урок - пресконференція

Про матеріал
розширити знання дітей про одвічний людський символ – рушник; розвивати пізнавальні інтереси учнів, уміння працювати самостійно з додатковими джерелами інформації; виховувати повагу до звичаїв та обрядів нашого народу.
Перегляд файлу

УРОК-«ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ»

 

УКРАЇНСЬКА МОВА

 

4 КЛАС

 

 

Тема. Наші обереги. Український рушник.

 

Мета: розширити знання дітей про одвічний людський символ – рушник; розвивати пізнавальні інтереси учнів, уміння працювати самостійно з додатковими джерелами інформації; виховувати повагу до звичаїв та обрядів нашого народу.

 

Обладнання: рушники, звукозапис пісні «Пісня про рушник»

 

Тип уроку: прес-конференція

 

Підготовча робота до уроку.

  1. За тиждень до уроку учням було оголошено тему уроку.
  2. Дітям було запропоновано дібрати питання про рушник.
  3. Клас був поділений на 4 групи: три групи «журналістів» і група «фахівців».
  4. Учні групи «фахівців» розглянули всі подані запитання і почали готувати на них відповіді. За потребою консультувалися з учителем та батьками.

 Хід уроку

І. Повідомлення теми та мети уроку.

 Український рушник… скільки він промовляє серцю кожного з нас! Від сивої давнини і до наших днів, в радості і в горі рушник – невід’ємна частка нашого побуту. Його можна порівняти з піснею, бо без рушника, як без пісні, не обходиться народження, одруження і смерть людини.

Сьогодні на уроці ми проведемо прес-конференцію з цієї теми.

 Діти, хочу нагадати, що успіх уроку залежить від кожного з вас. Особливо від «знавців-етнографів», адже треба якнайдокладніше розповісти все, що дізналися про рушник. А від «журналістів» чекаємо цікаві запитань. Інформацію, яка вас зацікавить запам’ятовуйте або записуйте, а потім використаєте її при написання замітки в газету.

 

ІІ. Робота над новим матеріалом.

 

1. Прес-конференція («журналісти» ставлять запитання, на які відповідають «знавці»)

Питання «журналістів»

  1.     Що таке рушник?
  2.     Яке походження слова «рушник»?
  3.     Де в хаті розміщують рушник?
  4.     В яких звичаях та обрядах використовують рушник?
  5.     Відомо, що існує «рушник долі», що він означає?
  6.     Для чого використовують «рушник-утирач»?
  7.     Де застосовують рушник-обруч?
  8.     Дівчина на виданні повинна була вишити багато рушників, але для чого?
  9.     Поясніть роль рушника на сватанні.

10) Що означає «ставати на рушник»?

11) Яка роль рушника на похороні?

12) Перший день огляду озимини теж пов'язаний з рушником, як саме?

13) Якого кольору нитки брали найчастіше для вишивання українських рушників?

14) Яка ознака хліба та солі на вишитому рушнику?

15) Чи існують якісь повір’я відносно рушника?

16) Яке значення має рушник у вашому житті?

 

2.  Підбиття підсумків прес-конференції.

- Ви впевнились в тому, що в Україні немає найбільш цінної реліквії ніж рушник.

Хіба що наша чарівна українська пісня.

 Звучить звукозапис пісні «Пісня про рушник»

- Ми сприймаємо цю пісню, як символ материнської любові. Сподіваюсь, що вона викликала у вас натхнення написати замітку до газети про український рушник. (Кожна група учнів отримує завдання і разом складають замітку)

 

3.Складання замітки до газети (робота в групах)

 

  1.     Я візьму той рушник…

План

  1. Український рушник.
  2. Рушник «долі».
  3. Рушник у нашому житті.

 

  1.     І на тім рушникові…

План

  1. Український рушник.
  2.  Весільний рушник.
  3. Наше ставлення до рушників.

 

  1.     І рушник вишиваний на щастя, на долю дала…

План

  1. Походження слова «рушник».
  2. Роль рушника в хаті і в житті людей.
  3. Український рушник сьогодні.

 

 

 

  1.     Щоб навчання було цікавим… (для групи знавців)

План

  1. Підготовка до уроку.
  2. Проведення прес-конференції.
  3. Наші враження від уроку.

 

4. Обговорення складених заміток.

5. Запис складених заміток.

 

ІІІ. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

  •          Чи сподобався вам урок? Чим саме?
  •          Які бажання виникли?

2. Слово вчителя

- Свої враження передам віршем Ірини Михайлівської

 

 

Дивлюся мовчки на рушник,

Що мати вишивала,

І чую: гуси зняли крик,

Зозуля закувала.

Знов чорнобривці зацвіли,

Запахла рута-м’ята,

Десь тихо бджоли загули,

Всміхнулась рідна мати.

І біль із серця раптом зник,

Так тепло-тепло стало…

Цілую мовчки той рушник.

Що мати вишивала…


 

docx
Додав(-ла)
Толмач Наталія
Додано
20 вересня
Переглядів
128
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку