ять;
Виховувати взаємодопомогу, дружбу, охайність математичних записів, інтерес до математики.
ОБЛАДНАННЯ: Демонстраційний матеріал: казкові будиночки і звірята, таблиця-схема геометричного, змісту, м'яч гумовий, конверт із загадками, таблиця-картка з геометричними фігурами, грамзаписи;
Роздатковий матеріал: цифрові картки, підручники, лінійки, олівці, диференційовані картки, зошити.
ТИП УРОКУ: урок-подорож.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
II. УСНИЙ РАХУНОК.
1 .Гра: " Впізнай цифру ".
2.Гра: " Піймай м'яч ".
3.Робота з казковими будиночками.
Ш. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Відгадування загадок.
2.Розповідь про геометрію.
3.Робота з таблицею-схемою геометричного змісту.
4.Гра: "Впізнай і порівняй фігури ".
5 .Фізкультхвилинка.
6.Робота над розв'язуванням задач:
а) Колективне виконання задач;
б) Робота з підручником
- хвилинка каліграфії;
в) Робота з диференційованими картками.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ.
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
Під музику діти вільно заходять у клас.
ІІ.УСНИЙ РАХУНОК.
- Діти, що ви найбільше любите робити у вільний час?
Ну звичайно гратися!
- А хочете побувати у містечку розваг? (Так).
Там на вас чекають цікаві ігри, забави. Оскільки ж ви школярі, ігри для вас будуть не прості. Маєте показати в них не лише спритність, а й знання, проявити кмітливість.
Однак у містечко нелегко потрапити. Бачите - біля воріт стоять вартові. Треба непомітно, тихенько пройти у ворота, щоб вас не припинили вартові.
(Вартові ловлять дітей. З тих, кого упіймали, беруть викуп — розповісти вірш, лічилку, загадати загадку).
Вірш:
І сурова й солов'їна ,
Математики країна.
Праця там іде завзято
Вмій лиш спритно рахувати.
Додавати, віднімати
Вмій збагнути все кмітливо
Дати відповідь сміливо.
Загадка:
Він у лінійку, чи в клітинку,
Є у тебе, є в Маринки.
Можна в ньому щось писати,
А як схочеш - малювати.
Що ото за дивина?
Зветься (зошитом) вона.
Лічилка:
Раз, два, три, чотири:
Мене грамоти учили.
Ні писати , ні читати,
Тільки в лялечки пограти.
Киця лялечки розбила -
Мама кицю насварила.
Коли ж татко це узнав,
Киці вушко натріпав.
Загадка:
Не стоїть і не стрибає,
Жодного кута не має. (Круг).
- Перша вулиця: Цифрова.
Подивіться як тут багато цифр. (Біля картонних будинків виставлені цифри).
1. Гра: "Впізнай цифру".
- Візьміть собі кожен цифру і утворіть два кола. Під музику ви будете вільно танцювати, а коли музика зупиниться - швидко станете в коло, знайшовши своє місце відповідно до цифри. Чиє коло швидше збереться, ті й виграють у цій грі
2. Гра: "Піймай м'яч".
Всі утворюють велике коло, а всередину стає вчитель. Він кидає м'яч дитині і називає число 5, 6, 4 і т.д., а діти доповнюють до 7, 8, 10. Коли хтось назве неправильно, всі плещуть у долоні і вибуває з гри дитина, яка помилилась.
3. Робота з казковими будиночками.
- Діти, а хто це? (Звірята).
- Знаєте чому звірята засмучені? (Ні).
Вони не можуть знайти свої будиночки. Номери будиночків дізнаєтесь, коли розв'яжете ось ці приклади.
4+2+1+7 (білочка)
6+4-1+9 (кіт у чоботях ).
7+2-4+5 (зайчик)
10-3-1 +6 (лисичка)
(Діти беруть карточки, розв'язують приклади і називають результати математичних дій - це і є номери будиночків).
- Хто хоче допомогти білочці? Вона живе в будиночку, номер якого більший за 6, але менший за 8?
Ходи, Олю, відведи білочку до її будиночка під номером яким? (7).
А ось в будиночку під номером 6 живе хтось, чия назва починається буквою. Упізнали хто це? Oт і Лисичці допомогли. Зайчик живе біля Лисички, номер його будиночка на 1 менший (5). А котику лишився який номер ? Так, 9.
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1 .Відгадування загадок.
А зараз ми перейдемо на іншу вулицю.
- Діти, а хто це? (Сорока).
Діти співають.
Розкажи сороко де ти була?
Розкажи ж нам люба, як діла?
Сорока:
Я за вами слідом
Все йшла та йшла
І завдання вам ось ці несла.
Діти:
А ну ж бо давай нам
Завдання свої,
Ми швидко розв'яжемо
Задачі твої.
Розгортаємо конверт із задачками:
1. Він у сторони протяг
Рівненькі відрізки,
Поміж яких у нього
4-кути-ріжки. (Квадрат, прямокутник).
2. Якщо складемо квадрат
Протилежними кутами,
Вийдуть дві фігури в нас -
Можна їх назвати братами.
А - чому ти доведи,
Як назвати їх, скажи. (Трикутник).
Слідуюча вулиця у Містечку Забав - Геометрична.
(Діти сідають за парти ).
2. Розповідь про геометрію.
- Діти, зараз ми з вами вирушимо у цікаву подорож до країни Геометрії. Слово "геометрія " - грецьке, у перекладі на нашу мову означає "землемірство". Така назва виникла тому, що геометричні знання використовувалися в давнину для вимірювання на землі. А сьогодні такі знання потрібні кожному: водієві і художнику, механізатору і космонавту, кравчині і будівельнику. Тому геометрію вивчають всі.
3. Робота за таблицею-схемою.
- Уявімо, що наша класна дошка - віконечко у незвичайний дім Геометрії. В ньому мешкають цікаві предмети, які оживають тільки в руках працелюбних і кмітливих дітей. Коли їх беруть у руки вони швидко й вправно креслять, вимірюють усе вздовж і впоперек, угору і вниз.
- Хочете подивитися в це віконечко і дізнатися, хто там живе? Давайте попросимо найголовнішу геометричну фігуру, щоб прочинила його.
4.Гра: "Впізнай і порівняй фігури ".
(Вчитель вивішує таблицю геометричних фігур). А котра ж з них найголовніша?
(Промовляю таємниче ).
Я - невидимка. В цьому суть моя, мене лиш дотиком ручки чи крейди зображають, і крапкою усюди називають.
- То яка найголовніша фігура? Хто був уважним, той почув і головне про цю невидимку. ( Крапка).
- Покажіть її на таблиці.
- Крапка не має виміру, й усі фігури утворюються з крапки, але виділимо головні - це кінці відрізка, вершини трикутників, прямокутників.
- Яку фігуру ми вже вміємо будувати? ( відрізок ). -А якими приладами користуємося для його побудови? ( Лінійкою, олівцем).
- А які ще відомі фігури ви бачите? ( Ми пізніше будемо вчитися їх будувати і навчимося користуватись приладами: косинцем, циркулем ).
- Як ви гадаєте, а що це?
Це цікава галявина -схема, на якій заховалися казкові герої. ( Віконця затулені різними за кольором геометричними фігурами).
- Ви хочете потрапити в гості до лісових мешканців?
Так!. Я навчу вас зараз, як знайти стежку до них, і дізнатися хто ж на вас чекає?.
Для цього слід орієнтуватися по схемі. Будьте уважні.
- Піднімаємось вгору!
- Що це?(Ялинка ).
Покажи на ній геометричні фігури.
Зніми найбільший.
А ось тут є і завдання: накреслити відрізок довжиною З см.
- Відкриємо віконечко і з ким зустрілися ( 3 колобком ). Далі опускаємося вниз по стежинці t вправо до хатинки знайти віконечко. На яку фігуру воно схоже? Зніми його.
Завдання: накреслити відрізок на 1 см довший (4 см).
- Як це зробити? ( Це стільки ж і ще один).
- До кого в гості потрапили? ( До Ганнусі).
-Знайдіть геометричні фігури на таблиці
5 .Фізкультхвилинка (окотренінг)
6.Робота над розв'язуванням задач:
а) Колективне виконання задач;
У садок до годівниці Прилетіли три синиці.
Потім ще чотири птиці.
Скільки птиць на годівниці? (3+4=7) 3.
Чотири груші Ваня мав,
Ще чотири братик дав.
На подвір'ї Ваня сів,
Вісім груш відразу з'їв.
І подумав, чи не мало,
Скільки груш іще зосталось? (4+4-8=0) Б)
б) Робота з підручником.
-Хвилинка каліграфії: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,0 (показ) Молодці.
А ось чи вмієте порівнювати числа. Завдання по підручнику.
в) Робота з диференційованими картками:
- Я ще для вас і завдання на картках приготував.
1 група: вставити пропущені числа:
5 + = 9 9+ =10
6 - = 3 +6 = 8
10 - = 7 4+ =6
2 група: з'єднати приклади з відповідями:
5+4 7 9+1
2 + 6 10 3 8 6-3
10 - 3 9 6 4 + 2
3 група: обчислити:
5 + 4 = 9+1 =
2+ 6 = 6-3=
10 – 3 = 4 + 2 =
IV. ПІДСУМОК УРОКУ.
Ось ми і побували з вами у математичному Містечку Розваг.
-Що вам найбільше сподобалося і запам'яталося? (Відповіді дітей ).
Всі сьогодні були активні. Я бачу у вас у всіх чудовий настрій. І нехай цей настрій вас ніколи не покидає. Тож давайте, діти, закінчимо нашу подорож веселою пісенькою:
І. І співать і рахувать,
Ще й задачку розв'язать
Вчать нас у школі. (З рази ).
ІІ. Віднімать і додавать, і дорослим помагать.
Вчать нас в школі. (3 рази).
ІІІ. Як до 3 додати 2, по складах читать слова.
Вчать нас у школі. ( 3 рази).
IV. Як відрізок будувать, скільки буде 5 да 5.
Вчать нас у школі. ( 3 рази ).
Під музику виходять діти через казкові ворота з класу.